Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Drzewa ozdobne
Castanea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 mar 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Też zależy za ile lat chcecie mieć gęsty żywopłot na wysokości 2m, tak by sąsiad wam nie zaglądał? Jak szybko to należy posadzić gęściej, jak macie czas to rzadziej. Wszak tuje będą rosły cały czas więc kiedyś się zejdą kwestia tylko czy za 5 lat czy 20?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Santia- u mnie smaragdy nie rosną ale na działce wujka jest ich sporo i mają tam bardzo dobre warunki tzn dużo słońca i wilgoci oraz dobrą ziemię. Nie mam teraz możliwości zrobienia fotki ale po około 8 latach mają już u dołu około 80cm. Niektóre strony podają,ze z czasem w dobrych warunkach może osiągnąć nawet 1,5m szerokości u dołu więc sadzenie ich co 0,5m da szybko zwarty żywopłot ale kosztem gorszego wyglądu i trwałości. Szybko zaczną sobie wzajemnie przeszkadzać i to nie tylko ze względu na brak miejsca do rozrostu ale również dlatego,ze zbytnio będą między sobą konkurować o wilgoć i składniki pokarmowe.Odległość 80cm to według mnie minimum.
Castanea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 mar 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

To i ja odpowiem. Znajoma posadziła 2 metrowe szmaragdy co 50 cm i choć stykały się na dole to na wysokości oczu zeszły się dopiero teraz po 6-ciu latach. A zależało jej by sąsiad nie zaglądał na posesję. Żywopłot to żywopłot ma być gęsty, bo jak nazwa wskazuje ma zastępować ludziom płot hej. :)
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Ja posadziłem kilkanaście lat temu co 60 cm. W tej chwili tworzą już zwarty szpaler,przycinam na wysokości około 1.80 m.
Nie robiłem zdjęcia samego żywopłotu, ale na tej fotce coś tam widać:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Posadźcie szerzej niż 50 cm. Zostałam przekonana przez rozmówców, aczkolwiek z odległościami też bym nie przesadzała (mam wrażenie, że właśnie dbając o kondycję drzewka zapomina się o funkcji jaką ma do spełnienia. Idąc tym tokiem rozumowania - co oczywiste - każdej roślince jest najlepiej w samotnym nasadzeniu - oczywiście za ścianą z betonu, żeby jej nie wiało...).

Mimo to nie mam zamiaru promować złej praktyki. Skoro 50 cm to zbyt mało, to też przychylam się do tego, żeby zwiększyć, ale z głową (patrz zdjęcia, które wkleiłam. Poza tym nie każdy ma w ogrodzie czarnoziem i nie każdemu się rozrastają jak szalone. Wolę przyciąć, podlać w czasie suszy, dokarmić nawozem niż mieć niechciane okno na świat). Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Planuję posadzić szpaler, żywopłot z Thuja Smaragd i Europa Gold. Tak się zastawiam jak będą najlepiej się prezentować, czy posadzone na przemian, czy może np. 5 Smaragd i 1 Europa Gold. Tym sposobem bym miał efekt jakby płotu, że co jakiś czas jest słupek.
Albo po prostu pół żywopłotu takiego, a pół takiego.
Co będzie najlepiej wyglądać?
W jakim rozstawie je posadzić aby po latach uzyskać efekt złączenie się ich do wysokości ok. 1,5m. Natomiast w wyższej strefie, żeby powstały takie "V".
Wstępnie myślałem o rozstawie 80cm, ale proszę mię poprawić jeśli się mylę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Z tej europy gold zrezygnuj, trochę kiczowato będzie wyglądać. Jeżeli zaś już je masz to sadź jedną gold i 4 green. Niektórzy sadzą jedną taką a drugą taką , w praktyce wszystko się miesza a rośliny przy nich rosnące zlewają się z nimi i nie wiadomo na co patrzeć.
Co do rozstawy posadził bym minimum co 80cm, w późniejszym okresie jak już będziesz miał wymaganą wielkość wziął się za cięcie górnej części w celu wyrównania (chyba że nie chcesz). U mnie w galerii masz żywotniki szmaragd które były sadzone 12-13 lat temu , sadzonki 5cm i nigdy nie były cięte.
Artur_o
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 wrz 2016, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Dzień Dobry,

Przed biurem mamy Tuje.
Ja osobiście je bardzo lobię, ale szybko rosną... Mam jednak kilka pytań:
- czy są ogólnie sprzedawane równe gatunki Tui?
- czy faktycznie są uznawane za "ozdobę cmentarną"?
- jak gęsto trzeba sadzić krzaczki aby zrobić taki naturalny żywopłot?
Tuje można bardzo fajnie strzyc, nadając kształty :-)

Jeśli ktoś ma jakieś porady,sugestie dotyczące Tui? bardzo proszę...
Nie jestem jakimś super-ogrodnikiem, ale po prostu lubię te krzaczki :-)

Pozdrawiam
Artur
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

W handlu najczęściej spotyka się 3 gatunki żywotników: zachodni, olbrzymi i wschodni (biota wschodnia), oraz ich liczne odmiany (polska nazwa "żywotnik" jest w zasadzie tłumaczeniem starej łacińskiej nazwy "Arbor vitae", używanej zresztą do dziś w USA). Jeszcze z 15 -20 lat temu może kojarzył się jako roślina cmentarna, podobnie jak bluszcz i barwinek, ale teraz gdy jest prawie w każdym ogrodzie to już raczej nie.
Żywotniki na żywopłot sadzi się standardowo co 80 cm.
Awatar użytkownika
asiazak555
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 cze 2015, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuja Smaragd - jak gęsto sadzić

Post »

Odnośnie Tuji Szmaragd,sadziliśmy je co 60 cm, dziś po 8 latach mają ok. 2,5 metra wysokości i utworzyły gęstą zieloną ścianę. A w środku, w gałęziach ptaki uwiły gniazda.
Co do bluszczy, kiedyś najpopularniejsza zwykła hedera helix faktycznie kojarzyła się z cmentarzem, czy starym parkiem. Dziś jednak dzięki wielu odmianom można stworzyć piękną, wieloletnią i zimozieloną ścianę zieleni. Moim ulubionym jest np. Goldheart.
Barwinek w odmianie o białych kwiatach również coraz częściej trafia do ogrodów.
---------------------------
Pozdrawiam serdecznie
Joanna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”