Brzoza - dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
PawelKu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sie 2014, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Jaką najlepiej zrobić odległość między brzozami, aby pień nie był patykiem na całej wysokości np 10 metrów, tylko żeby drzewka trochę przybrały na obwodzie pnia. Brzozy posadze w rzedach, albo rozrzuce po działce, tylko jaki odstęp?

Odmiana jaka będzie sadzona to: brzoza brodawkowata.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Im większa więźba sadzenia tym lepiej, bo przy ew. wycince masz odrosty korzeniowe/masakra.
Przyjmij np więźbę 4-6 x 3-4m, tak ok. oczywiście. Nie musisz sadzić pod linijkę, można posadzić czasem po dwie itp, jak podrośnie i tak będzie się rozsiewać masakrycznie, trzeba potem baaardzo pilnować, kosić czy rwać.
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Witam, chcę obsadzić dookoła działki 13 ar brzozą. Co ile cm/m powinnam sadzić 1 brzozę? Chcę trochę wyciszyć działkę, bo jest na straszny m wygwizdowie
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Po kilku latach brzoza będzie rosła wszędzie dookoła i mnóstwo liści co roku do uprzątnięcia. Może wierzba energetyczna jeżeli jest dostatecznie wilgotno? Rośnie szybko, można z niej wyplatać płotki, altanki, robić tyczki do fasoli a w ostateczności spalić. Zobacz w grafice google.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Hej Renata! Całkiem sporo tego będzie. Jeśli chodzi o brzozę to ma ona bardzo luźną koronę i nie stanowi zbyt solidnej ochrony przed wiatrem, poza tym ciężko będzie coś pod nią uprawiać zwłaszcza na suchszych glebach.

Z mojej strony na osłonę przed wiatrem poleciłbym coś gęstszego - jak np. grab pospolity, buk zwyczajny albo choćby klon polny - ale to wszystko zależy od tego jakie masz warunki na działce, jeśli podasz więcej szczegółów (typu jaka roślinność już się znajduje lub jakie są warunki glebowe) to będzie łatwiej innym coś doradzić :wink:
Kuba
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Brzozę sadzić najlepiej co 1,3-1,5m i z wiekiem część usuwać. W szkółkach leśnych kosztują niewiele więc nie trzeba oszczędzać. Można też nakopać samosiejek na ugorach, przyjmują się bez problemu.
Brzozy są piękne w każdym wieku, bardzo szybko rosną, znoszą każdą glebę i suszę. Właściwie są bezobsługowe.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Z moich obserwacji po tegorocznych wichurach, brzozy lubią się przewracać niezależnie od tego, czy rosną na piachu czy na glinie.
Pozdrawiam Lucyna
PawelKu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sie 2014, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Witam wszystkich

W tamtym roku na jesień posadziłem ponad 50 szt brzozy brodawkowatej, aktualnie zaczyna się czerwiec, a brzozy dalej nic.
Kilka drzewek wypościło kilka liści i się zatrzymało, a reszta czeka, czy musi odchorować przesadzenie?
Drzewka kupione były jako kopane, sprawdzałem wszystkie drzewka i życie w nich jest. Żadne drzewko nie uschło, gałązki można normalnie wyginać i nic się nie łamie.
Brzoza tak długo rozwija korzenie na start czy jest jakaś inna przyczyna takiej sytuacji?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Może ja odpowiem - późno, ale zawsze. Moja brzoza Long Trunk jeden sezon stała w miejscu po posadzeniu, na kolejny ruszyła. Mam wrażenie, że brzozy ogólnie nie przepadają za przesadzaniem. I w związku z tym mam pytanie: czy ktoś przesadzał brzozę która rosła 3 lata w jednym miejscu? Bo i chciałabym, i boje się. A w sumie to muszę ją przesadzić, ale czy ona to przeżyje? Korzenie muszę ochlastać, bo nie dam rady sama jej przeciągnąć potem.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Jeżeli skrócisz korzenie to na pewno nie przeżyje tej operacji. Wiem, bo sam przesadzałem. Należy wykopać całą bryłę korzeniową wraz z ziemią.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Dzięki. To chyba nową kupię... Bo ona już ma średnicę ok. 1,5m korzeni. Nawet nie mam jak jej wykopać z takim zapasem.
Awatar użytkownika
Niia
50p
50p
Posty: 58
Od: 13 maja 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie 7a

Re: Brzoza - dyskusje ogólne

Post »

Obok mojej działki rósł cudny lasek brzozowy, ale pewnego 'pięknego' dnia został wycięty :( Chciałabym zasadzić ok. 10 brzóz u siebie, ale na klasyczną brodawkowatą (choć piękna) nie mam odwagi :) Mam zamiar upolować brzozy pożyteczne. Czy ktoś ma u siebie i może coś o nich powiedzieć?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nie rób tak! Nasze błędy w ogrodnictwie - cz.2

Post »

Brzozy - jedne najgorszych "chwastów" :roll: Są powszechnie uwielbiane a ja nie znoszę.
Sąsiad za płotem posadził kilkanaście lat temu 3 brzozy w odległości metra od płotu. 11 miesięcy w roku mam zaśmiecony ogród. Nawet w zimie nie wiadomo skąd pojawiają się uschnięte liście brzozy. Wiosną krótko po tym jak brzoza wypuści liście już je zaczyna zrzucać. I tak do późnej jesieni, obsycha i śmieci. Śmieci też nasionami - to jasne. Parapety, chodniki, podjazd, trawnik - wszystko zasypane milionem nasion. Potem rosną z tego małe drzewa, na trawniku, na rabatach, na skalniakach, gdziekolwiek. Nawet jak wiatr pozornie wieje w drugą stronę to ja i tak mam wszędzie śmietnik.
Drugi sąsiad posadził płaczącą brzozę zaraz przy płocie. Liście po kostki o każdej porze roku. Diabelska roślina.
Do tego ekspansywna w sensie korzeni z tego co wiem więc trawnik czy inne rośliny w pobliżu nie mają szans. Również dlatego że są ustawicznie zasypywane liśćmi opadającymi z brzozy.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”