Co zrobić z 20-letnimi, dużymi choinkami ?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
ssroczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lut 2007, o 11:39

Co zrobić z 20-letnimi, dużymi choinkami ?

Post »

Proszę o radę w sprawie kilku choinek, które stoja na mojej działce na środku, trochę bez ładu i składu. Są spore dlatego nie bardzo wiem, co z nimi mogę zrobić. Planuję na wiosnę zmiany w ogrodzie i choinki chciałabym posadzić wokół działki(10ar z domem).Interesuje mnie to, czy mogę je przesadzić?Czy pozostaje mi tylko ich wycięcie?Z gory dziękuję za rady!
Sylwia
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Dlaczego chcesz je wycinać. Pod choinkami możesz założyć sliczny klomb z kwiatami i niskimi krzewami, a poza tym dają one cień.Potem będziesz żałować ze to zrobiłaś Po prostu usuń gałęzie te najniższe do wysokości 2 m zeby dochodziło słonce i zacznij sadzić POOGLĄDAJ OGRÓDKI NASZYCH FORUMOWICZÓW-duzo z nich tak zrobiło, ja też w najbliższym czasie to zrobię ;:80 pozdrawiam.
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Rady grażynki56 są bardzo dobre.
Nie mam doświadczenia z przesadzaniem tak wiekowych iglastych.
Nie żal będzie jak się nie przyjmą.
Na działce nie musi być wszystko pod liniał :D
ssroczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lut 2007, o 11:39

Kto pomoże?

Post »

Dodam jeszcze, ze co roku panowie z zakładu energetycznego obcinają czubki tym moim choinkom ponieważ nad nimi rozciąga się linia.Cóż!Bardzo mi żal tych choinek, które potem stoją takie ogołocone z czubków(w większości drzewek).Nie wiem co zrobić.Może ktoś pomoże?
świerk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sty 2007, o 18:31

Post »

Wycinanie tak wielkich choinek to zawsze wielka szkoda. nie wiem czy Wiesz, że przy wycięciu pozostaje jwszcze aspekt prawny. Gdybyś jednak decydowała się na wycięcie, to to, że rosną pod siecią energetyczną, może byc ważym argumentem dla ochrony środowiska, bo to oni wydają zgodę. Pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na wycięcie trzeba mieć zgodę. Pisaliśmy o tym w temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Ja mam jeszcze jedną rade dla Ciebie.
Poobcinaj jej wszystkie gałązki wokół pnia na wysokości około 2,5 m aby swobodnie można było pod nią stać.
Następnie można pod nią zbudować okrągły stół i jak znalazł masz piękne miejsce do odpoczynku po pracy.
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Sama próba przesadzenia skazana jest na porażkę: tak stare drzewa mają bardzo szeroki system korzeniowy, zależy od rodzaju gruntu, ale może siegać do średnicy ok. 6-ciu metrów. Zrobisz dziurę w ziemi... a drzewa padną i bez zgody masz kłopoty...
Pozdrawiam. Jacek.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Znajomy za zgodę urzędu na wycięcie s w o j e g o drzewa na s w o j e j działce zapłacił 70 zł !!!
Podobno owocowe można, a iglaste duże to ze względu na ochronę środowiska- nie, bez zgody urzędu....
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Kto pomoże?

Post »

ssroczka pisze:Dodam jeszcze, ze co roku panowie z zakładu energetycznego obcinają czubki tym moim choinkom ponieważ nad nimi rozciąga się linia.Cóż!Bardzo mi żal tych choinek, które potem stoją takie ogołocone z czubków(w większości drzewek).Nie wiem co zrobić.Może ktoś pomoże?
A może zacznij je przycinać w ten sposób
Obrazek Obrazek
Ten świerk ma już ponad 20 lat i jest co roku przycinany. Na drugim zdjęciu za moim świerkiem widać 3 świerki nie przycinane. Są one co najmniej 3 razy wyższe.
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Nela pisze:Znajomy za zgodę urzędu na wycięcie s w o j e g o drzewa na s w o j e j działce zapłacił 70 zł !!!
Podobno owocowe można, a iglaste duże to ze względu na ochronę środowiska- nie, bez zgody urzędu....
Nelu ja zapłaciłam za takie pozwolenie 24 zł ale ile było przy tym zachodu :D
Potrzebne było między innymi zaświadczenie, że jestem posiadaczem działki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”