Głóg (Crataegus) wymagania,porady i inne dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłoń a głóg Paul's Scarlet

Post »

Głóg też zaraza ogniowa bierze. Bardzo wiele roślin bierze, choć najbardziej z rodziny różowatych.

Zasadniczo nie zaleca się głogu w sadzie, właśnie dlatego że jest żywicielem tych samych patogenów które atakują owocowe. Oczywiście takie podejście ma sens tylko gdy uznajemy ów głóg za niepotrzebny do niczego... bo tak samo mozna by stwierdzić że nie należy obok jabłoni sadzić innej jabłoni - jest przecież żywicielem tych samych szkodników :lol:
A mszycami nie należy przejmować się nadmiernie, zawsze jakieś są... ale jabłek nie jedzą :wink:
:wit
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Witam, własnie stałam się posiadaczką głogu szczepionego na pniu. Ma ładną kulistą koronę.
Przestraszyłam się tych wszystkich chorubsk. Gdzie ja go teraz posadzę. Miał zastąpić dziką gruszę, która ma straszliwe kolce, nie kwitnie i złapała jakieś dziwne chorubsko - na liściach jakieś takie narośla z kolcami.... błeeee.... okropnie to wygląda. Może w takim razie nie sadzić tego głogu w centralnym miejscu a gdzieś z boku. Mam jedno takie - obok kompostownika
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Mój rośnie sezon i jest zdrowy ;:7
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Głóg Poul's scarlet na pniu
Obrazek

Dostał jednak miejsce przy kompostowniku ;:172 Ktoś jeszcze ma takiego???
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Opalikuj go :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg

Post »

Chciałbym odświerzyc temat. Z poprzednich postów rozumiem, ze najlepszym rozwiązaniem na czerwone głogi w swoim ogrodzie (poza kupieniem ich w markecie - co wcale mnie jakoś nie kręci :wink: ) jest wsadzenie małych sadzonek białych głogów i zaszczepienie na nich czerwonych? A jak ze zrazami, z terminem pobrania itp. - czy takie same zasady jak w drzewkach owocowych? Czy zaszczepić można zrazy na drzewku głogu - powiedzmy 10-letnim?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Głóg

Post »

Podkładki do szczepienia głogu można bez problemu pozyskać z "natury". Na wiosnę kopiesz podkładkę, szczepisz w ręku ( dla wygody) i sadzisz. Zrazy lepiej pobrać przed silnymi mrozami bo miazga czasami podmarza. Możesz też wsadzić na wiosnę podkładkę i zaoczkować w lecie, ale to o rok wydłuży uzyskanie pożądanego drzewa.
Po przeszczepieniu 10 letniego głogu możesz mieć problem z wyprowadzeniem korony ze względu na dużą ilość wików, która będzie wyrastała z "oryginału".
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg

Post »

Dzięki pomidormen. Z podkładkami rzeczywiście nie będzie u mnie problemu, w okolicy jest cała masa białych głogów. I tu jeszcze jedno pytanie, bo widzę, że wiesz o czym rozmawiasz. Pojedynczo rosnące głogi na większych łąkach (w "mniejszych" górach :) ) mają kapitalne pokroje - takich niby mini drzew, z jednym, czasami większą ilością pni, wysokość drzewek do ok. 2 m (ale są to drzewka nasto- i -dziestoletnie), z bardzo bujną, symetryczną koroną. Piszę "mini drzew" - bo nie są to typowe pokroje krzaczaste, jeśli kumasz. Wiadomo - wystawione na wiatry, na pełne słońce - wygladają jak dla mnie kapitalnie. I tu moje pytanie: czy jeśli posadzę podkładkę w takich właśnie warunkach, to zaszczepiony na niej czerwony głóg też tak właśnie będzie rósł? Zrazy lub oczka będę brał ze starych, przedwojennych, poniemieckich głogów czerwonych (nie mam pojęcia jakie to odmiany).
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Głóg

Post »

Te mini drzewa to głóg jednoszyjkowy, nie zniekształcony ręką człowieka. Czerwone odmiany to najprawdopodobniej głóg dwuszyjkowy, który rośnie trochę mniejszy.
To co zaszczepisz będzie miało taki pokrój ja drzewo, z którego weźmiesz zrazy ( chyba że rośliny mateczne były prowadzone w jakiś specjalny sposób i ich obecny pokój nie jest charakterystyczny dla ich odmian).
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Głóg

Post »

Witam
Czy to prawda że Głóg może sprowadzić do ogrodu różne choroby itp?
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Głóg

Post »

Na głogu mogą wystąpić tak grożne choroby jak np. zaraza ogniowa, szarka i rdze. To nic nadzwyczajnego, na wszystkich osłabionych roślinach pojawiają się choroby i szkodniki, najważniejsze to odpowiednia pielęgnacja i higiena w ogrodzie oraz obserwacja na bieżąco stanu zdrowotnego roślin .
Pozdrawiam
and777
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg

Post »

Pierwszy raz zbierałem i z dużego krzaka miałem 2 szklanki głogowych owoców. :( To normalne?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg

Post »

Głóg bardzo lubią mszyce ,poza tym jest jeszcze kwestia mrozu.
Ubiegłoroczny sezon był dość marny.Jabłonki oblepione owocami ,wiśnie , ale już np, czereśnia inne to bida aż piszczy .
Także nie zniechęcaj się , zależne będzie od roku :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”