Ligustr,pielęgnacja,cięcie,ściółkowanie

Drzewa ozdobne
wawiak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 kwie 2010, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oprysk chwastobójczy, który nie uszkodzi ligustra

Post »

dziękuję wszystkim za pomoc. Fusilade Forte znakomicie poskutkowało, a ligustr pozostał nienaruszony.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Ligustr jako drzewo

Post »

Hej.Czy ktoś z Was w Polsce ma ligustr w formie drzewa czy może widział go w takiej formie w naszym kraju?
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
ewka0207
50p
50p
Posty: 82
Od: 25 wrz 2008, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Ligustr a trawa

Post »

A Glifosat,będzie odpowiedni,na chwasty i trawę w ligustrze?
Ewka
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ligustr a trawa

Post »

A jak myślisz?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ewka0207
50p
50p
Posty: 82
Od: 25 wrz 2008, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Ligustr a trawa

Post »

maryann,dziwna Twoja odpowiedz :wink: .Moje myślenie,może być błędne,dlatego nie będąc pewna tego środka,pytam bardziej doświadczonych.A Ty,jak myślisz?
Ewka
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ligustr a trawa

Post »

Pozwoliłem sobie tak napisać, bo to najpopularniejszy na świecie herbicyd, a zapewne i w ogóle pestycyd, więc o info łatwo. Na etykiecie czytamy:
"I OPIS DZIAŁANIA.
GLIFOSAT CLASSIC 360 SL jest środkiem chwastobójczym w formie koncentratu do
sporządzania roztworu wodnego, stosowany nalistnie, przeznaczony do zwalczania perzu oraz
innych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych (jednorocznych i wieloletnich) na polach
uprawnych, w uprawie jabłoni i porzeczki czarnej, na torach kolejowych i innych terenach nie
użytkowanych rolniczo, oraz do likwidacji ugorów i odłogów przed zasiewem roślin
uprawnych.
DZIAŁANIE NA CHWASTY
GLIFOSAT CLASSIC 360 SL jest dolistnym herbicydem o działaniu układowym. Pobierany
jest przez zielone części roślin (liście, zielone pędy i nie zdrewniałą korę), a następnie
przemieszcza się po całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.)
powodując ich zamieranie.(...)
UWAGI:
2. Opryskiwać w sposób bezpieczny, najlepiej stosując opryskiwacze z osłonami, tak aby
krople cieczy użytkowej nie przedostały się na liście, pędy i nie zdrewniałą korę drzew ze
względu na możliwość uszkodzenia roślin.(...)
V PRZECIWWSKAZANIA.
Środka nie stosować:
- przed wschodami chwastów,
- na liście, pędy oraz nie zdrewniałą korę drzew i krzewów ze względu na możliwość
uszkodzenia roślin.
- na rośliny mokre(...)"
Czytałaś? Może dużo tego, ale o jednoznaczne wnioski nietrudno: środek wnika przez liście i mlodą korę(wszystkie niezdrewniałe części roślin). Nie wnika w drewno ani przez korzenie. Wiedząc o tym można uważając na liski ligustru i sąsiedni np. trawnik, pokropić zieleniące się właśnie chwasty.
Powodzenia!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ewka0207
50p
50p
Posty: 82
Od: 25 wrz 2008, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Ligustr a trawa

Post »

A ja,nie znałam tego :( w ogóle mało używam,tego typu środków.Glifosat,dostałam od sąsiadki,bez etykiety.Nie użyłam go,pojechałam kupić Fusilade Forte,sprawdzony przez wawiak.Żywopłot jest mojego sąsiada,który nie dba o niego i o trawę,która przechodzi później do mnie.Więc dwa razy w sezonie plewię ten żywopłot i przeklinam.Mam nadzieję,że będę miała teraz mniej roboty.Maryann,dziękuję i pozdrawiam :)
Ewka
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ligustr a trawa

Post »

Więc właśnie- Fusilade znacznie lepszy, bo można zamknąć oczy i pryskać- w co nie trafimy, spali tylko trawki. Za to więcej spokoju mielibyśmy po zastosowaniu śroidka doglebowego, działającego przez korzenie. Niestety, wycofane chyba wszystkie. Prawdopodobnie dostępny jest jeszcze Kerb.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
brzeszczot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 maja 2012, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam

Mam żywopłot z ligustra. Rośnie mi jakoś dziwnie, nierównomiernie. W linii żywopłotu są miejsca gdzie nie podrósł prawie wcale, a są i takie, że ładnie poszedł do góry. Jednakże nawet tam mam wrażenie, że nie rośnie całą kolumną ale wyrastają - kilka, kilkanaście, więcej - takich długich pędów. Wszystko starałem się zilustrować zdjęciami. Proszę o poradę jak teraz przyciąć żywopłot. Podciąć zdecydowanie w jednej linii [różnica między najwyższym punktem żywopłotu a najniższym wynosi chyba z metr] czy może jednak ciąć te nowe pędy, nierównomiernie a z czasem się wyrówna?

Dodam, że u dołu jest całkiem zagęszczony. Ile razy do roku ciąć? W jakie miesiące?

Obrazek

Obrazek

U dołu na tym zdjęciu pokazuję fragment gdzie wyskoczył do góry
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Arkady
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak to przyciąć?

Post »

Proponuje przyciąć to co jest za długie, ale nie wiem co to za krzew :?:
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak to przyciąć?

Post »

Rośnie nierównomiernie bo jest niezbyt często przycinany . By był równy i gęsty trzeba to robić co najmniej trzy razy w sezonie . Przytnij silnie też boki .
elektryk_pl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 wrz 2011, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr jako drzewo

Post »

Napoleon pisze:Hej.Czy ktoś z Was w Polsce ma ligustr w formie drzewa czy może widział go w takiej formie w naszym kraju?


W Lubaniu widziałem wielki krzaczor ligustru pospolitego, nigdy nie cięty, kwitnie i pachnie aż miło.
Gdyby mu podcinać gałęzie od dołu i próbować prowadzić na drzewko, mogłoby się udać:)
Na życzenie wrzucę fotkę, mam z tym niejakie problemy na tym forum.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ligustr jako drzewo

Post »

Tak to może się udać,główny pęd,który sie wyróżnia grubością i siłą wzrostu zostawić a potem prowadzić za pomocą sekatora.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”