Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

Ja postawiłem, na samokształcenie. Jest zbyt dużo skrajnie różnych wypowiedzi...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

Demonem wzrostu to ona nie jest...



ObrazekObrazekObrazek
likamati
50p
50p
Posty: 78
Od: 10 kwie 2008, o 11:32

Re: Sośnica japońska

Post »

Witam,
proszę o poradę w kwestii sośnicy japońskiej. Dostałam piękny okaz w doniczce na urodziny. Chciałabym do przyszłego roku przechować ją w doniczce ale nie wiem czy zostawić ją w tej "sklepowej" czy też przesadzić do większej i jeśli tak to do jakiej ziemi, wiem że ma być kwaśna ale może ktoś podpowie konkretnie czy to ma być jakaś mieszanka, torf kwaśny ect.
I jeszcze jedno pytanie- czy w tej doniczce mogę ją przechowywać w nieogrzewanym budynku przy oknie?
Pozdrawiam,
Lika
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

Wygląda, że nie ma większych uszkodzeń...


ObrazekObrazekObrazek
pruchniak66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2017, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

Witam,

mam problem z moją sośnicą japońską.
Sośnica posadzona jest w doniczce, na wierzchu posypana korą. W doniczce są wykonane otwory, żeby jej nie zalać.
Problemem są igły, które coraz to bardziej brązowieją oraz powstają dziwne plamki. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale sypnąłem jej trochę nawozu przeciw brązowieniu igieł.
Drzewko stoi na tarasie.Taras jest od wschodniej strony, do ok. godz. 15-16 ciągłe słońce.
Czy ktoś może doradzić po obejrzeniu zdjęć co może być nie tak ?, a może jest to jej naturalny proces.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Izych
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 cze 2017, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Witam,
jestem tutaj nowy.
Ogród działkowy mam od sierpnia ubiegłego roku. Zacząłem się uczyć ogrodnictwa. Wszystko rośnie pięknie, oprócz sośnicy.
Wsadziłem ją wiosną , pięknie przyrosła. Kilka dni temu zauważyłem wiotczejące i usychające przyrosty , co może być powodem ?


Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Izych i pruchniak66 zacznijcie czytać od pierwszej strony, pewnie wiele spraw się rozjaśni. A tak od siebie dodam, że każda roślina ma jakiś zakres wymagań. W przypadku gdy nie będą spełnione, każdą wcześniej czy później spotka ten sam los...
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Mam 2 sośnice japońskie od10 lat. Jedna rośnie w pełnym słońcu, druga w rozproszonym słońcu. Obie mają ok. 3 metrów, przy czym kiedy sadziłam egzemplarz rosnący w pełnym słońcu, miał już co najmniej 2 m i kosztował 1 tys zł. Do dziś przyrosła ok 1 m, ale ma jasną barwę, wiotkie pędy, takie bardziej rozstrzelone. Może bliskie sąsiedztwo murku granitowego na zaprawie wapiennej jej też nie służy. Drugi egzemplarz kupowałam za 36 zł, był dość nędzny z ułamanym czubkiem i mierzył ok 50 cm. Posadzony w sąsiedzwie magnolii, świerków, rododendronu, jodły i wiśni japońskiej, dogonił tę drugą, ale pokrój i kolor ma nieporównywalnie lepszy.


Obrazek


Obrazek
ania1590
Awatar użytkownika
Wojtek M
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 sie 2014, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KASZUBY

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Witam
Zgodnie z zaleceniem ogrodnika u którego zakupiłem, od pięciu zim stosuję jedynie owijanie sznurkiem drzewka gałązkami ku górze. Stanowisko od wschodu do zachodu słoneczne , od północy osłonięte domem w odległości 7-10 metrów. Wysokość drzewka dobrze ponad 2 metry.

Pozdrawiam

Obrazek
Pozdrawiam, WojtekM
Villemo24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 wrz 2017, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Witam,

Dostałam Sośnicę w prezencie malutką. Mam spory ogród, niestety gleba nie odpowiada wymaganiom Sośnicy (zbita, gliniasta, kamienista, zasadowa, gdy jest susza robi się strasznie twarda). Jeśli wymienię sporą część gleby i wyspie odpowiednią czy to jej wystarczy ? Wyspać torf czy ziemię do iglaków? Ile mniej wiecej wymienić gleby ? Teren na którym mogę ją posadzić to beskid wyspowy.
Proszę o porady, może ktoś już uprawiał Sośnicę na tak trudnym terenie.
Pozdrawiam.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Nie wymieniaj gleby. Kup duży worek torfu i kory, następnie wykop dziurę. Z wykopanej ziemi usuń kamienie i wymieszaj z zakupionym torfem i częścią kory (można też dodać żwir jeśli uważasz ziemię za zbyt gliniastą). Następnie wsyp mieszankę do dziury i wsadź roślinę. Resztę kory wysyp na powierzchni dookoła rośliny. Teren powinien być tak ukształtowany żeby nie stała tam woda, bo możesz utopić roślinę...
tomeczekkk3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2018, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Witam
Sośnice mam w ogrodzie od 5 lat. Po wielu bojach o nią udało mi się ją uratować ;:138 . Moje rady do niej są takie:
- przy przesadzaniu wykopałem dziurę o wymiarach 1x1x1 m. Na dół dołu dałem dwa wiadra żwiru i przykryłem geowłókniną. Ziemie ( z pod starej sosny zwyczajnej) wymieszałem z torfem. Dodatkowo dałem mikoryzę .
- posadziłem w półcieniu i osłonięciu przed wiatrem,
- dwa razy do roku zasilam nawozem do iglaków, gdy widzę żółknięcie igieł.
- wysuszone i uschnięte igły z sośnicy zostawiam pod drzewkiem. Według mnie to naturalna ochrona przed grzybem.
- podlewam rzadko i zawsze wieczorem. Roślina nie lubi przelania.
- 2 dwa lata okrywałem. Teraz znosi zimę bez uszczerbku. Mrozy ?25 nie zrobiły jej krzywdy.
pozdrawiam
Tomek
Michal1988
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 mar 2019, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Post »

Czy ktoś z Was wie może jaki system korzeniowy ma sośnica japońska? Warunki glebowe na mojej działce są dalekie od idealnych dlatego chciałbym jak kolega z postu powyżej wykopać dziurę którą uzupełnie dobrej jakości ziemią. Czy 1m x 1m x 1m wystarczy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”