Klony szczepione

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

aniawoj pisze:Propozycja przyjęta :D

Ale nadal nie mam odpowiedzi na pytanie:

Czy mogę np: koronę klonu jesionolistnego "Flamingo" ciąć tak ,aby miał tylko metr wysokości od miejsca szczepienia?

A teraz działanie matematyczne
:lol: :lol: :lol:
jeśli Acer negundo 'Variegatum" osiąga 7m wysokości ,to jaką wysokość może osiągnąć zaszczepiony na wysokości 2m na podkładce Acer negundo osiągającego w naturze ok 20m (korzeń :D )
Jeżeli chcesz aby Acer negundo 'Flamingo' dorastał Ci tylko 1 metr od miejsca szczepienia to możesz go corocznie przycinać 5-10 cm od tego miejsca (jak wierzbę) do lata da przyrosty około metra lub nawet wiecej (im silniej tniemy tym silniej rosnie :) ). Prawdę mówiac nawet ładnie wygląda takie drzewko corocznie cięte. Bez cięcia wyrośnie Ci po latach do 4-5 metrów.
Acer negundo 'Variegatum' po około 10 latach, szczepiony na Acer negundo (bo na czym innym miałby być szczepiony :) ) osiagnie 5-7 metrów wysokości.
Wszystkie spotykane odmiany klonów są szczepione na podkladkach. Tylko na Allegro sprzedają nasiona różnych odmian klonów :twisted: :D
Odmiany klonów czyli szczepionych (zwłaszcza o pstrokatych/barwnych liściach) rosną z zasady słabiej niż ich gatunki.Żeby była jasność, korzenie takiego zaszczepionego drzewa też rosną słabiej (proporcjonalnie) niż gatunku.
To samo dotyczy wielu innych roślin.
..
..
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

I to jest konkretna odpowiedź - bardzo dziękuję ;:63
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jeśli wszystkie klony kupowane w szkółkach są szczepione, to ten wątek będzie odpowiedni, żeby zadać pytanie o to, jaki klon zasadzić na mojej działce. Wystawa zachodnia, słońce i półcień, ziemia próchniczna (30 cm), niżej czarna, z wysokim poziomem wód gruntowych (wczesną wiosną jakieś pół metra), tłem są olchy i dalej młode modrzewie. Klon rósłby jako soliter, albo jako tło dla innych niedużych krzewów (których jeszcze nie wymyśliłam i jeszcze nie mam :)) Ma być nieduży, wytrzymały (niskie temperatury). Pstre liście odpadają, klony palmowe chyba też, wszystkie szczepione w kształcie kuli czy inne ekstrawagancje też nie będą pasować do ogrodu naturalnego. Na razie najbardziej odpowiada mi # Klon zwyczajny 'Globosum' - Acer platanoides 'Globosum', albo # Acer tataricum subsp. ginnala, Acer ginnala Maxim. – klon ginnala, albo # Acer pensylvanicum L. – klon pensylwański, albo # Acer campestre L. – klon polny, albo... No tak, wybór jest spory, moja wiedza jest żadna, nie wiem, który byłby odpowiedni do moich warunków, który można kupić, a który jest w szkółkach niedostępny, nie wiem, który pięknie się przebarwia jesienią, który wytrzyma mrozy, który nie wyrośnie do 40 metrów, a tylko do 25 :D, ratunku!!!

Proszę o pomoc ;:180
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post »

Ja mam 2 klony w swoim ogrodzie.Nazw nie pamiętam, ale jeden nazywa sie chyba "King" i ma piekne, wielkie, bordowe liscie.W tym roku mnie zaskoczył bo zakwitł.A drugiego nazwy nie pamiętam ale ma liscie zielone z kremowym brzegiem(lisci).
Zdecydowanie szybciej rosnie "czerwony".Oba maja 4 lata, a czerwony ma 3 razy większą kronę.
Przycinam je na jesień.Tzn formuje korone w kaształt kuli.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Klony szczepione

Post »

witam
ja mam klona szczepionego na pniu klon Jawor,strasznie urosły mu gałęzie do góry ..kiedy w jakim miesiącu mogę te gałązki mu podciąć ? i jak go mogę go formować ? czy w kształcie kuli? :roll:





Obrazek


zaznaczyłem koronę tego klona w czerwonym kółku ...
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Klony szczepione

Post »

Mam piękne klony jawory pospolite w naszych lasach i zamierzam je zaszczepić odmianami kolorowymi np. Drummondii i mam pytanie... Czy mogę je zaoczkować w lipcu na pniu na wysokości ok 1.60 m ? Jaki sposób okulizacji byłby najwłaściwszy i ile oczek założyć..?
dam radę i sam wyhoduję :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”