Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Siewki mają już prawie rok, i widać, że to I. opaca.
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Dobry wieczór wszystkim Forumowiczom :wit
Zalogowałam się po raz pierwszy, choć przyznaję, jestem z Wami od jakiegoś czasu :wink:
W poprzednich postach ktoś pytał jak odróżnić ostrokrzew żeński od męskiego... Otóż kiedyś będąc na targach ogrodniczych, miły Pan sprzedawca udzielił mi informacji, że krzaczki różni kolor unerwienia na spodzie listka. W przypadku odmiany męskiej będzie ono zielone, natomiast żeńskiej brązowe. Bądź odwrotnie, teraz to już sama się pogubiłam :oops: W każdym razie jak sprawdzę to uzupełnię info.
Swoją parkę mam jakieś 3-4 lata, były to moje pierwsze nasadzenia w życiu, byłam zachwycona jak zaczęły pięknie rosnąć... aż do ostatniej zimy... Pan jest w dobrym stanie, za to Pani zostały pojedyncze listki :( Myślicie, że się pozbiera czy raczej małe szanse na uratowanie? Podlaskie zimy bywają niefajne :?
A wygląda to tak...
https://scontent-bru.xx.fbcdn.net/v/t1. ... e=597C7326
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Sprawdziłam swoje krzewy, "książę" ma brązowe najgrubsze nerwy od spodu liści, a "księżniczka" wszystkie zielone. :wink:
zauważyłam na mojej bidulce malusieńkie żywe pączki, więc chyba pędy nie przemarzły, a jedynie liście... Zobaczymy, nic nie będę z nią robiła...
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Trochę czasu minie zanim się zregeneruje,ale najważniejsze,że żyje.
Halina
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

U mnie niestety pani ostrokrzewowa nie przeżyła tej zimy.
Miałam stary ostrokrzew. Nie owocował.Dokupiłam w ubiegłym roku żonę.Cieszyłam się, że ta para dochowa się czerwonych jagód.Niestety. Muszę szukać nowej żony.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Osmunda :( a może jeszcze odbije od korzenia? Ja nie tracę nadziei póki co :D
Dodam, że swoich do tej pory niczym nie zabezpieczałam, bo pięknie zimowały... :oops:
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

No właśnie. Ten stary "odziedziczony"po poprzednikach rósł sobie dzielnie. Nie był zabezpieczany na zimę. Dlatego młodego też pozostawiłam bez zabezpieczenia. Pewnie jednak trzeba będzie przez pierwsze lata okrywać.
Tej zimy zmarzło mi wiele niemłodych roślin. Mam ten ogród piątą wiosnę i pierwszy raz takie straty.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

U mnie, ten po którym hula wiatr nie ucierpiał, rosnące w sąsiedztwie i bardziej osłonięte- ostrokrzew i stary krzak róży ledwie żyją.
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Właśnie dopatrzyłam się na pstrym ostrokrzewie brązowych plamek na liściach :shock: może trzeba czymś popryskać? Ale czym?
A swoja drogą wie Ktoś co to za odmiana? kupiony jako NN, owoców nie ma ale i tak uwielbiam :D

https://scontent-waw.xx.fbcdn.net/v/t1. ... e=597C826E

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

HannaH pisze:Sprawdziłam swoje krzewy, "książę" ma brązowe najgrubsze nerwy od spodu liści, a "księżniczka" wszystkie zielone. :wink:
zauważyłam na mojej bidulce malusieńkie żywe pączki, więc chyba pędy nie przemarzły, a jedynie liście... Zobaczymy, nic nie będę z nią robiła...
HannaH!

Kupiłam przedwczoraj męski egzemplarz ostrokrzewu , ma metryczkę , ma zielone liście.Wygląda na to że trzeba mieć dwa egzemplarze żeby porównać kolory liści bo są subtelne różnice albo ten brąz jest bardzo delikatny albo jest odwrotnie niż piszesz.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
HannaH
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2017, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Osmunda Napisałam to w odniesieniu do mojego konkretnego przypadku, tak jak powiedział mi sprzedawca mojej parki. Nie jestem fachowcem więc nie wiem czy to prawda czy nie w odniesieniu do gatunku, dlatego fajnie jak na forum uda się sprawdzić prawdziwość słów wspomnianego Pana. Sama jestem ciekawa jak to jest :) Może inni posiadacze ostrokrzewów tez wypowiedzą się jak to u nich wygląda. Ostrokrzewy były moimi pierwszymi posadzonymi roślinkami, z tego co pamiętam kupione bez etykietki. Zidentyfikowałam je na podstawie informacji z sieci, o. Męski ma brązowo bordowy ogonek i nerwy blisko ogonka na spodzie liścia- pozostała cześć jest zielona, Natomiast żeński krzew i ogonek i wszystko inne ma zielone :) Ktoś wyżej pisał, że różnica jest w kwiatach- w tym roku się przypatrzę dokładniej, bo do tej pory wydawały mi się jednakowe( do momentu kiedy zaczynają się kształtować owoce).
Postaram się zrobić zdjęcie liściom moich krzewów, może Ktoś ma zdjęcie kwiatów męskich i żeńskich?
Pozdrawiam,
HannaH
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

HannaH !
Wklejam jak obiecałam zdjęcia mojego ostatnio nabytego męskiego egzemplarza.


Obrazek

Obrazek

napisane ewidentnie , że to męski okaz a ma zieloniutkie liście , nie ma żadnych żyłek w innym kolorze.
Dla mnie to ważna informacja bo bardzo chciałabym doczekać czerwonych jagód a posiadany już przeze mnie krzew
ma trochę inaczej pokolorowane liście więc mam nadzieję ,że wreszcie stworzyłam parę.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Mam nadzieję , że mam parę i doczekam owoców.Ale jak spotkam gdzieś w sklepie jakiś niewielki żeński egzemplarz to dokupię.
Tak było u mnie z rokitnikiem.Miałam jeden , niezidentyfikowany co do płci ,egzemplarz dokupiłam parkę i teraz rosną obok siebie w trójkącie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”