Głóg (Crataegus) wymagania,porady i inne dyskusje

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Ja posadziłam w zeszłym roku wzdłuż przyszłej alejki ogrodowej głogi dwuszyjkowe Pauls Scarlet, kupiłam takie szczepione na wys.ok.1,5 metra, miały takie mini korony ale tak ślicznie juz zakwitły... -zdjęcie jednego z nich w moim avatarze
A teraz zimą wiszą cały czas spore jagódki w kolorze żywej czerwieni.
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Mój głóg ma już widoczne spore pączki
Obrazek

Wczoraj nie było mnie cały dzień, a dzis rano zobaczyłam, że oberwanych jest wiele gałązek, kilka zostało na ziemi...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Spotkaliście się może z czymś takim, że niektóre liście głogu mają pozasychane końcówki? Czy to choroba grzybowa?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

Zauważyłam, że w tym roku wyjątkowo duże są owoce głogów. Jakby co najmniej 2x większe niż w innych latach. Oprócz Paul Scarlet mam wiele takich pospolitych rosnących jako drzewa lub krzewy.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Głóg `Paul`s Scarlet`

Post »

To zapewne efekt samoobrony. Upał to dziwny czasem sprzymierzeniec. Dużo roślin padło ale i sporo wypuściło masę nowych pędów etc.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Olcia91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 paź 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Dzień dobry
szukam informacji jakie głogi są najlepsze ze względu na owoce. Chciałabym mieć głóg o pełnych kwiatach ale jeśli odmiany ozdobne gorzej owocują to wolę taki zwykły bo zależy mi przede wszystkim na dużych i smacznych owocach.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Owoce głogu, niezależnie od odmiany, nie są ani duże, ani smaczne, niestety. Na pewno nie można zaliczyć ich do deserowych :( Mam gdzieś przepis na dżem głogowy, lecz zniechęca mnie konieczność usuwania drobnych pestek, brak mi cierpliwości do takiej dłubaniny. Nalewka z głogu (jednoszyjkowego)uważana jest za skuteczny środek nasercowy i obniżający ciśnienie, lecz chyba trudno spotkać osoby, które delektowałyby się jej smakiem...
Olcia91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 paź 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

czyli generalnie każdy głóg ma takie same owoce? i jeśli chcę coś wrzucić np. do grzańca to może to być Pauls Scarlet?
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Podobno kwiaty głogu dwuszyjkowego (a taki jest właśnie Paul's Scarlet) pozbawione są licznych właściwości zdrowotnych jego pospolitego kuzyna o białych kwiatach, lecz to rozróżnienie nie dotyczy owoców. Zresztą, grzaniec to nie kropelki na obniżenie ciśnienia :) Nie spotkałam się z selekcjonowaniem odmian głogu pod kątem walorów smakowych ich owoców (jak to ma miejsce z jarzębinami), można więc przyjąć, że wszystkie są sobie równe, Paul's Scarlet nie gorszy od innych.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Większe owoce ma głóg cętkowany (Crataegus punctata), do dostania w szkółkach roślin ozdobnych. Owoców nie próbowałem.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Ja mam głóg cętkowany Aurea, wybrałam go ze względu na żółty kolor owoców, ale większej różnicy w wielkości jagód pomiędzy nim i tym pospolitym nie zauważyłam, do tego jagody szybko opadają. Tyle że u mnie ziemia jest słaba, bardzo piaszczysta, więc może Aurea nie ma okazji, żeby w pełni pokazać swoje walory :)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Spore owoce ma głóg ostrogowy (Crataegus crus-galli). Długo zostają na gałęziach po opadnięciu liści.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jaki głóg wybrać?

Post »

Witam. Przymierzam się do zrobienia nalewki na głogu mającej lecznicze właściwości na serce i nadciśnienie. Wyczytałem że właściwości te posiada jednak głóg jednoszyjkowy. Tutaj ktoś napisał że rozróżnienie dotyczy się tylko kwiatów, a owoce u obu posiadają te właściwości. Jak to jest naprawdę i jak odróżnić je od siebie? Nazbierałem sporo glogu na wino, chce też zrobić nalewkę ale już sam nie wiem czy mam ten właściwy.:
Obrazek

Obrazek

Czy tu chodzi o te szyjki przy owocach?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”