Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
adam_d
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 lut 2009, o 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Post »

KaRo pisze:Dla tych wszystkich,którzy jak i ja mają problemy z zapamietaniem ,kiedy i co ciąć w naszych ozdobnych ogrodach,bez ryzyka pozbawienia ciętych krzewów kwiatów, przygotowałam małą ściagawkę.Zawsze tu możemy zajrzeć i rozwiać nasze wątpliwości:
...
Jeśli znacie inne gatunki krzewów ozdobnych ,które być może mi umknęły a mogłyby znaleźć się w naszej ściągawce - bardzo proszę o wskazanie ich.
Berberysy
Awatar użytkownika
rosea
200p
200p
Posty: 322
Od: 27 lut 2008, o 20:52
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Karo, mam pytanie w sprawie hortensji ogrodowej. Wiem, że teraz powinno się przyciąć tylko przekwitłe kwiatostany. Ale mój krzew jest b. gęsty, sporo pędów leży prawie na ziemi. Czy mogę go teraz trochę prześwietlić ? I jeszcze pytanie w sprawie magnolii. Moja ma 2 grube pędy wysokie na 2 metry [i te wyglądają ok.] i kilka mniejszych, cienkich, które psują pokrój krzewu. Czy mogę je usunąć i kiedy ?
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Może gdzieś mi umknął ale nie zauważyłam w tej liście żarnowaca. Z tego co wiem tnie się go zaraz po kwitnieniu i to bardzo mocno, ale wiem to z forum więc nie gwarantuję na 100%. Inaczej wygląda raczej kiepsko.

No i może przy okazji zapytam czy należy ciąć karaganę syberyjską? Mam pierwszy rok i nie wiem co z nią robić, kwitnie wiosną ale trochę boję się tak w ciemno ciąć. Jak na razie mam sprzeczne informacje - w szkółce gdzie kupiłam mówili nie ciąć, inni twierdzą że ciąć. Może ktoś ma wiarygodne informacje na ten temat.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

rosea pisze:Karo, mam pytanie w sprawie hortensji ogrodowej. Wiem, że teraz powinno się przyciąć tylko przekwitłe kwiatostany. Ale mój krzew jest b. gęsty, sporo pędów leży prawie na ziemi. Czy mogę go teraz trochę prześwietlić ? I jeszcze pytanie w sprawie magnolii. Moja ma 2 grube pędy wysokie na 2 metry [i te wyglądają ok.] i kilka mniejszych, cienkich, które psują pokrój krzewu. Czy mogę je usunąć i kiedy ?

Oczywiście możesz przyciąć hortensję ogrodową....
samo cięcie nie jest zabiegiem szkodliwym dla krzewu.
Tnąc ją jednak pozbawisz roślinę kwiatów,skoro jednak pędy ścielą się po ziemi i
jest to krzew bardzo gęsty ,cięcie korygujące byłoby moim zdaniem nawet wskazane.

Magnolia... niestety nie mam doświadczeń z cięciem magnolii. :)
Teoria mówi,że nie powinno się jej ciąć ale ....
skorzystaj z wyszukiwarki ,być może uprawiający magnolie forumowicze piszą coś konkretnego na ten temat.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

mila1003 pisze:Może gdzieś mi umknął ale nie zauważyłam w tej liście żarnowaca. Z tego co wiem tnie się go zaraz po kwitnieniu i to bardzo mocno, ale wiem to z forum więc nie gwarantuję na 100%. Inaczej wygląda raczej kiepsko.

No i może przy okazji zapytam czy należy ciąć karaganę syberyjską? Mam pierwszy rok i nie wiem co z nią robić, kwitnie wiosną ale trochę boję się tak w ciemno ciąć. Jak na razie mam sprzeczne informacje - w szkółce gdzie kupiłam mówili nie ciąć, inni twierdzą że ciąć. Może ktoś ma wiarygodne informacje na ten temat.
Dziękuję ...dopisałam żarnowiec..
Odnośnie cięcia... nie należy się bać cięcia krzewów.
Niemalże każde cięcie jest pożyteczne a szczególnie dla krzewów rosnących wolno i nieciekawie.
Karagana lubi cięcie ,nie ma obaw by żle to zniosła,karaganę syberyjską poleca się nawet na żywopłoty.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Seba Gdańsk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 maja 2009, o 23:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

KaRo pisze:ObrazekPo okresie kwitnienia prześwietlamy krzewy kwitnące wiosną.
...
Wybujałe jednoroczne pędy,które często są bardzo długie i zupełnie nierozgałęzione skracamy o około 1/3 długości.W następnym roku pojawią się na nich pąki kwiatowe i kwiatyPędy te przycinamy dopiero po kwitnieniu..
Chciałbym upewnić się, czy dobrze rozumiem tą poradę:
Jeśli krzew wypuści długi i nierozgałęziony pęd, czekamy do następnego roku aż ten pęd zakwitnie, i po kwitnieniu skracamy go o 1/3.
Czy też skracamy go o 1/3 jeszcze w roku, w którym wyrósł, czyli w roku poprzedzającym kwitnienie na tym pędzie?

Dziękuję
Sebastian
frelkam

Cięcie fuksji

Post »

Właśnie zakupiłam kwitnącą sadzonkę fuksji, którą chciałabym uformować na drzewko ale nie wiem czy można jeszcze ciąć, czy nie jest za późno i czy nie będzie lepiej poczekać do przyszłego roku.
Bardzo proszę o poradę
Awatar użytkownika
demios
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2009, o 16:52
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.

Post »

Witam Serdecznie
Chciałbym wykonać cięcie zagęszczające koronę u następujących odmian:
Głóg Pośredni "Paul`s Scarlet"
Wiśnia Piłkowana "Kanzan"
Klony Zwyczajne "Globosum" i "Crimson Sentry"
Czy ma ktoś z szanownych forumowiczów doświadczenie w cięciu tych drzew, ponieważ posiadam dość rozbieżne informacje, może ktoś z doświadczenia doradzi...
Ja spotkałem się z następującymi "poradami":
Wiśnia piłkowana - po przekwitnięciu, druga wersja - listopad (obowiązkowe smarowanie ran)
Klon - wczesna wiosna, druga wersja - późne lato
Głóg - tu niestety nie mam jakichkolwiek informacji
Terminy jak widać są rozbieżne, a gatunki są raczej popularne to może ktoś doradzi...
P.S. Ponieważ to mój pierwszy post chciałbym serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów.
Damian
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Mam pytanie dotyczące cięcia krzewów nowo posadzonych, czy powinno się je przycinać, a jeśli tak to jak?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nie znalazłam perukowca. Mój był dość szczupły (3 pędy), ale, że mam dość wąsko nie ciełam, aby rósł sobie w górę. A teraz żałuję :? , pędy są chyba za wysokie, wiotkie, i biedny miota się na tym wietrze. Nie wiem kiedy go ciachnąć? Jest dość wysoki, 1,5 m. kupiony sierpniu zeszłego roku. Co zrobić :?:
Awatar użytkownika
taires
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 lip 2009, o 13:39
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Z tego co mi wiadomo, to perukowców się nie przycina. Same ładnie się rozkrzewiają.
Można stosować cięcie zagęszczające, ale jeśli zrobisz to wiosną, to na pewno nie zakwitnie.
Kwitnie na zeszłorocznych pędach.
pozdrawiam
w Koluszkach też jest ładnie OGRÓD
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, mam kilkuletniego lilaka Meyera, który jednak bardzo mi urósł i w tym roku wypuścił mnóstwo nierozgałęzionych pędów, które psują ładny zaokrąglony pokrój krzewu.
Wiem, że lilaków się nie tnie, ale denerwują mnie te sterczące gałązki (podobne, choć dłuższe wyrastają u forsycji). Czy obcięcie takich wystających pędów będzie miało wpływ na przyszłoroczne kwitnienie?
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

KaRo pisze: Cięcie krzewów zagęszczające:

Jeśli zależy nam na mocnym zagęszczeniu jakiegoś krzewu,należy,przyciąć ten krzew radykalnie czyli ,wszystkie pędy skrócić do wysokości 30-50cm.W ciagu roku krzew wypuści liczne długie pędy.
Tę gęstwinę należy przerzedzić ,przycinając je na różnych wysokościach wg uznania .Będzie to sprzyjać wypuszczaniu pędów bocznych.Najpóźniej w trzecim roku uzyskujemy
zadawalający efekt zagęszczenia.
Kiedy ciąć tak radykalnie w celu zagęszczenia wiosną czy jesienią?? /mam posadzone wiosną tego roku Tawuły Van houta oraz Berberysy Thunberga Atrropurpurea, które chcę zagęścić/...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”