Klon (Acer ) dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Klon (Acer ) dyskusje ogólne

Post »

Czy Klon pospolity (Acer plantanoides) 'Princeton Gold' utrzymuje kolor żółty liści przez cały sezon? Jaka jest jego barwa liści w porównaniu z klonem jesionolistnym 'Odessanum"?

I jeszcze czy 'Princeton Gold' = 'Summer Gold' ?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Widziałem tę odmianę u znajomych, barwa liści jest głęboka. Oglądałem ją w lipcu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Czyli wynika z tego, że cały sezon jest żółta...
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Z tego, co pamiętam, to na brzegu blaski liściowej barwa żółta przechodziła w delikatny pomarańcz.
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Klon pospolity - ciąć?

Post »

Przesadziłem kilka klonów, które wcześniej rosły dość gęsto i w cieniu. Są wysokie na 2-3m, cieniutkie w pniu i mają tylko u góry kilka gałązek z listkami. Teraz znalazłem im nasłonecznione miejsce i mam nadzieję, że będą ładnie rosły. Chciałbym, żeby korona i pień poszły trochę wszerz. Czy powinienem je jakoś przyciąć, czy same w słońcu ograniczą patykowaty wzrost w górę i pójdą w bok?
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Proponuję zrobić im kosmetyczne cięcie ( przyciąć delikatnie i możesz podformować i korony) spowoduje to lekkie zagęszczenie, ale podcięcie zrób wczesną wiosną aby nie zostawić niezabliźnionej rany na zimę. Wiosną mimo niewielkiego kapania soków z cięć nastąpi szybkie zabliźnienie (odradzam cięcie na zimę) co ograniczy dostęp patogenu do rośliny.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A czy chodzi o klon pospolity?Pomimo cięcia nie należy jednak liczyć na duże rozgałęzienie się klonów w bok. Z natury mają one raczej smukły pokrój.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

U mnie historia z cięciem klonu pojawiła się wbraw mojej woli - Panowie robiący porządek na działce (prace techniczne) wywalili mój 4-letni klon łopatą po prostu a przy okazji jakoś jeszcze skrócili go "centralnie". Sprawa, jak pisałam, wyszła przypadkowo, przesadziłam go, i rozrósł się pięknie wszerz i jakoś tak nawet ... lepiej wygląda, bo się ładnie zagęścił.
Pozdrawiam
gregorusp
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 23 kwie 2007, o 09:21

Klon pospolity 'Golden Globe'

Post »

Witam!

Posiada ktoś może powyższy klon (pospolity Golden globe)? Interesują mnie nast. rzeczy:
- do jakiej wysokości urośnie (jest zaszczepiony (chyba) na wysokości 1,4m) i jaką ma średnicę korony
- czy może rosnąć w pełnym słońcu? (ma żółte liście i boję się, że będą 'popalone').

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi :)
Grzegorz
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Pień do miejsca szczepienia urośnie nieznacznie, lecz zgrubieje.Koronę i tak trzeba przycinać (szczególnie, jak jest kulista) Myślę,że powinien być na słońcu ( w cieniu kolorowe liście mogą zzielenieć) ;:46 Pozdrawiam.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Witam!
Klony żółtolistne na słońcu przypalają się, a najlepsze jest stanowisko półcieniste.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Wg moich danych, a jest tego sporo dla ponad 1,2 tyś. drzew i krzewów zbieranych przez kilka lat z literatury i rzeczywistości, Acer platanoides 'Golden Globe' ma podobną siłę wzrostu co odmiana 'Globosum' czyli osiągnie od 3-6m srednicy korony i od 2-4m wysokości ponad punkt szczepienia.
gregorusp
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 23 kwie 2007, o 09:21

Post »

OK - dzięki!
Wielkość odpowiadała by mi bardzo,boję się tylko o poparzenia od słońca. Klon byłby w pełnym słońcu cały dzień (dookoła nie ma jeszcze większych drzew).

Globosum może rosnąć chyba w pełnym słońcu, ale może znacie jakieś inne drzewka o kulistej koronie i podobnych wymiarach?

Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”