Pytanie odnośnie tui.

Drzewa ozdobne
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Pytanie odnośnie tui.

Post »

Witam.
Chciałem posiać tuje przy płocie oddzielającym mnie od sąsiada. Pod terenem gdzie chciałem je zasiać idzie kanał ciepłowniczy (ok. 1,5m pod ziemią) i tu jest problem. Czy mogę zasiać tuje na tym terenie? Czy ciepło emitujące od kanału nie zaszkodzi drzewkom. Chcę też posiać trawnik, i to samo pytanie czy można siać trawnik w takich miejscach? Słyszałem od znajomego, że trawa urośnie w każdych warunkach tylko trzeba ją odpowiednio dobrać, czy to prawda?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Co do żywotników to nie polecam , jeżeli będzie jakaś awaria to trzeba będzie wykopywać. Kanały ciepłownicze nie mają prawa przepuszczać ciepła w głąb ziemi. Jeżeli tak jest to jest źle zrobiony.
Trawnik możesz posiać ale "znajomy" chyba się z choinki urwał jeżeli tak twierdzi, nawet przy odpowiednim dobraniu mieszanki na daną glebę trawa może nie rosnąć, a wegetować. Zależy co kto lubi :wink:
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Dzięki za odpowiedź. Kanał 20m dalej ma swoją "stacje" i jak są jakieś awarie naprawiają je tam. Przez 17 lat jak mieszkam nie zdarzyło się aby awarie naprawiali w tym miejscu lub u sąsiadów. Kanał daje na tyle ciepła, że w zimę nie ma śniegu na całej długości kanału. Czytałem w internecie, że jest mieszanka traw na tereny suche, czy taka mieszanka może się nadać? Jeśli tak to czy sieje się ją normalnie jak inne rodzaje trawy czy inaczej się je nawadnia?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

dida pisze:Kanał daje na tyle ciepła, że w zimę nie ma śniegu na całej długości kanału.
Myślałem że chodzi o inny kanał. Taki tym bardziej będzie nieodpowiedni dla roślin. W zimie korzenie będą wysuszone przez co będzie marnieć cała roślina (brak wody) , do tego dojdą zimne wiatry i kaplica... Możesz spróbować z trawami ozdobnymi , one lubią sucho w zimie.

dida pisze: Czytałem w internecie, że jest mieszanka traw na tereny suche, czy taka mieszanka może się nadać? Jeśli tak to czy sieje się ją normalnie jak inne rodzaje trawy czy inaczej się je nawadnia?
Od tego zależy wiele czynników. W tym przypadku nie podejmę się doradzania mieszanki przez internet. Powód? Trzeba by sprawdzić temp. gleby, itd. Może OGROD2000 coś doradzi.
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Ja też mam taką instalację pod blokiem. Może i dobrym pomysłem było by zrobienie w tym miejscu podjazdu lub parkingu. Nie musiałbyś odśnieżać, sypać soli i piachu, full wypas jak w jakiejś rezydencji. :D
Innym równie nieszablonowym pomysłem było by zrobienie w tym miejscu .... oczka wodnego - niezamarzającego. Tak jakoś skojarzyłem z małpkami (makakami) z Japonii, które wykorzystują do ogrzania źródła termalne.
Rybki by miały super, nie musiałbyś ich wyjmować na zimę.

Natomiast sadzenie drzew i krzewów (bylin) odradzam - po pierwsze pod instalacjami się nie powinno sadzić, a po drugie nie przeżyją pierwszej zimy. Ciepła ziemia będzie stymulować korzenie do pracy i jesienią jak rozpocznie się sezon grzewczy zaczną ruszać soki. Przy ociepleniach powietrza pąki będą szybko sie rozwijać, a gdy ściśnie mróz zaraz zmarzną i krzew uschnie. Mówiąc prościej przez całą zimę drzewo/krzew będą rozhartowywane

Z drugiej strony naprawdę, szkoda by było nie wykorzystać takiego eleganckiego źródła ciepła.

PS. Trawa raczej nie wyschnie, ale może zgnić. U mnie na osiedle przychodzą zimą w największe mrozy zające na posiłek. :lol:
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Czy można robić oczko wodne w takim miejscu? A co jak będzie jakaś awaria i bd musieli skuwać? (nigdy się tak nie zdarzyło, ale pytałem się kolegi i mówi, że w każdym miejscu kanału może być awaria. Z drugiej strony ta instalacja jest może trochę więcej niż metr pod ziemią, wiec nic dużego i tak nie dało by rady zrobić (tak myślę).
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

dida pisze:Czy można robić oczko wodne w takim miejscu?

Nie można robić oczek wodnych itp. w takich miejscach. Nie dość że ogrzewana woda będzie działać niekorzystnie na ryby (różnice temp. między wodą i powietrzem) to takie budowle mogą podlegać karze. Ciekawe czy jak by usypał wzniesienie (minimum 1m) w tym miejscu to czy zimowe powietrze zamroziło by tą skarpę a ciepło by uciekało bokami po najmniejszej linii oporu? zrób taki test w zimę , może to będzie wyjście.
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Niestety, nawet jeśli to by pomogło nie mam takiej możliwości. Gdyż ziemia już jest na wysokości murku od płotu (wyżej się nie da, bo ziemia bd się przesypywała do sąsiada).
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Dida - miesiąc temu pisałeś że rura jest 1,5m pod ziemią, teraz że 1 m. Rura to nie dżdżownica, trzeba sie w końcu zdecydować na jakiej jest głębokości.
Piotrek - jak ciepła woda może wpływać niekorzystnie na ryby? Szczególnie takie, które żyją w klimacie, gdzie zbiorniki wodne nie zamarzają (ozdobne rybki egzotyczne)?

Nie chodzi mi o staw rybny ze szczupakami i karpiami, :;230 ale o małe oczko wodne z egzotycznymi rybkami. W razie awarii nic nie trzeba kuć, bo można użyć gotowych plastikowych form, lub dołek z folią. Zresztą, co tu dużo mówić, jak teraz się okazało, że rura wyszla na wierzch (1m) to i tak nie można zrobić oczka bo za płytko.

Zrób sobie parking.
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Mike22 pisze: Piotrek - jak ciepła woda może wpływać niekorzystnie na ryby? Szczególnie takie, które żyją w klimacie, gdzie zbiorniki wodne nie zamarzają (ozdobne rybki egzotyczne)?
To proszę Cię wytłumacz mi jak zniosą te egzotyczne rybki różnicę temp. między wodą, a powietrzem? nie zmusisz ich do siedzenia na dnie i nie będziesz im pompował ciepłego powietrza pod wodę. Nie wydaje mi się tez aby woda osiągała minimum 20*C gdzie dla większości egzotycznych rybek to minimum.
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Egzotyczne rybki to nie tylko rybki z rejonów równikowych. :wink:
Chodzi jedynie o przezimowanie w zbiorniku (oczku). Wiadomo, że ciągłe przeprowadzki rybom nie służą (zresztą rośliną też nie).
Dzięki różnicy temperatur woda sama będzie podlegać cyrkulacji (nie musisz napowietrzać), a tym samym się natleniać. Ryby nie trzeba przywiązywać do dna (jak uczynił to pewien poseł ze swoim żółwiem - nie wiem czy się śmiać czy płakać). W drodze ewolucji same wykształciły (nie tylko zresztą rybki) mechanizmy obronne i same wiedzą jaka temp. jest dla nich odpowiednia. Jeśli cieplejsza to będą chętnie gromadzić się w okolicach dna.
Zresztą nawet jak powierzchnia wody by zamarzła na kilka cent. to nic złego by się nie stało, chodzi o to, żeby oczko nie zamarzło do dna.
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Podaje odległość na oko... Po za tym powierzchnia ma spad oraz to nie rura a cały kanał na szerokość całego terenu. Teren jest pomiędzy płotem a garażem ok. 2m szerokość łącznie niecałe 50m2.

Jeszcze pytanie odnośnie oczka, czy może być w nim deszczówka? (mam robiony odpływ od rynny na tym terenie, wtedy bym podłączył tak aby woda wpływała do oczka, jeśli to nie będzie miało negatywnego wpływu)
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Pytanie odnośnie tui.

Post »

Tak czytam ten watek i coś mi się wydaje ze ktoś tu kombinuje.Kombinacje czasem wychodzą ciekawie o ile ktoś nie kombinuje za bardzo ;:oj
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”