Metasekwoja chińska -uprawa

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Czy ukorzeniane gałązki metasekwoi powinienem okryć na zimę czy teraz oraz w jaki sposób? Dodam że szczepki pochodzą z 5 letniego drzewka , które przetrzymuje już zimy bez okryć. :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

http://poradnikogrodniczy.pl/sadzonki.php
choć osobiście wolałbym kupić gotową sadzonkę.... No ale jeśli chcę się ktoś bawić no to powodzenia
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Witam wszystkich. Ostatnio nabyłem spory okaz metki ( ok 170 cm ) Więc już nie jest to drobnica. Podejrzewam że już można sobie darować okrycie na zimę. Strasznie mi się w niej nie podoba to że jedzie na dwa pędy... Chciałbym jeden usunąć. Zastanawiam się kiedy to można zrobić by roślinka tego nie odczuła. Mniej więcej wygląda to tak jak by w przeszłości straciła pęd przewodzący a dwie boczne gałęzie zaczęły robić za przewodnik. Przez to ma strasznie wąski pokrój i krzywy pień.
Awatar użytkownika
_Ernest_
50p
50p
Posty: 57
Od: 1 lis 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

zdjęcie proszę. Ja w przypadku swoich roślin też miałem problem z podwójnym przewodnikiem. Można ciąć teraz jesienią ostrym sekatorem - jeśli jest gruba gałąź to tuż przy pniu, jeśli jeszcze dość cienka można skrócić, tak by przestał konkurować z właściwym przewodnikiem i nagiąć. Ranę zasmarować funabenem. Przy braku takowego smarować woskiem ze zwykłej świeczki - sprawdzone i podpatrzone u profesjonalistów.

!Ważne:
Na właściwy przewodnik wybierz pęd, który stanowi (najbardziej jak to możliwe) kontynuację pędu głównego. Następnie potrzeba długiego palika (przy tych 170 cm) i naprostować ten przewodnik tak aby rósł pionowo.
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie.
Antoine de Saint-Exupéry ? Twierdza (V)
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

http://images61.fotosik.pl/277/d39421e5212f823a.jpg

Regulamin
Jakoś za specjalnie nie wygląda... Ostro ją cieli w doniczce. Tu ma znacznie więcej miejsca... Wolę by to było drzewo a nie krzak. Zaczyna ładnie się barwić ;:7
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

W tym przypadku bez problemu zrobisz jej jeden pień. A co do przebarwiania, to u mnie jest to kolor łososiowy, a na przedstawionym zdjęciu wydaje mi się żółty. Dziwne...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Marcin coś ty tam za patyk wsadził po lewej stronie ? Świerk zagłuszy go, albo to coś nie da rosnąć świerkowi zależy co pierwsze szybciej / i tak z chlebem / wystartuje . Za gęsto moim zdaniem
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Ten patyk był klonem nie pamiętam jego nazwy liście jak u pospolitego z tą różnicą że brzegi są białe ( a raczej to co z niego pozostało ) Miał bliskie spotkanie z łosiem... Widziałem jak się nim posilał ( pierwszy raz widziałem te zwierze w naszej okolicy jak się stołuje u mnie ) Jeśli na wiosnę odbije to będzie rosnąć... Klon jest posadzony 5 metrów od metki świerk tak mniej więcej po środku... ( świerk srebrzysty kujący czy jakoś tak ) Świerk posadziłem tydzień temu więc problemu zbytniego nie ma by zorganizować mu eksmisję... Wracając do tematu odległości ( z drugiej strony rośnie niewielki dąb czerwony... również 5 metrów... póki co to jeszcze mogę zabrać się za łopatę i zrobić większe luki wokół niej... Ale tak mniej więcej ile ??
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Zależy o jakich ramach czasowych myślisz... W planie 10-letnim odległość jest do zaakceptowania, ale w 30-letnim to musiało by być z 10 metrów odległości. A co do zagłuszania, to raczej świerk nie ma szans z metasekwoją.
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Mimo wszystko postanowiłem zrobić mu eksmisję... Najbliższe rosnące drzewka są 5 metrów... Jeśli będzie to za blisko to będzie się redukować sekatorem... a za 30 lat... To może być już nie mój problem
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Pięknie przebarwiająca się MCh u mnie na podwórku. Kolor wyjątkowo intensywny...
adrian9292
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 1 cze 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włoszczowa/Swiętokrzyskie

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Witam!Poda ktoś jakąś krótką instrukcję wysiewania metasekwoji z nasion,czy wysiewa się je tak jak mamutowca olbrzymiego,gdzie nasiona muszą być na wierzchu,pod torebką foliową?I podlewanie od spodu przez podstawkę?

I czy ziemia do iglaków wystarczy?
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Metasekwoja chińska - uprawa

Post »

Czy przemarźnięta metasekwoja odbije ?? w te przymrozki wszystkie igełki umarzły i są teraz takie jak sucha trawa...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”