Ligustr,pielęgnacja,cięcie,ściółkowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ligustr jako drzewo

Post »

Może szczepiony na jesionie?
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr jako drzewo

Post »

Może to Ligustrum lucidum?
Awatar użytkownika
boja53
100p
100p
Posty: 142
Od: 28 maja 2012, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Legnicy

Re: Ligustr jako drzewo

Post »

miałam taki krzew,dużo kwiatów i przyjemny zapach, a póżniej czarne jagody aż do wiosny,ale niestety , jak zakładali u nas kanalizację to go zniszczyli :( .Ale już rośnie następny! Mój był raczej krzewem,ale jakby porósł dłużej ,to może byłby jak drzewko.

-- 23 cze 2012, o 10:20 --
" To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące"
Paulo Coelho
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Ligustr jako drzewo

Post »

Niedaleko widziałam u kogoś dość pokaźny ligustr,dorównuje wysokością parterowemu domowi i wydaje mi się,że gdyby nad nim popracować i wyciąć oboczne gałęzie to wyszłoby z niego ładne drzewko.Myślę,że problemem byłaby skłonność ligustru do odbijania nowych pędów,lale dla chcącego nic trudnego.W końcu nawet bonsai samo z siebie nie wygląda jak wygląda ;:333
Kwiaty to resztki Raju.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Ligustr jako drzewo

Post »

Ja widywałem w Holandii wiele razy ligustr jako drzewko, oni tam sadzą go pojedynczo po prostu jako krzew, który potem po podkrzesaniu może być normalnie niewielkim drzewkiem. Zdarza mi się po lasach widywać już 3-4 metrowe okazy, z normalnym pniem itd ale wiadomo nie prowadzone i mocno pokrzywione.
Lukaasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2015, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ligustr cięcie

Post »

Witam , od niedawna jestem posiadaczem działki ROD . Jestem zupełnie zielony w tych sprwach działkowych i mam pytanie . Zasadziłem teraz na żywopłot ligustr . Jest on jednoroczny i pytanie brzmi,czy teraz mam wszystkie sadzonki skrócić do 15cm(żeby go zagęścić) czy na wiosnę ? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ligustr pytanie.

Post »

Witaj. Ligustr nie jest roślina jednoroczną.
To krzew wieloletni, powiedziałabym długowieczny.
Przycinanie zostaw do wiosny.
To zabieg,którego celem jest pobudzenie sadzonek czy też całych roślin do silniejszego przyrostu,krzewienia się więc teraz,gdy za moment będzie zima,cięcie czegokolwiek nie jest wskazane bo spowoduje przemarznięcie sadzonek.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Lukaasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 wrz 2015, o 08:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr pytanie.

Post »

Dzięki KaRo :) z tym jednorocznych chodziło o to ze sadzonka ma rok i jest mała chuda :) a czy podsypac ten ligustr korą ? Czy zostawić tak
Jefe
50p
50p
Posty: 63
Od: 10 wrz 2015, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu Szczecińskiego

Re: Ligustr pytanie.

Post »

Jeżeli ciąć to od grudnia, a można i wiosną, za jedno Jeżeli chcesz możesz podsypać korą, jeżeli nie, to nie, wg uznania. Może pomóc jeżeli walczysz z chwastami/trawą albo masz suchy teren. Jeżeli takich problemów nie masz, wtedy możesz darować sobie dodatkową robotę.
r-u-d-i
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2016, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr,cięcie,ściółkowanie

Post »

Planuję sobie sprawić taki żywopłot z ligustru, tyle że muszę go "wcisnąć" między ogrodzenia a już rosnące azalie i hortensje (rosną w jednej linii, około 1 m od płotu)
Pytanie mam takie:
w ilu rzędach sadzić ligustr? 2 czy 3? Macie jakieś doświadczenia, "przeliczniki", jaką będzie miał szerokość przy każdym z tych rozwiązań?
Czy przy dwóch rzędach nie będzie prześwitywał?
I co ile sadzić sadzonkę? W necie piszą ze i 20 i 30-40 cm więc trochę zgłupiałam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ligustr,cięcie,ściółkowanie

Post »

rudi - tutaj znajdziesz odpowiedź
Żywopłot z ligustru
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Pascalt
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 lip 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ligustr zasadzony w październiku 2016 (nieukorzenione gałązki) - kiedy pierwsze cięcie?

Post »

Witam,
dużo czytałem na forum i nie tylko i co prawda dość dużo jest informacji o pielęgnacji tego krzewu, jednak są szczątkowe i sprzeczne informacje na temat tego, kiedy należy wykonać pierwsze cięcie (zaznaczając, że sadziłem nieukorzenione gałązki o długości ok 30cm). W większości pojawiają się opinie, że ligustr należy ciąć najbliższej wiosny po posadzeniu, jednak jak sądzę dotyczy to sytuacji, kiedy na jesień posadzona jest ukorzeniona sadzonka.
Ze swoimi mam zamiar zaczekać do wiosny przyszłego roku, aż dobrze się ukorzenią i w marcu ciąć w taki sposób, aby zostawić 5-10cm od ziemi.
Choć znajomy z kolei polecił ciąć teraz (na gałązkach pojawiły się już wyraźne pąki). Tylko jaki sens ma cięcie teraz, skoro gałązki nie są jeszcze ukorzenione, a wiele z nich ma i tak obcięty koniec...
Będę bardzo wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości merytoryczną wypowiedzią.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!:)
Pascalt
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 lip 2016, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr,cięcie,ściółkowanie

Post »

Szkoda, że ktoś scalił z tematem, który poza rośliną, której dotyczy i hasła w tytule nie ma nic wspólnego... a bardzo mi zależy na szybkiej odpowiedzi.


Szkoda,że każdy z forumowiczów chce zakładać nowy temat ilekroć jakaś myśl zaświta mu w głowie.
Proszę poznać nasz regulamin i korzystać z wyszukiwarki zanim utworzy się nowy temat/Adm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”