Wierzby

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
isabel22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 wrz 2008, o 09:39

Post »

Witam!Moja wierzba hakuro niestety chorowała,ale jakoś(mam nadzieję)ją wyleczyłam.Kupiłam ją w lipcu,również ma kilka gałązek i nie wiem czy jej cięcie nie zaszkodzi.Proszę o odpowiedź,co mam robić.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jeśli gałązki są krótkie nie musisz przycinac już w tym roku ,ale wiosną przytnij wszystkie krótko ( ok 10 cm od miejsca szczepienia).
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

A moją(moje) jeszcze czeka cięcie.Mam nisko szczepione(taka była potrzeba) i zimą ewentualnie zalegający na koronie ciężki śnieg mógłby złamać :roll:
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Mam pytanie odnośnie cięcia wierzby szwajcarskiej mam ją od 4 lat i nigdy jej nie cięłam,
rozrosła się na parasol, zobaczcie sami
Obrazek

Jest trochę rzadka, chciałabym ją zagęścić nie wiem tylko czy lepiej ciąć ja na kulkę czy półkulę -parasol . Jeśli macie w swoich ogrodach ciekawe formy tej wierzby to proszę o pomoc i informacje
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
TINEK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 gru 2008, o 21:09
Lokalizacja: centrum

Post »

Trzy lata temu dostałem sadzonkę wierzby mandżurskiej (sadzonka wyglądała jak róży, czyli krótko obcięte pędy)
Wsadziłem wiosną, odbiła w kilku miejscach tworząc krzak. Ponieważ chciałem drzewko, pomyślałem, że za rok obetnę wszystkie pędy i zostawię najgrubszy, by z niego uformował się pień. Ale wpadłem na pomysł i wybrałem 3 najładniejsze i zacząłem je, gdy były małe i miękkie zaplatać w warkocz. Na koniec lata wierzba wyglądała tak
Obrazek
Na wiosnę obciąłem wszystko, zostawiłem tylko pień, na jesień pień wyglądał tak
Obrazek
a cała wierzba tak
Obrazek
w ubiegłym roku na wiosnę mocno przyciąłem koronę zostawiając tylko grube pędy
na jesień wyglądała tak
Obrazek
a pień tak
Obrazek
Jak widać trzy pędy tworzące pień prawie się zrosły ze sobą, myślę, że za rok, dwa nie będzie widać, że był pleciony (a myślałem, że taki warkoczyk zostanie :D )
W tym roku już też ją obciąłem bardzo krótko.
Liczyłem, że moja wierzba będzie "płacząca" a wszystkie pędy rosną w górę, czy są wierzby mandżurskie "płaczące" i "nie płaczące"?
pozdrawiam
TINEK
Awatar użytkownika
Pola65
50p
50p
Posty: 78
Od: 13 lut 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Mam pytanie, związane z wierzbą mandżurską.Mianowicie co roku na wiosnę ma czarne końcówki gałązek. Obcinam te czarne gałęzie. Zastanawiam się,co to jest? Wierzba na tym jakoś specjalnie nie cierpi. Pytam tak z ciekawości.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Sądzę, że to nie w pełni dojrzałe pędy, które przemarzły lub jakoś inaczej zaschły już na jesieni wskutek cofnięcia soczków.
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Wszystkie wierzby tak mają, ponieważ podczas zimy cofają się soki, ale dzięki temu wyrastają nowe pędy i sama się rozgałęzia.Myślę że już z natury tak mają ... bo w końcu jak "same" się nie przytną to to zrobią zwierzaki . :D :D :D
Pozdrawiam Filip
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Wierzba płacząca na plecionym pniu

Post »

Zobaczyłam w programie "Maja w ogrodzie" wierzby uformowane z cienkich, długich pędów, wyciętych z wierzby płaczącej, zaplecionych jak warkocz, by utworzyć pień. Bardzo to ładnie wygladało!
Mam wierzbą płaczącą, wlaśnie nadchodzi pora cięcia. Jakiej maksymalnie długości pędy można ukorzeniać? Czy od razu odrywać listki?
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Po pierwsze, możesz ukorzenić nawet 5 metrowy badyl ale taki raczej we warkocz się nie zaplecie, ale ja popróbuję z 2 metrowym i ci dam znać. Po drugie jak chcesz z tymi listkami, ja nie odrywałem bo zrobiłem to zimą :D :D :D :D :D :D
Pozdrawiam Filip
Awatar użytkownika
Jabe
50p
50p
Posty: 75
Od: 10 lis 2008, o 21:57
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Chciałam uzupełnić bazę o wierzbę palmową. Moja ma około 3 lat, przez pierwsze 2 lata wypuszczała długie "pióropusze", w tym roku zaczęłam ja ciąć i zwariowała. Tak bardzo zgęstniała, że z pióropuszy zrobiła się gęściutka kula. Polecam tą wierzbę, niekłopotliwa w uprawie, mojej nigdy nie podlewałam (rośnie na glinie), choroby i latająco-ssące omijają ją z daleka. Poniżej w czerwcu po pierwszym cięciu, oraz zdjęcie z końca lipca.
ObrazekObrazek
Pozdrawiam, Beata
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Pokażę jeszcze jedną wierzbę - Babilońska, ma ładnie poskręcane listki. Pani od której kupiłam nazywała ją ,,kozie rogi''. Mam ją drugi sezon, polecana jest do maskowania nieciekawych miejsc np. kompostownik.
1. Babilońska
Obrazek
2.'Hakuro Nishiki' rośnie kilka lat , nieraz atakowana jest przez mszyce. Pień zrobił się na tyle gruby że nie potrzebuje już palika. Przycinam na wiosnę i nowe przyrosty pięknie się wybarwiają.
Obrazek
3.Wierzba mandżurska, też podcinam kilka razy w sezonie, gałęzie kładą się na ziemi i mam problem aby wykosić trawę. Na wiosnę przycinam końcówki gałązek przemarznięte przez mróz, mają czarny kolor i brzydko wyglądają.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
4.Ostatnia podobna jest do mandżurskiej,gałęzie rosną sztywno do góry , kora ma inny odcień zieleni, nie wiem niestety jak się nazywa :?:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Na jesieni posadziłam sztorby wierzby smoczej też jest ciekawa i mało spotykana mam nadzieję że się ukorzeni :?: Mandżurskiej nigdy nie spotkałam z takimi kręconymi listkami. Mam jeszcze posadzoną wierzbę iwę szczepioną na pniu, pień ma ok.2 m wysokości. Posadziłam w ubiegłym sezonie, gałęzie urosły do samej ziemi podcięłam do połowy tak teraz wygląda :?:

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”