Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

ja mam posadzone co 3m i wystarcza
;:108
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Nie wiem jak jest z rozstawem, ale chciałem zapytać w tym temacie po co te jarząby są szczepione i na jakich podkładkach najczęściej? Zakupiłem niedawno jarząb 'Granatnaja' i mnie to ciekawi.
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

wiaro
Od jak dawna masz te jarzęby? W tym temacie jestem zupełnie zielony. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.


logan18
Wytłumaczę nieudolnie i amatorsko, wiec pewnie załapiesz.
'Granatnaja' powstała w wyniku skrzyżowania jarzębu i głogu. Taki mieszaniec międzygatunkowy albo hybryda.
Z nasiona nie powtarza tych samych cech co roślina mateczna, wiec należy ja rozmnażać wegetatywnie.
Jakich podkładek się używa pozostaje tajemnica producenta.
Podejrzewam, ze są to najzwyklejsze siewki jarzębu.
kresowiec
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Znam pochodzenie tego drzewa, tylko nie rozumiem po co mu podkładka. Czy bez niej ta roślina rosłaby w formie krzewu?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Podkładka jest dla łatwiejszego rozmnożenia - przez szczepienie najprościej. Może też mieć lepszy system korzeniowy, ale przy jarzębach niekoniecznie.
:wit
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Od 20 lat a może dłużej są posadzone
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

wiaro pisze:ja mam posadzone co 3m i wystarcza
;:108
W rzędzie odległość między drzewkami jest 3 metry, a jaka odległość powinna być między rzędami?
Ja możliwe że posadzę dwa lub trzy rzędy różnych jarzębów i nie wiem jaką odległość zastosować między rzędami,
może też 3 metry i wsadzać wszystko 3x3?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Zależy jaki to ma pokrój koron (nie znam, dzikie jarzęby są raczej smukłe) albo jaki ma mieć - formowanie. W rzędzie korony mogą sie stykać. Międzyrzędzia dostosowuje się do maszyn (np. potrzeba 2 m luzu dla traktora pomiędzy koronami) i ze względu na nasłonecznienie - im wyższe korony tym szersze miedzyrzędzia.
Wyobraź sobie geometrycznie: rząd idzie północ-południe, słońce pada na koronę od wschodu i zachodu pod kątem, niechby 45 stopni dla ułatwienia. Odstęp powinien być wystarczający by rzędy nie zacieniały się nawzajem.
Dla przykładu na południu sadzi się drzewa w szpalerach (zwężone korony) wysokich na 6 m a w rozstawie na 4 m. - bo tam słońce świeci z góry... U nas byłyby zacienione.
:wit
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Rossynant doskonale zdaje sobie sprawę z tego że odległość między rzędami musi być na tyle duża by pierwszy rząd nie zacieniał drugiego, dlatego też zadałem to pytanie - jaka powinna być szerokość międzyrzędzi? Co do pokroju koron jarzębów to z moich obserwacji wynika, że jarzęby rosnące na wolne przestrzeni przyjmują bardzo rozłożysty pokrój i zazwyczaj formę wielopniową, po prostu rosną jako wielki krzew. Jednak jak jest sąsiedztwo jakiś innych roślin drzewiastych, to rzeczywiście przyjmują pokrój bardzo smukły, dosłownie rosną jak tyczki. Jeśli przez okres ponad 20 lat odległość 3m wystarczała, to te odmianowe jarzęby na pewno rozłożyste nie rosną, pytanie tylko jaką wysokość osiągają bo od tego uzależniona będzie szerokość międzyrzędzi.
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

W zeszłym roku sadziłem paręnaście takich jarzębów, o ile dobrze pamiętam w odległości 4m w rzędzie a 4,5m między - musiałbym pojechać i zmierzyć. Uznałem, że tyle wystarczy - zobaczymy... :wink:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

S_H_A_D pisze:Rossynant doskonale zdaje sobie sprawę ...
Nie wątpię że masz wiedzę ;) ale to forum masa innych ludzi jeszcze czyta.
Natomiast to Ty przecież zdecydujesz na jaką wysokość drzewa wyprowadzisz, bo chyba nie dasz im rosnąć na 10-15 m? (Sorbus domestica np. tyle rośnie) - rozumiem że to dla owoców...
:wit
Awatar użytkownika
kresowiec
50p
50p
Posty: 61
Od: 6 wrz 2011, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Porta Westfalica

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Ostatecznie posadziłem w odległości 2.8m bo tak akurat pasowało. W rzędzie za jagodami w odległości ponad 3,5m. Wychodząc za założenia, ze te jarzebinowe hybrydy duże nie rosną, posadziłem tak ciasno. Zresztą żywotność niektórych to zaledwie 10 lat. Chyba wezmę się za poszukiwanie i tłumacznie opisów, żeby w przyszłości pewniej się czuć z tymi jarzębami. Zakopałem tez parę resztek rybnych, bo mnie nornice nachodzą. Truje wiec, zakładam pułapki i zniechęcam zapachem ryby.
kresowiec
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Jarząby - odleglość sadzenia

Post »

Tak Rossynant oczywiście że dla owoców. Chodzi mi właśnie o to że nie wiem jak wysokie rosną te odmianowe jarzęby, większość z nich to różnego pochodzenia hybrydy i na pewno nie rosną tak jak nasz zwykły jarząb pospolity. Jeśli trzeba będzie je przycinać to jakoś z czasem się człowiek nauczy w jakim terminie to robić i na jaką formę kształtować drzewka by było sporo owoców. Szerokość międzyrzędzi planuję dać 3,5 - 4 metry, może tyle wystarczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”