Jakie pnącze na pergolę?

Drzewa ozdobne
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Wiciokrzewów nie radziłabym , gdyż z biegiem czasu stają się gołe od ziemi a tylko na górze jest bujna zieleń.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

@kasia78 no coś ty, u mnie na całej powierzchni są liście, ciotka ma już 7 lat chyba i tak samo równomiernie zarośnięte.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Dziękuję, a on jest tylko czerwony.?
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Można też posadzić cytryńca chińskiego i mieć przy okazji smaczne owoce.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Jeśli chcesz mieć szybko efekt, to cytryńca nie radzę. Po pierwsze, przez parę lat rośnie dość powoli, dopiero po kilkunastu latach potrafi gęsto zarosnąć podporę. Po drugie, często wiosną przemarzają liście, tak jak w tym roku, oczywiście później odrastają nowe, ale długo jest w stanie bezlistnym. Po trzecie, jesienią po pierwszych mocniejszych chłodach, jako pierwsze - liście cytryńca żółkną i opadają. Z tego wynika, że nie bardzo nadaje się jako zasłona na już. Chyba lepszym pomysłem będzie winobluszcz :wink: .
Pozdrawiam, Zosia
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

werutka, nie napisałaś, czy chcesz na ogrodzeniu mieć roślinę. Wszyscy radzą pnącza, ale nie wiadomo jak sąsiad by zareagował :? Może lepiej posadzić mieszany żywopłot z krzewów liściastych?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Nie radzę żadnego, tym bardziej szybko rosnącego pnącza na ogrodzeniu od sąsiada, chyba, że za jego zgodą.Ale często nawet jak się zgodzi może nie zdawać sobie sprawy co wyrośnie.U nas na betonowym ogrodzeniu podwyższonym pergolą rósł rdest Auberta.Było dobrze dopóki nie 'poszedł' do sąsiadki, starszej, skłóconej z prawie wszystkimi sąsiadami o różne rzeczy kobiety.Nie było możliwości ujarzmiania go z drugiej strony i został wycięty.Teraz jest ogrodzenie panelowe z drewna i chwalę sobie. Każdej wiosny mordowałam się z ogromnym kołtunem suchych pędów rdestu. Pnącze, szczególnie szybko rosnące po latach zamienia się w chaszcze trudne do opanowania, ale cóż młodym się było :wink:
Wiele od gleby zależy, na glinie np. rdest będzie szybko rósł, a na piachu może się męczyć, więc jednoznacznej odpowiedzi nie ma.
Awatar użytkownika
bo1rek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 kwie 2012, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Mam do obsadzenie 22 metry granicy działki i chcę tam posadzić winobluszcz pięcioklapkowy. W jakich odstępach sadzić roślinę żeby pokryła całą siatkę?
borek
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Moim zdaniem jeśli będziesz sadził co 2 metry, to zarośnie ci szybciej. Możesz posadzić rzadziej, ale na fajny efekt będziesz musiał poczekać dłużej.
Awatar użytkownika
Maja8999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 paź 2017, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakie pnącze najszybciej porośnie pergolę

Post »

Moim zdaniem zawsze możesz taką pergolę kupić całą zabudowaną a nie z wycięciami. A powojów jest wiele, ale te całe zielone szybko rosną, a kwitnące ładne jednak trzeba trochę poczekać za czym urośnie.
Inspirella
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 maja 2019, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Rośliny do pergoli ogrodowych

Post »

Witam Wszystkich !
Od jakiegoś czasu tworzę przestrzeń do relaksu w ogrodach i tarasach za pomocą pergoli ogrodowych. Musze przyznać, że pergole ogrodowe idealnie prezentują się po tym jak zestawimy je z odpowiednimi roślinami, jednak wypada dać im chwilę czasu, efekt widać idealnie zazwyczaj w kolejnym sezonie. Nie znam się na roślina zwłaszcza pnących i korzystam zazwyczaj z dwóch czy trzech, ale może poradzicie mi jakieś ciekawe rośliny, które obrosną pergole ogrodowe nie niszcząc instalacji. Chętnie zaplanuje coś ciekawego z nowymi dla mnie roślinami, a może nawet nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre rośliny, które mamy w ogrodach mogłyby pasować do pergoli.
Jakie rośliny polecacie ?
G2000
100p
100p
Posty: 133
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie pnącze na pergolę?

Post »

Jest jakieś pnącze jednoroczne a najlepiej wieloletnie ale zamierające na zimę (zamiera do ziemi), które dorasta do co najmniej 2 m, ma kwiatki i jeszcze do tego pachnące? Powój wilec dobrze rośnie i ma kwiatki ale chyba nie pachną. Moglibyście polecić coś jeszcze?
Alinka_B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 gru 2021, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie pnącze na pergolę?

Post »

I ja szukam pnącza, które szybko rośnie i okryje mi mało elegancką szopę na drewno. Myślałam o wisterii. Przeczytałam wątek, ale nikt nie wspomina. Czy ktoś z Wam ma? Jaka jest Wasza opinia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”