Problemy z sumakiem

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Hanek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2007, o 08:44
Lokalizacja: Warszawa

Problemy z sumakiem

Post »

Witam!
Mam problem z sumakiem. :cry: Mam go już parę lat, pięknie rośnie, ale... na jesieni nie ma kolorowych liści. Zielone schną i opadają (a posadziłam go głównie dla barw jesieni). "Szyszki" nie trzymają się - kruszą się i opadają. W efekcie muszę je obciąć, bo wygląda to fatalnie i nie ma ozdoby zimą. Co jest z nim nie tak?! :?:
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Witaj!

Ja tez miałam takiego sumaka.Nie wiem na ile jest to prawda bo nigdy nie sprawdzałam ,ale ktos mi powiedział ,ze takie sumaki to osobniki męskie i nigdy nie będą miały czerwonych szyszek ani czerwonych lisci.Wzięłam go na odstrzał i posadziłam sadzonkę z ''normalnego''.Dzisiaj mam ładne drzewko.
Mnie się wydaje ,ze moze to zależy od gatunku.
Awatar użytkownika
ryszard b
100p
100p
Posty: 171
Od: 18 mar 2011, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Sumaki mają małe wymagania lecz nie lubią mokrej gleby albo powiem inaczej podmokłych terenów. Ja u teściów wsadziłem kilka i tam jest totalny piach i sucho a rosną jak szalone no i oczywiście na jesień pięknie się przebarwiają liście. Nic nie piszesz jakie masz warunki glebowe, morze to jest przyczyną tego stanu rzeczy Pozdrawiam. :wit
Kocham roslinki.Pozdrawiam Ryszard
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Podobnież z winobluszczem ta sama historia i wiele wiele innych roślin.Te które się przebarwiają nie lubią ciężkiej i mokrej/podmokłej ziemi ,bo będą liście spadać zielone przez mróz i nici z przebarwiania się.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Myślę, że jest właśnie tak, jak napisała anulka. Ja latem pozbyłam się mojego beznadziejnego nieprzebarwiającego się nigdy sumaka i mam teraz miejsce, żeby posadzić coś bardziej wartościowego. Teraz walczę z odrostami, ale widzę, że już wygrywam :)
Kiedy w mieście jesienią sumaki płonęły czerwienią, mój stał zielony ... :( , czekałam 7 lat ... a na dodatek zaczął strzelać odrostami, które pojawiały się w kilku metrach od niego. Tego już nie zniosłam. Powiem tak: nigdy więcej! Będę podziwiać sumaki jesienią w parkach i na ulicach miasta, ale do mojego ogrodu już go więcej nie zaproszę.
Awatar użytkownika
lutti
50p
50p
Posty: 61
Od: 30 sie 2011, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Hanna

Re: Problemy z sumakiem

Post »

ryszard b pisze:Sumaki mają małe wymagania lecz nie lubią mokrej gleby albo powiem inaczej podmokłych terenów.Ja u teściów wsadziłem kilka i tam jest totalny piach i sucho a rosną jak szalone no i oczywiście na jesień pięknie się przebarwiają liście.Nic nie piszesz jakie masz warunki glebowe, morze to jest przyczyną tego stanu rzeczy Pozdrawiam. :wit
A jaką mrozowytrzymałość mają sumaki ?
Mam miejsce z ubogą glebą ale zimą strasznie tam wieje i mrozi.
Czy nie wymarznie? ?

czyli trzeba sadzić "dziewczynkę" - zeby się ładnie czerwieniła ?? .

:)
... jutro - jest najbardziej zajętym dniem w roku ...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Mogą wymarzać.
Wybarwienie to zależy na jakiej glebie rośnie/Na dobrej i ciężkiej nie wybarwi się ,będzie zielony aż do przymrozków i takie liście zielone spadną
Co do odrostów to on nie odbija jak się go nie skaleczy,wtedy szaleje i odbija jak głupi w dziesiątkach siewek ,po korzeniu i przebija się na całą okolicę,bo się w ten sposób broni.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Mój akurat nie był kaleczony, rósł sobie w ciszy i spokoju, a i tak zaczął strzelać odrostami po jakims czasie ... :(
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Problemy z sumakiem

Post »

No bo przecież ogród żyje swoim zyciem i można pobudzić sumaka do rozrostu zupełnie przypadkiem (moze to również zrobić jakieś zwierzątko).
Nie, stanowczo, za wiele już widziałam ogródków zrujnowanych przez sumaki, żeby komukolwiek to polecać.
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Nawet korygowanie go sekatorem może go pobudzić do wypuszczania pędów odkorzeniowych.
Stokrotka ma rację ,ja też go kiedyś chciałem.........kiedyś a potem widok pędów i siewek po całym terenie mnie nie zadowalał.I zrezygnowałem z niego.Owszem w parkach czy na dużych przestrzeniach niech sobie rośnie i hulaj dusza.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Nadeszła pora i na mojego... to jego ostatnie dni w ogrodzie.
Nigdy nie zakwitł,nigdy się nie przebarwił a rośnie na terenie suchym,w sąsiedztwie 2 bardzo dorosłych świerków i kilku tui,więc ma sucho.
Czyli to męski osobnik - musi odejść :evil:

A'propos ,czy wiecie może jak odróżnić po liściach sumaka od tawliny jarzębolistnej- zielonolistnej?
Sadziłam je w bliskim sąsiedztwie ,mam jeden podobny" krzewik" ale nie wiem czy to sumak czy tawlina.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z sumakiem

Post »

Czekaj czekaj Karo jakoś mi tak to dziwnie zabrzmiało ,,Czyli to męski osobnik - musi odejśc :evil: '' :;230 ,chłopy czasem się przydają :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Problemy z sumakiem

Post »

:;230 Skoro go cechuje zdecydowana niechęć do wydawania kwiatów - musi.
Nie ma wyboru. Bo gdyby kwitł ,poświęciłabym się i usuwała zbędne odrosty,a tak ,nie mam motywacji by go zatrzymać :roll:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”