Miłorząb dwuklapowy,m.chiński,m.japoński (Ginkgo biloba)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
araukar
100p
100p
Posty: 112
Od: 19 cze 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Wojtku nie drutuj go , daj mu tochę poszaleć . Ja swojego mam 12 lat i 3 lata temu trochę mu czuprynę myknąłem .
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miłorząb uprawa

Post »

Witam serdecznie wszystkich miłośników własnych ogrodów. Mam pytanie odnośnie Miłorzębu
Jak go uprawiać ?? Jaką potrzebuje glebę by pięknie rósł ku chwale właściciela :wit
Jesienią tamtego roku go posadziłem. Wybrałem słoneczne stanowisko. ( oczywiście południowa strona przy murze który elegancko się nagrzewa. Tylko gleba (...) Tragiczna żółty piach gdzie z biedą trawa rośnie ( co prawda w miarę dużo torfu wokół niego wsypałem może go to zmotywuje do rośnięcia ) Na zimę nic z nim nie robiłem. Jest tyle śniegu więc natura sprawi że przeżyje. Czekam na wasze obserwacje oraz doświadczenia z tą niezwykłą rośliną ;:303
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

W tamtym roku, wiosną posadziłem miłorząb, przede wszystkim ze względu na właściwości, ale tez bardzo fajnie się prezentuje, jako drzewo, jednak cały czas marzę o parce. Chciał bym się dochować orzechów, mimo ze śmierdzą :D
Czy ktoś, tu na forum potrafi odróżnić płeć drzewek na podstawie zdjęcia? Gdzie dokupić żeński miłorząb? Słyszałem, ze rzadko są w sprzedaży.

Poza tym, czy ktoś tu z forum próbował używać orzechów miłorzębu do jakichś potraw? Albo po prostu spożywać je dla ich właściwości?
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Podobno trochę się różnią pokrojem, ale nie wiem na ile to jest zauważalne.
A szczepkę można chyba pobrać z dorosłego drzewa wydającego nasiona i wszczepić w drzewo męskie - będzie dwa w jednym :)
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Tylko skąd wziąć, taką szczepkę, skoro w prywatnych ogrodach nie ma...
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Nie musisz się spieszyć, miłorząb owocuje w wieku 40 lat.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

To dużo czasu, może szczepiony by szybciej zaowocował :)
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Na pewno tak ale muszą być szczepy z dwóch osobników męskiego i żeńskiego. Na pewno warto go mieć na ogrodzie, jest bardzo oryginalny, nie choruje i nie marznie. Mój miłorząb ma 5 lat i ok. 1,7 m wysokości. Nie martwię się kwitnieniem bo będę wtedy miał 105 lat.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Miłorząb to faktycznie najstarsze drzewo :) i należy do nago zalążkowych tak jak i iglaste drzewa i krzewy. Co do owocowania to należy wspomnieć o tym że jest to roślina dwupienna, czyli rozdzielno płciowa, czyli jeśli mamy egzemplarz męski to nie będziemy mieć owoców. Śliczny okaz żeński jest w ogrodzie botanicznym UJ w Krakowie. Do miast jak i ogrodów przeważnie przez szkółkarzy robione są samce, z uwagi na to że owocująca samica dość mocno brudzi swoimi owocami. Szkółki do ogrodów przydomowych robią też egzemplarze żeńskie z wszczepionymi gałązkami osobników męskich. To jak przebarwia się jesienią w dużej mierze zależy też od odmiany. Jaka by nie była i tak jest urokliwa.
W przygotowaniu...
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Czyli każdy miłorząb szczepiony jest na żeńskiej podkładce?
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

Nie mam pojęcia. Ale istotne jest to co na górze jeśli chodzi o owocowanie a nie podkładkę. Pisząc o tym że w żeńskich egzemplarzach wszczepia się męskie miałem na myśli to ze dany egzemplarz np nie jest szczepiony tylko jest żeński, szczepi się na nim zrazy z męskiego tak że koronę tworzą i męskie i żeńskie. Tak jak możliwe jest i widziałem też rośliny gdzie na jednej śliwie są dwie odmiany zaszczepione.

Podkładka w rozumieniu pnia pozbawionego pędów.
W przygotowaniu...
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

A broń panie Boże mieć żeński egzemplarz miłorzębu w ogrodzie... Kwiatuszki śmierdziuszki...
Słyszałem że to smród nie do zniesienia... Posadziłem go ze względu na jego właściwości lecznicze , oraz jego oryginalność... żywa skamienielina i takie tam.. Ostatnio oglądałem " śmierć na talerzu" i okazuje się że to trucizna... Mój entuzjazm nieco zmalał...
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Miłorząb - czy warto mieć na działce?

Post »

trucizna? Ja widziałem na allegro ze owoce miłorzębu konserwowane to przysmak, afrodyzjak itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”