Berberys na żywopłot

Drzewa ozdobne
David9
50p
50p
Posty: 74
Od: 9 maja 2016, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z berberysu Julianae- początki

Post »

Cóż będę próbować powiązać gałązki boczne z sasiadującymi krzewami tak jak radzisz. zobaczymy co z tego wyniknie.
Jeżeli na dole będą suche badyle to dosadzimy jakieś zimozielone miniaturki berberysu.
Znalazłem taki wysoki zywopłot z Juliany.

Obrazek

Jak gęsto sadzić Julianę oraz w jakiej odległości od chodnika, żeby wyszło na niego nie więcej niźli pięć centymetrów?
David9
50p
50p
Posty: 74
Od: 9 maja 2016, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z berberysu Julianae- początki

Post »

Kolejne mam pytania.
1. Co zrobić, ażeby nie łysiała od dołu?
2. Czy w komplecie z ostrokrzewem zimozielonym naprzemiennie taka Juliana może sobie współegzystować ciasno posadzona? Np. Juliana----OStrokrzew---JJJ---OOO co dwadzieścia centymetrów?
3. Czym okrywać na zimę/w zimie i od jakich ujemnych temperatur? -10 - 20?
4. Macie państwo jakieś zdjęcia ladnego żywopłotu z Juliany?
jjdj

Re: Żywopłot z berberysu Julianae- początki

Post »

Zimozielone krzewy w Polsce duże ryzyko, zależy w której części kraju się mieszka.
Jeśli nie chcesz mieć łysych roślin od dołu nie sadź gęsto. Rośliny będą konkurować o światło. Chcesz ulistniony żywopłot od dołu- formuj w trapez.
Do okrywania zamów sobie w zakładzie krawieckim osłonę z włókniny szytą na miarę. Oczywiście w miarę wzrostu roślin, trzeba zamawiać nową osłonę.
Moim zdaniem lepiej zainwestuj w berberysy zrzucające liście.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot z berberysu Julianae- początki

Post »

Tez tak sądzę. Ten berberys w mrozniejsze zimy wymarza do poziomu śniegu. Przykładowo przyjdzie taka mocna za 5 lat i cala Twoja praca związana z kształtowaniem pójdzie na marne. Berberysy gubiące liści na zimę byłyby dużo lepsze. Masz pewność, że żywopłot będzie wiele lat.
David9
50p
50p
Posty: 74
Od: 9 maja 2016, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Berberys na żywopłot

Post »

Założyłem żywopłot własnie z Gruczałkowatego i Juliany. zobaczymy co będzie po zimach. Teren to ciepłe rejony Krakowa, nasłonecznione.
jjdj

Re: Berberys na żywopłot

Post »

Berberis temolaica dla lubiących kolor niebieski.
David9
50p
50p
Posty: 74
Od: 9 maja 2016, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Berberys na żywopłot

Post »

A jest li zimomodry? :) Że się tak wyrażę.
jjdj

Re: Berberys na żywopłot

Post »

Nie jest, ale niebieski berberys to raczej coś niespotykanego.
David9
50p
50p
Posty: 74
Od: 9 maja 2016, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Berberys na żywopłot

Post »

Dwie zimy za żywopłotem z Juliany, wszak to dotąd luźno posadzone krzewy. Stawiam, iż dorosły krzew bez okrycia zniesie minus trzydzieści. U mnie było -25 z wiatrem i bezśnieżnie. Bez strat.
Dwu-trzyletnie okazy Juliany mam ze szkółki, w której rosną ponad trzydziestoletnie okazy -dwu i pół metrowe-miejskim które zniosły -33 w Krakowie w 2006 r. Jeżeli natomiast otrzymaliśmy sadzonki z nasion z kraji śródziemnomorskich to nie mają u nas wielkich szans. Zdjęcia do kilku dni. :)
trawyekspert
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 sie 2019, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

żywopłot berberys thunberga

Post »

W książce ogrodniczej przeczytałem, że żywopłoty liściaste sezonowe powinno się przycinać dwa razy w sezonie (wczesna wiosna i lipiec/sierpień), a przeglądając internet o berberysach wychodzi termin po kwitnieniu, czyli czerwiec. Żywopłot już jest uformowany. Czy taki żywopłot warto przyciąć o kilka centymetrów na wiosnę, czy lepiej po kwitnieniu i ewentualnie drugie cięcie samych gałązek wystających poza obręb w lipcu/sierpniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”