Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Może.Jest tam dodatnia temperatura. Postaw tylko tak żeby ci nie przeszkadzał :wink:
Wiele osób ma problem bo nie ma miejsca na przechowywanie roślin i dlatego ich nie hoduje. Nowe domy rzadko mają takie pomieszczenie jak piwnica.Pozostaje kotłownia jak jest duża to nie ma problemu a jak mała........
Najlepszym tego przykładem jest Datura.Znajoma ma cztery i szukała ,, opiekuna'' który by jej przechował i znalazł się na szczęście. :D



Podałem najprostszy sposób.Poczekaj może jakiś forumek powie ci czym go przykryć na zimę jak nie ma możliwości przechowania w domu bo ja niestety nie wiem.
Ja przechowuję u siebie w piwnico-kotłowni.Mam tam ciepło.Trzymam sadzonki róż za wcześnie kupione, winorośle itp.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Mam 3 sadzonki w donicach które zostaną wysadzone do gruntu gdy znajdzie się dla nich odpowiednie miejsce. Od 2 lat zimują w gruncie - tzn wkopuje doniczki do ziemi.
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

A mój ma trochę dużą donicę i nie mam jeszcze zaplanowane gdzie go posadzić więc to odpada...
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Ja moje bukszpany zimuję gdzie się da. Część stoi na macie pod gołym niebem, część w nieogrzewanym tunelu. I zimują jakoś. Najważniejsze przy roślinach zimozielonych, jest osłonięcie ich od wiatru i słońca. W zimie są one zielone, więc normalnie transpirują. Gdy mocno wieje, lub świeci słońce, transpiracja, czyli "oddawanie" wody z liści jest bardzo intensywne. Gdy do tego dochodzi zamarznięta ziemia, roślina nie ma skąd brać wody i usycha.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Witam.
Tak chodzi za mną pytanie od kilku dni.Sadzić jeszcze w tym roku bukszpan czy już nie?
Ziemia niezmarznięta,dodatnie temperatury, przymrozków na razie na próżno wyglądać-jeden dość poważny minus-mokro,nawet bardzo.(to jak ściśnie mróz w niedalekiej przyszłości..........)To co sadzić czy poczekać???
A sadzonki spore-tak25-30cm.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Jak masz już wyznaczone miejsce dla nich to wsadzaj a jeśli nie to możesz wkopać doniczki do gruntu u mnie już od 2 lat kilka bukszpanów tak zimuje.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

W tym napisie robiliśmy nasadzenia dwa tygodnie temu. Nie cały napis, ale spore ubytki w napisie - przez lato połowa bukszpanu uschła. Wykonaliśmy też zabezpieczenie antyerozyjne i ściółkowanie. Jak widać bukszpan jest nie przycięty. Napis formowany będzie wiosną. Teraz nie zaryzykowałabym już mocnego przycinania.

Obrazek
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Witam, chciałabym uformować kule z bukszpanu, takie jak pokazano na zdjęciach w tym wątku i mam pytanie - może naiwne- czy taka kula to jeden krzaczek bukszpanu, czy kilka posadzonych obok siebie?
Ukorzeniłam sobie w tym roku kilkanaście, wiec mogę je wsadzić ile trzeba, jeśli kilka, to poradźcie, jak wsadzać (w kółko, rozstaw?) i ile
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Boniczko, bukszpan - mimo, ze teraz wydaje Ci się maleńki- to w sumie duzy krzew. Rośnie wolno, ale osiąga duże rozmiary i z pewnością nikt nie sadzi kilku razem :D Kule, jak i każdy inny kształt formowane są na jednym krzewie.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Sadź młode bukszpany prosto do ziemi. Ja w piątek właśnie posadziłam 20 szt. Nie pierwszy raz sadziłam w tym czasie. Na wiosnę bedą wyglądały super. Tylko biało-zielony bukszpan długo się ukorzenia i posadziłam go dużo wcześniej. A tak to bukszpany są krzewami bez problemów.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Na razie mam je na grządce, takie małe sadzonki, ok. 10 cm, okryłam wczoraj agrowłókniną wszystkie sadzonki tegoroczne,
a co do braku problemów, to mam już w ogrodzie dwa bukszpany, z których jeden ledwo zipie - dokładnie połowa uschła jakieś trzy lata temu i nie znalazłam przyczyny - stoi taki kikut i czekam, czy się weźmie czy do spalenia, co roku daję mu ostatnią szansę, Chyba go przesadzę :(
Drugi rośnie ok
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

A jakiej wielkości są te 2 bukszpany. Czy przycinałaś je kiedyś.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Bukszpan - podstawowe pytania - BAZA

Post »

Ten kiepski jest kupiony, ma ok. 0,5 metra
Ten drugi 'własnej roboty', ma ok. 30 cm - zdrowy,
nie przycinałam ich nigdy, bo chciałam mieć takie kolumny, ale widzę, że to chyba błąd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”