Winobluszcz na ogrodzenie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
podkarpatka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 mar 2011, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

W zeszłym roku dostałam młody winobluszcz pięcioklapowy w dwóch donicach. Postawiłam je na tarasie (miejsce nasłonecznione, południowe), miałam nadzieję, że pięknie zarośnie mi boki tarasu. Dbałam, nawoziłam, podlewałam, podwiązywałam. Bluszcz zaczął się piąć po pergolach ale nie było to jakieś zawrotne tempo. Przyszły majowo-czerwcowe ulewy, potem - koło sierpnia, września - większość liści zaczęło usychać i opadać. Te które zostały jesienią nabrały pięknego czerwonego koloru, ale nie było ich za dużo. Poopadały, zaśmieciły mi taras i trawnik, ostatecznie nie wyglądało to zbyt efektownie. Znajoma, która obdarowała mnie tym winobluszczem (ma z niego piękną ścianę zasłaniającą brzydką ścianę garażu i nie robi z nim nic) poradziła, żebym ścięła winobluszcz na zimę na wysokość ok. 20 cm i schowała donice. Teraz już wyciągnęłam te kikuty na słońce, wzruszyłam im ziemię, podlałam pozimowo. Na razie sterczą takie zdrewniałe łodygi i nic. Mam nadzieję, że może tego roku ładnie obrosną moje tarasowe pergole. A może winobluszcz woli rosnąć w glebie a nie w donicach? Przesadzać czy dać im spokój i cierpliwie czekać aż zaczną coś wypuszczać?
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Podkarpatko może w doniczce nie było odprowadzenia wody - dziurek i podgniły, albo za dużo nawozu, bluszcz najlepiej rosnie w gruncie, mój mało co potrzebuje ziemi, tylko się lekko czepia gdzieniegdzie ziemi, owszem niektóre korzenie siedzą w ziemi ale raczej nie potrzebuje dużo wilgoci i rozrasta się szybciutko, nie trzeba o niego dbać, jeśli masz możliwość posadź do gruntu, albo do dużej donicy która odprowadza wodę, ale nie możesz ani przelać ani przesuszyć, a w gruncie roślina sama o siebie dba. powodzenia życzę i daj szansę suchym badylkom, lada dzień puszczą młode listki :)
podkarpatka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 mar 2011, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Dziękuję za ekspresowy odzew ;:138 Moje bluszcze mają duże donice, dziurawe, nadmiar wody spływa do podstawek. Wolałabym żeby jednak rosły w donicach, bo ich zadaniem jest oplecenie tarasowych pergoli. Zobaczę jak im pójdzie tego lata, w końcu już są "doroślejsze". Może dadzą radę. Pozdrawiam i życzę udanej, słonecznej niedzieli :heja
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

A propos winobluszcza - coś na poprawę humoru:
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia wykonane na przejeździe kolejowym w Łaziskach Górnych.
podkarpatka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 mar 2011, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Jestem w szoku! :shock: :shock: :shock: A mój biedaczek poprzedniego lata tak marnie się spisał, mimo luksusowych warunków!! Może powinnam go była wpuścić do... rynny spustowej! ;:138 Pozdrawiam z deszczowego Podkarpacia :(
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Czy ta lampa jeszcze działa? Jeśli tak to bluszcz ma dużo światła i ciepła. :)
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Nie wiem, bo byłem tam już dawno i tylko w dzień.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

proszę o informację czy mogą czymś nawieżć mój winobluszcz bo mam go od jesieni 2010 i na razie marnie wygląda , rośnie na siatce ( pod siatką bo taki mały jest ) na południowej stronie
duduś
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Ja przed posadzeniem dałem 4-sezonowy obornik + coroczne wiosenne nawożenie azotem , oczywiście obfite podlewanie. Rośnie jak na drożdżach ;:224
brzeszczot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 maja 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Witam

Zadam może durne pytanie, ale co tam...

Czy da radę w przypadku winobluszczu np utrzymać pnącze tylko po jednej stronie siatki. Nie wiem poprzez zabiegi pielęgnacyjne - to jest odpowiednie w sposobie i czasie przycinanie.
Chodzi mi o to aby on nie przerastał bardzo ani nie przekładał się na drugą stronę siatki, aby rósł na moją stronę.

Myślałem w sumie o winobluszczu, ale może żeby otrzymać powyższy efekt jest odpowiedniejsze, łatwiejsze w prowadzeniu pnącze?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: winobluszcz po drugiej stronie siatki

Post »

Da się to zrobić ale to syzyfowa praca , sam byś musiał każdą gałązkę przywiązywać na swojej stronie , tak czy siak CI ucieknie do sąsiada :wink:
athshe
500p
500p
Posty: 763
Od: 12 cze 2009, o 09:10
Lokalizacja: Grudziądz

WINOBLUSZCZ aa

Post »

Wyczytałam gdzieś, że siatka może sobie nie poradzić z utrzymaniem ciężaru winobluszczu pięcioklapowego. Planujemy w najbliższym tygodniu postawić ogrodzenie oddzielające nas od ziemi leżącej odłogiem. Ma to być siatka leśna. By odgrodzić się szybko od tego widoku chciałam przy siatce posadzić właśnie winobluszcz. Czy rzeczywiście jest to zbyt ryzykowne - jeśli słupki będą co 2,5m to siatka może nie wytrzymać ciężaru winobluszczu?

Płot będzie w miejscu cały dzień nasłonecznionym - krótsza część jest do południa w cieniu (płot jest prostopadły do lasu, za którym wschodzi słońce :0 ). Jeśli nie winobluszcz, to co? Chodzi głównie o aspekt finansowy - na nic droższego od siatki nie możemy sobie pozwolić, a nie chcemy też sponsorować płotu sąsiadom, którzy nie chcą się do niego dołożyć. Sadzonki winobluszczu pozyskam za darmo od teściowej. Jest lepszy pomysł?

A może boję się bez potrzeby?
Agnieszka - istota w ogrodzie ekstremalnie początkująca http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=73469" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie działa mi c z kreseczką - przepraszam, jeśli razi kogoś ta literówka.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: 1001-sze pytanie o winobluszcz

Post »

A co rośnie po Waszej stronie planowanego ogrodzenia ? Jeśli wiinobluszcz się rozrośnie to nie tylko będzie rósł na siatce, będzie puszczał także pędy na ziemię, w którą będzie wrastał i tym samym rozłaził się poza przeznaczony dla niego obszar.
athshe pisze:że siatka może sobie nie poradzić z utrzymaniem ciężaru winobluszczu pięcioklapowego.
Myślę, że siatka wytrzyma, to nie jest aż taki wielki ciężar.
athshe pisze: By odgrodzić się szybko od tego widoku chciałam przy siatce posadzić właśnie winobluszcz.
Jest to odgrodzenie się od przykrego widoku sezonowe-dopóki winnobluszcz ma liście.
Chciałabym zwrócić Ci jeszcze uwagę na pewien aspekt obrastania siatki jakimikolwiek pnączami.
Jeśli kiedykolwiek zmieni się Wam koncepcja osłony-ogrodzenia (może sąsiedzi się zmienią i przestaną ugorować swój teren) lub winnobluszcz przemarznie, zachoruje i trzeba będzie go zamienić czymś innym-to serdecznie współczuję usuwania tej plątaniny z siatki.

athshe pisze:Jeśli nie winobluszcz, to co? Chodzi głównie o aspekt finansowy - na nic droższego od siatki nie możemy sobie pozwolić,
Lepiej na tą siatkę w miejsce winnobluszczy zastosować niedrogie maty (słomiane, czy wiklinowe), do kupienia w marketach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”