Świerk - wymagania,pielęgnacja, cięcie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
dorotai
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sty 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Witam
Oto moja historia...
Obcięli mi mój ukochany 12 letni świerk w ogrodzie, pozostawiając około metrowej wysokości część.
Jak zabezpieczyć odcięty pień i czy jest szansa, aby jedna gałąź przejęła rolę czubka?

pzdr
Dorota
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Odcięty kawałak drzewa

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Zbyt duży świerk co robić żeby powstrzymac jego wzrost

Post »

Uszczykiwanie to dobra ale niestety pracochłonna metoda. Sama nigdy nie stosowałam ale widziałam efekty (pojedyncze egzemplarze w zaprzyjaźnionych ogrodach i japońskie ogrody na zdjęciach - te są całymi latami utrzymywane w prawie niezmiennej formie właśnie dzięki uszczykiwaniu) faktycznie krzewy i drzewa takie są gęste i piękne. Jednak nie znam przypadku, żeby ktoś w te sposób zmniejszył drzewko, raczej służy ona do utrzymywania już osiągniętej wysokości.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Zbyt duży świerk co robić żeby powstrzymac jego wzrost

Post »

A jak wygląda system korzeniowy takiego regulowanego dużego iglaka? Czy rozrasta siew takim samym tempie, jak u egzemplarza nieformowanego?
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zbyt duży świerk co robić żeby powstrzymac jego wzrost

Post »

Uszczykiwanie jest zbyt pracochłonne, znajomy szkółkarz, z wieloletnim doświadczenie narysował mi w jaki sposób można ciąć świerki ,czy jodły scyzorykiem ogrodniczym.

Oto jego rysunek w którym miejscu należy ciąć iglak na wiosnę, przed ruszeniem wegetacji.

Ten sposób nie powoduje zmniejszenie wysokości, ale znaczne odchudzenie iglaka.

Obrazek

Czerwonym flamastrem zaznaczono miejsce cięcia gałęzi.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Zbyt duży świerk co robić żeby powstrzymac jego wzrost

Post »

Sposób cięcia pokazany przez Tadeusza stosowany jest na plantacjach choinkowych.Cięcie również można wykonywać sekatorem o wąskich ostrzach. Polecam.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Miałam taką samą "przygodę". Rok temu przed świętami BN ktoś sięgnął przez płot, przyciągnął za gałąź i odrąbał tak, jak sięgał. Mąż poprowadził jedną z gałązek na przewodnik, czyli odpowiednio usztywnił, ale drzewo swoje wiedziało lepiej. Wszystkie gałązki naokoło miejsca odcięcia skierowały się ku górze, z czasem jedna z nich stała się naturalnym przewodnikiem drzewa.
andrzejek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2777
Od: 17 sie 2010, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kwidzyn

Re: Zbyt duży świerk co robić żeby powstrzymac jego wzrost

Post »

U mnie kilku letnie świerki miały obcinane czuby i to troche ograniczyło ich wzrost. Tylko później i tak puszczają nowe po bokach więc trzeba je przycinać
emmka

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

a były usztywniane prawie wszystkie (z wyjątkiem jednej) na poziomo, a ta jedna na pionowo? czy moze usztywniany byl tylko ten jeden wybrany?
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Tylko jedna na pionowo. Z pytania wnioskuję, że to źle. Ale tych do prowadzenia na poziomo to dużo by było, a mój M zrobił jak zrobił. Teraz już nei ma problemu, drzewo samo zdecydowało, już rośnie prawidłowo.
emmka

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Nie wiem czy źle. Sama chłonę wszelkie informacje na temat prób zahamowania wzrostu świerka i zapamiętałam trzy metody:
1) obrączkowanie świerka (podcięcie przewodnika, uszkodzenie, na mój "chłopski rozum" pewnie przewodnik jest uszkodzony i drzewko zamiast rosnąć, regeneruje się)
2) wycięcie przewodnika i poprowadzenie nowego (wycięcie przewodnika w miejscu rozgałęzienia gałęzi poziomych, usztywnienie tych wszystkich poziomych z górnej "warstwy" oprócz jednego i usztywnienie tego jednego w pionie). Fakt, robota głupiego.
3) skarlacze używane w dużych szkółkach (chyba jakaś chemia)

Co do każdej z tych metod nie wiem czy działa. Wyczytałam z jakiegoś artykułu albo forum w Internecie (nie pamiętam gdzie).
Pozdrawiam serdecznie,
M.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Skarlanie świerka niewiele daje, można trochę go zmniejszyć, ale pracy przy tym sporo. Co roku trzeba wiosną uskubać wszystkie młode przyrosty w połowie. Robota głupiego? Fakt...

A nie lepiej posadzić którąś z mniejszych odmian, zamiast zmniejszać rosnącą wysoko i szeroko?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
emmka

Re: Odcięty wierzchołek drzewa - świerk

Post »

Te mniejsze nie rosną tak szybko (a każdy chce się jak najszybciej zasłonić) i nieporównywalnie więcej kosztują (a to ważne, bo na żywopłot np. wychodzi ich ze 100). Wszystko rozbija się o kasę. Poza tym często ludzie chcą zmniejszyć coś co niekoniecznie sami sadzili.
Żywpołot ze świerka nie jest najszczęśliwszym wyborem, ale niektórym się podoba. Sama pomagam w jego pielęgnacji rodzicom. Swoimi wyborami ludzie robią krzywdę drzewom... ale drogie są drzewka i nie każdego stać, a poza tym człowiek się wykosztuje, a potem zachoruje jeszcze... "Mój" żywopłot ze świerka posadzony na wiosnę 2010 choruje i serce się kraja pomimo tego, że jedna sadzonka kosztowała chyba 1 zl albo 50 gr (nie pamiętam). jakby jedna sadzonka kosztowała 30 zł x 100 sztuk, to wtedy dopiero byłby żal.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”