Cyprysik ( Chamaecyparis) Uprawa, nawożenie - 1cz.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ellenor of Aquitaine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 lip 2006, o 14:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Lewsony były metrowe, przyjechały z Łodzi ze szkółki. Były kopane z gruntu. Generalnie mam gliniaste podłoże, ale tam gdzie są iglaki mam nawiezioną ziemię specjalnie. Teraz jest tam też i podłoże do iglaków z torfem. Wilgotność gleby zróżnicowana. Początek działki bardziej sucha..końcówka bardziej miękka. ;D
And there You were taking flowers from my grave..
olo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 lip 2006, o 19:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

A czy pamietasz datę zakupu i sadzenia tych roślin, bo zima była długa a potem było trochę upalnych dni majowych. Najprawdopodobniej materiał mógłbyc przesuszony albo już zarażony fytoftorozą albo przemarznięte korzenie. Taki nadmarznięty materiał wygląda wiosna jak zdrowy a potem dośc długo umiera. Jeśli zdecydujesz się na szmaragda to kup kopanego z gruntu po 10 września. U nas przeżywają tylko lawsony żółte ( Ivonne) lub c. nutkajski, pozostałe nam wymarzły!
Dociekliwy

Post »

Ellenor of Aquitaine pisze:Wg mnie jest to fytoftoroza. Ciekawi mnie skąd ona się u mnie bierze i to w takim natężeniu. Czy to wina gleby czy jakiś innych czynników..
A czy te usychanie iglaczków nie jest spowodowanie działaniem zawistnych sąsiadów ?
Teresa910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 mar 2008, o 15:13
Lokalizacja: Gdańsk

Cyprysik - przesadzanie

Post »

Na jesień posadziłam żywopłot z Cyprysików takich wąskich kolumnowych (kupiłam w OBI), teraz na wiosnę po zdjęciu włókniny wszystkie oprócz chyba jednego się przyjęły. Jeden jest w środku taki jakby odparzony lub może jest to jakiś grzyb. Na zewnątrz na razie jest zielony. Co mam zrobić? Czy go czymś opryskać? :shock:
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Proszę zamieść na forum zdjęcie jak wygląda Twój cyprysik.
Teresa910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 mar 2008, o 15:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Niestety nie mam zdjęcia, mam działkę w Kościerzynie w Sarnowych a mieszkam w Gdańsku - dzisiaj tam byłam , będę dopiero w sobotę i w tedy mogłabym zrobić zdjęcia - ale czy to nie będzie za późno wtedy chciałabym już ratować to drzewko, jest w środku takie brązowe i gałązki jakieś takie podgniłe.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Profilaktycznie możesz opryskać fungicydem (Topsin) wg zaleceń z etykiety.
Teresa910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 mar 2008, o 15:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Dzięki, spróbuję i pozdrawiam
Początkująca ogrodniczka.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2008, o 13:26
Lokalizacja: dolnoslaskie

Cyprys kolumnowy - cos sie z nim dzieje?

Post »

Witam. Zakupiłam niedawno kilkanascie sztuk cyprysa kolumnowego wraz z odpowiednim podłozem itp. Niestety po kilkunastu dniach zauwazyłam ze zaczyna zółkniec a czubki krzewow zmienily kolor na fiolet. Mioze zle zrobilam ze juz po kilku dniach od wsadzenia podlałam nawozem do iglakow?. Oprocz tego troszke moj pies je obsikuje, no ale nie jest az taki duzy zeby siegac do czubka krzewu, bo cyprysy maja jakis metr wysokosci. Prosze o porade co robic. Szkoda mojej pracy i pieniedzy włozonych, a chcialabym aby powstal z nich piekny zywoplot. Moze sa jakies srodki na rynku zapobiegajace zolknieciu krzewow? Z gory dziekuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Nawożenie wykonuje się po miesiącu od posadzenia i to tylko jeśli gleba jest naprawdę "cieniutka".
Ważniejsze od nawożenia w tej sytuacji jest obfite podlanie! Dodatkowo czynność (obfitego podlewania) powtarza się co kilka dni.
Zresztą po opisie jaki zamieściłaś nie za bardzo można określić przyczynę tego zjawiska.

Przeszukaj nasze forum, na pewno znajdziesz sporo informacji, albo zamieść jakieś zdjęcia

PS - nawet gdybyś wysypała pod każdy cyprys wiaderko nawozu to i tak uschnie jeśli nie dostarczysz mu wody.
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Ja kupowałem sadzonki Tui na Allegro (15 cm), dostałem do nich instrukcję, że nie mam ich nawozić, bo są jeszcze na to za młode ...
Obsikiwanie przez psa też na pewno coś zaszkodziło ...
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Witaj, czy były z hipermarketu? kopane z gruntu?,jaka wielkość rośliny a jaka systemu korzeniowego?
Podsypanie nawozem zaraz po posadzeniu i podsikiwanie przez psa oj,oj, za dużo nawozu. Lej dużo wody,żeby to wypłukać z ziemi, bo padną roślinki, no i pies nie może podsikiwać,jakiś płotek
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Początkująca ogrodniczka.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2008, o 13:26
Lokalizacja: dolnoslaskie

Post »

Dzięki za porade. No niestety rosliny byly zakupione w Tesco, wysokosc okolo 80 cm. ale wygladaly ładnie, system korzeniowy takze. Mysle ze to jednak wina tego podlania z nawozem. Musze sie uzbroic w cierpliwosc i czekac oraz modlic sie aby nie padły. Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”