Wierzby

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wierzby

Post »

Jaka ta smocza wierzba jest rośnie jako drzewo, czy krzew?
aga111
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1965
Od: 9 sie 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wierzby

Post »

Moja jest młoda i nie skręca jeszcze gałązek . A rośnie raczej jak krzew .
BarbaraS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 kwie 2013, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

Witam ponownie :)
Podczas dość ciepłej zimy 2013/2014 zdołałam "utkać" spory kawałek żywego ogrodzenia z wierzby energetycznej. Kilka dni temu sąsiedzi wykosili łąkę za płotem dzięki czemu jest on bardziej przejrzysty, ja nieco przycięłam młodziutkie gałązki i wygląda to aktualnie tak
Obrazek

Obrazek
MatJot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 maja 2020, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

Zapytam o moją wierzbę:
Od spodu ma sporo zeschniętych gałęzi, czy to noramalne, czy trzeba coś działać (jestem świeżo upieczonym właścicielem)

Obrazek

co to za rodzaj wierzby


Obrazek
Awatar użytkownika
yacup
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 wrz 2014, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wierzba [nie wiem jaki gatunek] przycinanie

Post »

Mam taką 3 letnia wierzbę jak na zdjęciu, w poprzednim i obecnym roku przyrost gałęzi jest taki że dotykają trawnika i utrudniają koszenie trawy.
Pytanie: Czy mogę przyciąć gałęzie tak żeby nie dotykały trawy? Jeżeli tak to mnie więcej ile nad powierzchnią ziemi?
Obrazek
Hubert86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 kwie 2021, o 07:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z drzewkiem

Post »

Proszę o poradę. Posiadam w ogrodzie drzewko (załączam zdjęcie), które w październiku zostało powalone przez silny wiatr. Próbowałem je postawić bez ingerencji w korzenie, ale nie udało się. Główne korzenie odciąłem i wkopałem drzewko ponownie. Liczyłem, że może jakoś się zregeneruje. Widać, że próbuje walczyć, ale nie zakwitło. Co mogę zrobić żeby mu pomóc? Zostawić je na kolejny sezon? Wykopać ponownie i dać nawóz? Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Problem z drzewkiem

Post »

Hubert86 pisze: Główne korzenie odciąłem i wkopałem drzewko ponownie. Liczyłem, że może jakoś się zregeneruje.
To był błąd.
Dlaczego odciąłeś główne korzenie????
Jak to drzewko ma się przyjąć skoro uszkodziłeś system korzeniowy a pozostawiłeś ogromną koronę?
Widzę to,że należy mocno zmniejszyć koronę,podlewać i czekać na efekty .
To może potrwać ale jeśli pozostawiłeś choć trochę bryły korzeniowej jest szansa,że się przyjmie .
To wygląda mi na wierzbę płaczącą ale nie mam pewności,
jeśli tak by było to powinna odchorować ale podjąć wegetację.Warunkiem jest jednak drastyczne skrócenie korony.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Problem z drzewkiem

Post »

U mnie był podobny przypadek z tym że drzewko zaczęło nagle usychać a potem zaczął się przewracać.
Okazało się że gryzoń obgryzł większość korzeni ( mama walczy z karczownikiem ).
Obcięła właśnie prawie wszystkie gałęzie, obkopała dużu dół i wołożyła go dookoła i od spodu siatką i tak posadziła.
Wyglądał okropnie ! Ogołocony pień.
Ale... Przyjął się bo wypuszcza nowe listki na tych paru gałązkach.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Problem z drzewkiem

Post »

tak na oko, to jest wierzba szczepiona na pniu. Wierzby są żywotne ale lubią też mieć dosyć mokro. Przytnij tą koronę możliwie blisko miejsca szczepienia, tak na ok 3 oczka i mocno podlej. Jeśli jeszcze ma wolę życia to może ruszy.
Pozdrawiam Lucyna
damianero
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 cze 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzby

Post »

Mam pytanie dla osób, które mają doświadczenie z wierzbami sadzonymi z gałęzi.

Czy powinienem usuwać na bieżąco młode boczne pędy, w sytuacji gdy zależy mi na tym, aby gałązka jak najszybciej osiągnęła docelowe ok 200 cm wysokości, gdzie zaczynałaby się przyszła korona?

I jak wygląda wzrost takiego drzewka - gałązka będzie rosła, czy powinienem liczyć raczej na to, że drzewo ukształtuje się na jednym z młodych pędów rosnącym względnie pionowo?

Ukorzeniłem kilka gałązek od 30 do 80 cm, część najpierw w wodzie, część od razu wsadziłem do ziemi - wszystkie żyją, wszystkie wypuściły już liście. Teraz pytanie - co dalej ;)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Wierzby

Post »

Takie małe sadzonki niestety mi zamierały. Sąsiad mój w tym roku zasadził porządną lagę wierzbową, taką 1,5 m o średnicy około 10 cm prosto w ziemię na podwórzu i już ma sporą koronkę ;:333
Pozdrawiam Lucyna
asaledr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wierzba płacząca Salix

Post »

Witam,

Mam wierzbę płaczącą Salix, posadzona w zeszłym roku na wiosne ale już ma tak około 2 metrów wysokości.

Mam pytanie czy dać jej teraz jakiś nawóz? Jeśli tak to jaki? Gleba gliniasta więc pewnie dla wierzby jakaś cudowna nie jest.

A druga sprawa, pękł mi pień pionowo. Jest czego się bać, coś z tym zrobić? Jeśli tak to co? Czy nic się nie dzieje złego.
Obrazek

Wierzba - uszkodzenie pnia - viewtopic.php?f=17&t=88116 /K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”