Ligustr - jak ukorzenić ?

Drzewa ozdobne
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To porób sobie sadzonki.Każdą gałązkę potnij na kawałki z dwoma parami liści,
a te kawałki powsadzaj w miękką ziemię, tak aby tylko czubek wystawał. Wiosną
puszczą nowe liście i gałązki.
jagac1
50p
50p
Posty: 90
Od: 8 wrz 2008, o 13:22
Lokalizacja: Zza Buga

Post »

Ligustra wbrew pozorom wcale nie tak łatwo ukorzenić, ja po podcięciu wiosną ( a długo nie był podcinany) wsadziłam wszystkie długie gałązki do wody i tak sobie stały aż do końca sierpnia. Białe zaczątki korzeni pojawiły się bardzo szybko ale to zbyt mało( posadzone w ziemi uschły) więc czekałam do tej pory, teraz posadziłam do ziemi i jak na razie mają się dobrze. Trzeba więc próbować, dzięki temu ma się wiele roślin "od razu". Kupując nawet tanie sadzonki pomnożywszy przez ilość to tanio nie wychodzi.
Pozdrawiam
kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5533
Od: 30 kwie 2008, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

No właśnie!!! Niby te krzaczki nie takie drogie, ale jak chce sie utworzyć gęsty żywopłot, czyli sadzimy w szachownice i jest dość sporo do ogrodzenia to naprawdę nie jest tak tanio... A w jakiej odległości od sąsiada sadziliście zywopłoty? Czy to prawda, że bez jego zgody muszę odstapić 1 metr od granicy??? Chciałabym od jego strony mieć wysoki zielony płot, bo sąsiad ma obok mojego ogrodu kiszonkę dla krów :( toteż wczesnym latem zapach jest "przecudny", widoki tez średnio przyjemne- rozciaprana breja :evil: . moze przynajmniej jak zasadzę ten ligustr to zasłoni mi te miłe widoki... Ale jak już pisałam niewiele sadzonek sie ukorzeniło, więc dużo pracy przede mną :!:
w domu i w ogrodzie, cz.2, cz.3, cz.4
pozdrawiam serdecznie, Mariola
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

co do ceny to sadzonki można kupić za kilkadziesiąt groszy za sztukę
co do sadzenia od granicy działki to zależy jak wysoki dokładnie ma to być żywopłot - np. do wys. 2m wystarczy zachować 50 cm odstępu (licząc od pnia)
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mój ligustr na razie jest zielony, też mam taki z obwódką.



delf WITAMY na forum :D :D :D
sabuda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 mar 2008, o 12:38
Lokalizacja: Szczecinek

W którym momencie na wiosne ciąć ligustra

Post »

Powiedzcie proszę w ktorym momencie na wiosnę ciąc ligustra.Jeszcze zanim puści nowe pędy czy juz dopiero nowe przyrosty.Mam w tym roku sadzonego i wlasnie we wrzesniu robiłem ostatnie cięcie i nie chcę wszystkiego zepsuć na wiosnę.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Pozwolę sobie odświeżyć wątek.

Mam takiego zaniedbanego ligustra. Jak mam go ciąć? Tuż nad czuprynką? Czy pod?



Obrazek

A te ścięte czubki mogę podsadzić pod spód? Czy to zagęści te badyle nogi krzewu?

Dziękuję!
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Trzeba go przyciąc "pod czupryną" - wypuści nowe przyrosty. ścięte gałązki oczywiscie mozesz ukorzenić i dosadzić z przodu.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Dziękuję za radę-ale mam watpliwość- czy jak zetnę pod to zostaną same badyle? I one puszczą pędy? To na jaką wysokość przyciąć, ile radzicie od ziemi wysokość cięcia w cm? Dodam, że czupryna jest na wys. 150cm. Trochę się boję tego cięcia. Bo jak nie odbije? ...?

I czy wiadomo może jak długo przyrastają nowe przyrosty? Nie chciałabym tak całkiem odsłonić od sąsiada.

Może niepotrzebnie się boję :oops: ale nie mam doświadczenia.

dziękuję za rady!
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Odbije na pewno! Jeżeli obetniesz go na wysokości ok. 30cm, to w ciągu dwóch sezonów powinien odzyskać obecną wysokość, zagęszczając się przy tym. Tak odmłodził swój żywopłot mój sąsiad (za moją namową), który też obawiał się, ze nie odbije i straszył mnie, ze będę sama "robić" za zywopłot :;230
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Dziękuję za odpowiedź!

Zatem skrócę żywopłot, który ma teraz prawie 2,5 m do około 1.20cm. A ten mniejszy - czy mogę zrobić tak, że przytnę na pół-część u góry a część w nóżkach?W jeden sezon- te nóżki się zagęszczą i zaczną rosnąć, to wtedy w drugi sezon przytnę kolejne "co drugą nóżkę"- te co wczesniej ominęłam? I tak w szachownicę wszystkie się w końcu zagęszczą? A do tego podosadzać ukorzenione maluchy? Wtedy tak totalnie się nie odsłonię...

Może to skomplikowane bardziej, ale rozumuję logicznie? I tak przycinam nożycami ręcznymi, najwyżej pogimnastykuję się....

Czy tak może być?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Może Agnieszko ,ale faktycznie się pogimnastykujesz :lol:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Jak posadzić sadzonki ligustra ?

Post »

Zakupiłam sadzonki ligustra /bez korzeni/są całe w listkach.Jak posadzić te patyczki,jak głęboko i w jakich odległościach?Chcę posadzić je w dwóch rzędach.Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”