Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Ja bym tak zrobił (nie lubię długo czekać na efekty :wink:). W zimie to raczej ciężko znaleźć, bo polskie szkółki b. rzadko same hodują te rośliny. Z reguły na wiosnę przyjeżdża transport z Holandii i wtedy jest największy wybór. Teraz to możne gdzieś trafisz na jakieś resztki które się nie sprzedały. Na wiosnę to i w marketach tupu NOMI ,OBI na pewno kupisz. A teraz to najłatwiej na Allegro.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Ostrokrzew

Post »

Drogi sev, wpadłem ostatnio na podobny pomysł jaki Ty uskuteczniłeś :D
pod kamienicą którą mijam codziennie w drodze do pracy rosną dwa ostrokrzewy, piękne 2-metrowe, wyeksponowane, o dziwo, na wschód. Ale są osłonięte od północy i zachodu, więc ostre wiatry im nie zagrażają a ładnie rosną. Podejrzewam że to jednak osobniki o.kolczastego a nie Meservy. Ale dobra, do rzeczy.

Planuję zebrać kilka owocków. Zakładając że okres przechłodzenia już miały długi, chcę posiać bezpośrednio do doniczek. Czy jakoś skaryfikowałeś te pesteczki (w sensie zadrasnąłeś) dla lepszego kiełkowania? Widzę że trzymasz te siewki w doniczkach - bezpośrednio na dworze, czy zadołowane, czy masz jakąś piwniczkę/komórkę/werandę żeby schować maleństwa przed zimnem? :roll: Ciekaw jestem czy mi wykiełkują na wiosnę :roll:
Kuba
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Drogi Kubus :wink: Ja nie skaryfikowałem nasion. Po prostu odgarnąłem korę z wykorowanej rabaty, rozsypałem nasiona i przyprószyłem korą... zauważyłem że na wykorowanych rabatach wszytko świetni się rozsiewa - u mnie np. magnolie, ciemierniki...
Przesadziłem kilka siewek do doniczek i mam je teraz na nieogrzewanym poddaszu.
Powodzenia w siewie
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Jak tam wasze ostrokrzewy???
Wyszła mi trochę niewyraźna fotka, ale tak wygląda mój ostrokrzew z siewu. Jak widać w tym roku pierwszy raz zakwitnie.

Obrazek

Jest to krzyżówka odmian 'Blue Boy' x 'Mesgolg'

To mój największy ale wcale nie najstarszy ostrokrzew - I. xaquipernyi 'Dragon Lady'

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ostrokrzew

Post »

Jeden z moich jest już dość duży ale dopiero tej wiosny oczarował mnie swoim zapachem.
Przebija zapach lilaków jakie rosną za płotem.
Uwielbiam być w pobliżu i upajam się póki pachnie.


Obrazek

Obrazek

Zgodnie z sugestiami tutaj piszących i mój wiosną zaczyna chorować.
Liście żółkną i spadają.
Również teraz zaczyna być widoczna ta przypadłość.
Dotąd sądziłam,że to wina gruszy cierpiącej na rdzę pod którą rośnie ten ostrokrzew.

Obrazek

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

KaRo, wow, ale masz piękny krzaczor ;:oj
Mam 3 o. kolczaste ale 2 z nich to dopiero młodziaki a ten najstarszy też jeszcze nie kwitł. Ciekawe co piszesz o zapachu, bo o. Meservy który u mnie kwitnie jakoś szczególnie to nie pachnie.
Generalnie odkąd za poradą jednej z forumowiczek zacząłem jesienią opryskiwać, stan moich roślin znacznie się poprawił, opadają pojedyncze liście a krzewy bardzo ładnie się zagęściły.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Ten na skarpie faktycznie poszedł w siłę 'rażenia'. :D
Dzisiaj mocno go przycięłam bo nie mogłam wejść po schodkach na skarpę.
Bardzo było mi nie w smak :( :wink: bo to piękny krzew ale była to konieczność.
Żałuję,że w takim miejscu rośnie,mógłby być wielką ozdobą ogrodu jako soliter.
Z tym zapachem to prawda ale było to możliwe chyba tylko dlatego,
że to wielki krzaczor i miał ogromną masę kwiatów.
Pachniały z daleka. Nie przebiły go 2 dorodne lilaki zza siatki.
Uuuu już czuję znowu ten zapach (wirtualnie oczywiście) :D

A czym opryskujesz swoje krzewy jesienią?
Ja bym raczej była skłonna do oprysków wiosennych ale nic takiego jeszcze nie robiłam.
W tym sezonie choroba objawiła się w bardzo niewielkim zakresie.
Praktycznie nie widać żadnych chorobowych zmian,myślę,że to kolejna susza sprzyja uprawie. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Ostrokrzew dość łatwo się ukorzenia, więc jęli jeszcze nie zutylizowałaś obciętych pędów to pod butelki i do jesieni się ukorzeni (można wspomóc ukorzeniaczem), najlepiej obrywać gałązki z piętka. W tej chwili nie mogę sobie przypomnieć nazwy środka od grzybów...
Zakupiłem sobie wiosną ostrokrzew amerykański - ponoć lepszy do wschodniej polski, gdzie kolczasty czasem wymarza.
KaRo jak o. kolczasty sobie tak dobrze u Ciebie radzi to możesz posadzić formę żeńską.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Po raz pierwszy zaowocował mi ostrokrzew Ilex meserveae chyba Blue Princess,bo tatuś 100% Blue Prince -zachowała się zawieszka.Mam czerwone koraliki na dwóch krzaczkach.bardzo się cieszę,bo mam je dość długo i tylko obserwowałam kwitnienie.
Obrazek
Halina
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Ostrokrzewy to ja uwielbiam a im większy tym lepszy. Tego na zdjęciach
poznałem w tym roku jest genialny. Tego nie widać na zdjęciu ale ma jakieś 4-5 metrów wysokości.
Kiedyś zrobię sobie przy nim fotkę będzie do porównania. Co ważne to okaz żeński i ma już kuleczki. Jeszcze zielone ale poczekam do zimy :-) Genialny. A dla zainteresowanych rośnie w Katowicach a podobnej wielkości okazy widziałem we Wrocławiu.
Obrazek

Obrazek
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty(Ilex aquifolium)

Post »

Piękny okaz, w Polsce to jeszcze takiego nie wiedziałem, no ale ja mieszkam na wschodzie a tu uprawa o. kolczastego jest trochę problematyczna. Mi po pierwszej zimie pozostał 10 cm kikutek, ale ładnie się zregenerował a w tym roku a w tym roku wypościł przewodnik, także może w przyszłości wyprowadzę go na formę drzewiastą. W Anglii widziałem ostrokrzewy wielkie jak dęby całe w czerwonych owocach, to jest dopiero widok.
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Mam i ja u siebie na Pogórzu Karpackim ostrokrzewy (typowy Ilex aquifolium) i jak dotąd sprawują się dobrze. Zostawiam je na zimę bez okrywania i radzą sobie nawet lepiej niż laurowiśnie, które po tej zimie trochę podmarzły. Wszystkie ostrokrzewy pozostały całe zielone, a tak obecnie wygląda jeden z krzaczków (najmniejszy):

Obrazek
Obrazek
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Post »

Bardzo ładnie przezimował. Niestety moje (niektóre) w tym roku solidnie ucierpiały. :( W tym sezonie będę testował ostrokrzew amerykański, udało mi się wyhodować parę sztuk z nasion zakupionych z USA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”