Jak laik odróżni małego buka i graba?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

Witam serdecznie. Poszukuję jakiejś metody dla laika nt. odróżniania tych dwóch gatunków od siebie.
Z tego co wyczytałem to się dowiedziałem, że:
1. Buk ma korę szaroniebieską, zaś grab oliwkowoszarą - jestem facetem, więc jako taki z zasady odróżniam tylko podstawowe kolory więc taka podpowiedź nic mi nie daje ;)
2. Liście buka są matowe, natomiast grabu ząbkowane i posiadają włoski, jednakże zapoznałem się też z opiniami, że cechy te mogą charakteryzować obydwa gatunki.
3. Buk jest prosty, zaś grab powykręcany. Może to dobre do sprawdzenia przy starszych okazach, ale przy młodych? Widziałem tak powykręcane buki, że wyglądały jak naturalne bonsai.
Starsze to w lecie i na jesieni mogę jeszcze rozpoznać po owocach, ale już wiosną czy zimą taki numer przejdzie o ile jakiekolwiek opadłe zachowały się pod konarami.
Czy ktoś z Państwa zna łatwy sposób na rozpoznanie?
Awatar użytkownika
manuel
100p
100p
Posty: 164
Od: 4 maja 2010, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

Najłatwiej w stanie bezlistnym, te dwa gatunki odróżnić po kształcie pąków liściowych. Pączki buka są zdecydowanie dłuższe, wąskie i ostro zakończone. Pąki grabu są krótsze, bardziej pękate.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

Trzeba sobie urżnąć gałąź jednego i drugiego... położyć przed sobą, no i się pogapić.
Jak długo? - ano, do skutku.
Coby nie napisał, lepszej metody nie wymyśli :wink:
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

No cóż, czyli nie ma łatwo. Chyba faktycznie tylko wprawa czyni mistrzem.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

Pitoleusz pisze:Witam serdecznie.
Z tego co wyczytałem to się dowiedziałem, że:

Liście buka są matowe, natomiast grabu ząbkowane i posiadają włoski,

Czy ktoś z Państwa zna łatwy sposób na rozpoznanie?
Nie ma innych metod niż uważna obserwacja i zapamiętanie różnic na przykładach z natury, potem sporo praktyki i bez problemu można odróżnić liście tych dwóch drzew, oczywiście w wersji podstawowej.
Liście grabu są węższe od liści buka, mają brzegi podwójnie piłkowane, nie mają na brzegach włosków. Grab ma tylko kępki włosków u nasady liścia, po spodniej stronie.
Liście buka są szeroko-eliptyczne, brzegi lekko faliście wcięte i jako młode mają wyraźne włoski. W trakcie dojrzewania liści, włoski można zobaczyć na spodniej stronie liścia wzdłuż jego nerwów.
Gałązki buka są sztywniejsze, wyraźnie zygzakowate, czyli zmieniają kąt odchylenia przy nasadzie pąka. Grab nie ma wyraźnego ,zygzakowania', a jego gałązki są bardziej wiotkie, delikatniejsze.
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

Myślę że , metoda Mirka, plus może jakaś książka z dendrologii to najlepsza droga do rozpoznawania obu gatunków.
Pozdrawiam Janusz
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

jak mają liście to nie takie trudne, na brzegu liścia grabu są bardzo drobne ostre ząbki i są one też między nerwami
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

Ooo, czyli już się coś urodziło, dzięki za każdą podpowiedź. Mam na oku kilka działek opuszczonych w swojej i znajomych okolicy, rosną tam buki/graby to sobie pomyślałem, że po co kupować jak już jest gotowy materiał na żywopłot ;)
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Re: Jak laik odróżni małego buka i graba?

Post »

Szkoda kupować, po co będziesz wzbogacał kieszeń innego człowieka, jeśli to co chcesz masz pod nosem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”