Hortensja - cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Pisałam już w dziale Hortensji dębolistnej, ale nie otrzymałam odpowiedzi .. potrzebuję waszej pomocy .. z hortensji dębolistnej pozostała mi tylko jedna gałąż (wypadek bawiących się dzieci) .. Mam teraz okazję wyprowadzić ją na drzewko, tylko czy to jest możliwe. Czy z tą hortensję można tak zrobić? Jeśli tak, to czy zostawić tylko górny pąk liściowy, a dolne usunąć? Jeśli byłoby to możliwe, podwiązałabym tą pozostałą przy życiu gałąż do palika co by rosła prosto .. i może nie byłoby tego złego, co by na dobre nie wyszło. W tej chwili jestem zdruzgotana jej wyglądem. ;:223
Obrazek
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Właściwie nie masz innego wyjścia jak spróbować. Ja na pewno tak właśnie bym zrobiła.
Natomiast trudniej będzie Ci ją ochronić zimą.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Ja bym jej chyba nie poprowadziła jak drzewko. Kupiłabym 'sztuczną korę', zasmarowałabym mijesce wyłamania i delikatnie stopniowo naciągałabym do wyprostowania. Może udałoby się naciągnąć jednorazowo :roll: Nawet gdyby nie wyprostowałaby się całkowicie, to krzak zaraz z tych pąków puści pędy boczne.

I nie martw się, wypadki się zdarzają. Ważne, żeby w miejsce wyłamania żaden grzyb nie wlazł, zwłaszcza jak ew. będziesz podlewać, to nie mocz i nie chlap wodą
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Comcia pisze: Natomiast trudniej będzie Ci ją ochronić zimą.
Dzięki Comcia, o tym nie pomyślałam ;:124
Monika, dzięki .. pewnie zrobię tak jak radzisz, czyli delikatnie i stopniowo naciągnę tę pozostałą gałąz i spróbuję ją wyprostować. Biorę się więc za robotę i dam znać jak mi to wyjdzie. Dzięki dziewczyny. Maryla
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
kabriolina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 sty 2013, o 00:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Witam kochani!!!

Męczy mnie jedna rzecz. Jak kupowałam w zeszłym roku hortensję ogrodową w szkółce (bardzo dobrej szkółce, rady Pań sprzedających są naprawdę pomocne i trafne), Pani Sprzedawczyni powiedziała, że na wiosnę mam przyciąć gałązki ("badylki" :heja ) prawie do samej ziemi pozostawiając 2- 3 oczka na każdym badylku. Widząc moje zaskoczenie na twarzy (bo byłam przekonana, że tylko bukietowe można przycinać, ale nie ogrodowe) to powiedziała, że to bukietowych nie można ciąć.

Powiedziała również, że żeby hortensja zakwitła obficie to nawieść ją obornikiem i podsypać magnezem. To akurat zamierzam bez wahania wykonać, ale z tym cięciem mam obawy.

A co Wy na to? Ciąć czy nie ciąć tak jak Pani mi wskazała? Oto moje pytanie ;:204
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, więc na wiosnę można jej przyciąć resztki kwiatostanów i ewentualnie delikatnie słabe pędy. Hortensję bukietową można śmiało ciąć wiosną, wypuszcza wtedy więcej pędów, na których pojawią się kwiatostany.
Joasia
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hortensja - cięcie

Post »

kabriolina albo ta szkółka wcale nie jest taka dobra, a Panie kompetentne albo to Tobie się pokręciło :wink:
Jest dokladnie odwrotnie do tego co piszesz, czyli tak jak Ci już wcześniej atka napisała hortensje ogrodowe kwitną na pędach dwuletnich i dlatego nie wolno ich ciąć, bo nie będziesz miała kwiatów, a bukietowe wręcz przeciwnie, można a nawet trzeba ścinać, bo bardzo ładnie się wtedy zagęszczają. Oczywiście są jakieś nowe odmiany ogrodowych, które kwitną na pędach jednorocznych, ale to nowości i rzadko gdzie można je spotkać.
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Hortensja - cięcie

Post »

i jeszcze jedno ważne -ogrodowe zasilamy obficie dopiero gdy pokażą się pąki kwiatowe zbyt wczesne nawożenie daje piękne liściory i długie pędy, niektóre odmiany ogrodowych są na to bardzo wrażliwe inne mniej
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Kabriolino
Czy mogłabyś podać nazwę hortensji, którą kupiłaś?
Pozdrawiam. Ania
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Chciałabym dorzucić,że jeżeli przymarzną-może nie w tym roku-zeszłoroczne pędy hortensji ogrodowych,to należy je późno przycinać,i stopniowo,aby może uratować choć część od ziemi.Tak zrobiłam w 2013 i o dziwo jeszcze z jakiegoś oczka wyrósł kwiatostan.Wcześniej cięłam takie przesuszone do spodu i długo nic mi nie kwitło.
Halina
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Hortensja - cięcie

Post »

kabriolina pisze: Pani Sprzedawczyni powiedziała, że na wiosnę mam przyciąć gałązki ("badylki" :heja ) prawie do samej ziemi pozostawiając 2- 3 oczka na każdym badylku. Widząc moje zaskoczenie na twarzy (bo byłam przekonana, że tylko bukietowe można przycinać, ale nie ogrodowe) to powiedziała, że to bukietowych nie można ciąć.
Co to za kobieta ???????????? Ona powiedziała Ci zupełnie odwrotnie !!!!!!!!!!!
kabriolina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 sty 2013, o 00:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja - cięcie

Post »

No właśnie!!! Kobicie się musiało coś machnąć. Jestem pewna, że miała ogrodową w ręku i pokazywała mi gdzie mam ciąć. Bukietowa ma inne gałązki.
Dobrze że mnie tchnęło i zaczęłam powątpiewać w to, co babka mówi. Jak mi to pokazywała to już mnie bardzo dziwiło, bo od dziecka pamiętam, że hortensji się nie tnie.
Dobrze że mam Was !! ;:167 ;:167 ;:167

A teraz mam pytanie: Czy hortensja bukietowa będzie mi rosnąć na piaszczystej ziemi? W słońcu. Oczywiście podłoże użyźnię torfem i innymi specjałami. Co wy na to?
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Hortensja - cięcie

Post »

Oczywiście, że będzie :wink: U mnie sam piach i akurat h. to nie przeszkadza tylko trzeba częściej podlewać, bo lubią sobie "podwiędnąć". Najlepiej dołóż jej też trochę kompostu jak masz i obornik, bo też lubią.
Pozdrawiam, Bogusia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”