Cyprysowiec leylanda ( Cupressocyparis x leylandii )

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
bronzoletka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2009, o 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyprysowiec Leylanda

Post »

Tak, ja wiem jak te cyprysowce wyglądają. Obejrzałam już w necie chyba wszystkie zdjęcia.

Ten, który Ty mi pokazujesz to już bardzo stary okaz raczej.

Mnie bardziej chodził o oto co się dziele z pniem cyprysowca przycinanego. Jak wygląda. Tak jak na zdjęciu?

Wychodzi na to, że będę mała w ogrodzie sam pień w pewnym momencie. :)
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cyprysowiec Leylanda

Post »

Oczywiście pień regularnie przycinanego cyprysowca będzie rósł w obwodzie znacznie szybciej niż gdyby nie był przycinany. Dlatego,np. żywopłoty z cyprysowca nie należą do długowiecznych. Natomiast sadząc go pojedynczo i regularnie przycinając można bez obaw utrzymać go w pożądanych rozmiarach przez naprawdę wiele lat. Odpowiednie przycinanie daje dodatkowy efekt w postaci lepszego wybarwienia. Pamiętaj jednak, że nie wolno przycinać cyprysowców poniżej 1,5 m , bo padnie a w najlepszym przypadku zupełnie straci swój naturalny pokrój. Zasadę tę w moim lesie potwierdził zimową porą zając w poszukiwaniu pokarmu. Pamiętaj również, że w przypadku nagłego przerwania cięcia w krótkim czasie eksploduje w górę. Pozdrawiam. Jarko
Awatar użytkownika
corbieres60
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 maja 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Co to za iglak ? Cyprysowiec leylanda (Cupressocyparis x ley

Post »

Witam. U mnie cyprysowiec też rośnie jak oszalały, tempo ma większe niż plikaty nawet modrzewie nie dawaja rady Mam teraz kłopot, bo wokół wszystko zbyt blisko niego rośnie (przestroga) aż strach przesadzać np świerk "Byczkowski" o kremowych przyrostach. Strefa w Twojej okolicy jest dobra na cyprysowiec, ale często ma wielkie znaczenie ukształtowanie terenu (zagłębienie terenu, rynna zimna ) miedzy pagórkami. Pozdrawiam
corbieres60
bonifacyindi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 sie 2009, o 18:48

Cyprysowiec Leylanda (Cupressocyparis leylandii)

Post »

Proszę o podpowiedź co to jest takie białe naloty na gałązkach Cyprysowca Laylanda
Obrazek
Obrazek

Wewnątrz przy pniu gałązki odbarwiają się i odpadają jak to powstrzymać
Obrazek

Proszę o pomocną radę. Dziękuję z góry
bonifacyindi
bonifacyindi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 sie 2009, o 18:48

cyprysowiec laylanda choruje proszę o radę

Post »

Co to za szkodnik czym i kiedy można go zwalczyć? Pojawił się biały nalot na cyprysowcach laulanda czy to są czerwce?
Proszę o pilną poradę Obrazek
bonifacyindi
rudzinda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 mar 2016, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysowiec leylanda ( Cupressocyparis x leylandii )

Post »

Mam pytanie do Was,
Jestem tu nowa i o ogrodnictwie zielonego pojęcia nie mam.
Mam w ogrodzie żywopłot Cyprysowiec Leylanda, poprzedni właściciel totalnie o niego nie dbał, więc ten rozrósł się niebotycznie. Musiałam ściąć blisko 1,5, żeby mieć go wysokiego na 2 m!!! Liczę, że z góry się zazieleni, bo wygląda straszliwie. Ale nie tylko wysokość jest problemem ale i szerokość. Słyszałam, ze jeżeli zetnę i przedrę się przez zieloną część to nigdy nie odrośnie i będzie straszyć brązowymi, suchymi badylami. Czy to prawda? Postaram się załączyć widok z g?ry na żywopłot. Z góry dziękuje za wszelkie informacje. Pozdrawiam Asia

Obrazek Obrazek

Poprawiłam pisownię.Proszę o używanie polskich znaków przy pisaniu postów./AN
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Cyprysowiec leylanda ( Cupressocyparis x leylandii )

Post »

To rzeczywiście 'niebezpieczny ' cyprysowiec
Pewnie ktoś się odezwie ale póki co
Poczytaj od tego posta
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p1586234
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
maciekczwa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 kwie 2018, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyprysowiec Leylanda

Post »

Witam,

Mam problem z uprawą cyprysowców.

Rośliny słabo rosną, brązowieją.
W zeszłym roku uznałem, że chorują na fytoftorozę i zastosowałem Proplant 722 SL. Część roślin odżyła i zrobiły się zielone.
W tym roku na końcówkach igieł pojawiły się dziwne czerwono czarne zakończenia - czy to normalne, co to jest?

Z góry dziękuję za pomoc!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To są kwiaty męskiego osobnika. /Mod.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Cyprysowiec Leylanda

Post »

Kiedy ciąć cyprysowiec leylanda? Ma przyrosty ale jest dość rzadki i chcę, żeby się zagęścił.
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cyprysowiec Leylanda

Post »

Możesz jeszcze poczekać, ile mają lat? Początkowo rośnie luźno, z biegiem lat sam się zagęści. Podobno te mieszańce nie lubią cięcia, jednak syn je tnie i z wysokości i z szerokości od strony posesji, rosną bardzo szybko (mają około 7 lat) i zaczynają tworzyć gęstą ścianę od bardzo ruchliwej szosy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Cyprysowiec Leylanda

Post »

Wsadzony w zeszłym roku :oops: . Obecnie ma około metra ale rośnie tak dziwnie, poszczególne gałązki przyrastają jedynie na długość i przewodnik daje do góry. Nic się nie rozgałęzia i nie zagęszcza. Jakie wysokie są te siedmioletnie?
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cyprysowiec Leylanda

Post »

Miały prawie 3 metry ale syn ściął do dwóch metrów, sadzone w zygzak, wyższe mu niepotrzebne. Celem było zasłonięcie i wyciszenie od bardzo ruchliwej szosy, a ma ich około 30 szt. Na początku tez były takie rzadkie, były sadzone tylko w jednym rzędzie, syn uznał ze ten szpaler jest zbyt luźny i dwa lata później dosadzil drugi rząd w zygzak. W tej chwili te późniejsze ( 5-Letnie) maja grubo ponad 2 metry i tez będą ścięte do dwóch metrów. Co roku na jesieni podsypywane są obornikiem końskim ze ściółka z trocin iglastych z pobliskiej stadniny.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Cyprysowiec Leylanda

Post »

Dziękuję Pani Gieniu :D
Na razie nie będę cięła swojego. Jeśli się nie zagęści sam to w przyszłym roku przytnę po bokach. Proszę tylko o informację, w jakim terminie ciąć cyprysowca?
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”