Żywopłot z trzmieliny pnącej, na siatkę

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Trzmielina pnąca jako zasłona

Post »

Na zachodniej ścianie domu wsadziłem trzmielinę Euonymys fotunei - 'Emerald Gaiety' ;:333 blisko muru i zmusiłem ją do wspinania się w górę. Po kilku latach dorosła do rynny. Tu ciekawostka w nazewnictwie. Wbrew nazwie trzmielina pnąca wcale się nie pnie. Należy podwiązywać i kierunkować pędy w górę, a wyrastające z boku zagęszczą połać ściany. Jednak trwa to kilka lat.
Na północnej ścianie wsadziłem 1 sztukę szczepionego winobluszcza trójklapowego i tu miałem bardzo szybki efekt pokrycia zielenią całej ściany. Chociaż na zimę liście opadały, to efekt wizualny godny polecenia. To jest prawdziwe pnącze, czepiające się nawet gładkiego muru. Jeżeli wsadzimy winobluszcza i potem go zlikwidujemy aby pomalować elewację, to współczuję. Czepia się tak mocno, że należy wyrywać z tynku pojedyncze pręciki czepne ;:223 aby go całkowicie usunąć.
Mam jedną odmianę trzmieliny o dużych lśniących liściach, która kwitnie i zawiązuje owoce wielkości pieprzu, ale generalnie trzmieliny kwitną bez większych efektów wizualnych.
Ponadto słabo kwitnie odmiana 'Sunspot' ;:215 i też nadaje się na wymuszonego wspinania się. Jest szybko rosnącą odmianą.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Trzmielina pnąca jako zasłona

Post »

Trzmieliną chcę zagęścić świerki srebrne, których dolne gałęzie przy pniach pogubiły igły.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trzmielina pnąca jako zasłona

Post »

Według mnie teraz gdy świerki już wyrosły nie będzie to możliwe ze względu na ekstremalne warunki panujące pod nimi.Obejrzałam program i tam najprawdopodobniej obie rośliny zostały posadzone w tym samym, abo podobnym czasie i to się wtedy udaje.Być może efekt nie był zamierzony, po prostu posadzono świerczek i trzmielinkę :wink:
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3709
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Trzmielina pnąca jako zasłona

Post »

Ja podsadziłem trzmieliną starą sosnę czarną. Też miała od dołu goły pień. Problemem było samo sadzenie. Trudno jest zrobić dołek przy pniu. Robiłem to ostrożnie małą łopatką. Wygrzebałem dołek tak na oko 20L między grubymi korzeniami. Żyzna ziemia i sadzenie i przypięcie pędów do pnia. Podlewanie częste jest konieczne bo deszcz tam nie dociera. Efekt końcowy fajny, zwłaszcza zimą.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Trzmielina pnąca jako zasłona

Post »

seedkris pisze:Efekt końcowy fajny, zwłaszcza zimą.
Własnie na tym najbardziej mi zależy.
Jak radzi Kawu wiosną rozejrzę się w szkółach za odmianą 'Sunspot' :wit
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Trzmielina pnąca, na siatkę,żywopłot

Post »

Trzmielina fortune'a może rosnąć pod Cisem?
romapoz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2017, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak ujarzmić pnąca trzmielinę?

Post »

Witajcie,
Mam mini przedogródek, w którym rosną rośliny w 3 rzędach: jałowiec, trzmielina i trawa ozdobna.
Trzmielina bardzo się rozrasta i zaczyna tłumić jałowce.
Nie mam pojęcia co z nią zrobić. Nie lubię form zbyt geometrycznych, poprzycinanych, dlatego pozwalam rosnąc roślinom swobodnie, co widac po jałowcach.... :-)
Czy po prostu ją przycinać, aby się zagęsciła?
Choć mam ochotę poprowadzić ją jako pnącze...
Z jednej strony jako pergolę nad kubłem na śmieci, a z drugiej strony nad wejściem (tak, jak naszkicowałam to na zalączonym zdjęciu - postawić jakies drewniane belki). Ale nie mam pojęcia czy to dobry pomysł....

Poza tym, zostawic jałowce? czy pozwolić trzmielinie pnąc sie między nimi?
Jest 5 jałowców, rosna bardzo nierówno, środkowy urosł najbardziej, chyba trzykrotnie więcej niż pierwszy od ulicy....

Poradźcie co robic.....
Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”