Najpiękniejszy , najlepszy wiciokrzew ?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
stokrotka12311
500p
500p
Posty: 800
Od: 18 gru 2006, o 00:43

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Mój tak wygląda ...chyba japoński 'Hall's Prolific' bezproblemowy :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Danusiu Czy on jest zimozielony? Mam dwie odmiany wiciokrzewów japońskich ale mają mniejsze kwiaty.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
stokrotka12311
500p
500p
Posty: 800
Od: 18 gru 2006, o 00:43

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Nie jest zimozielony i co do nazwy to nie jestem pewna.
Tak wygląda w przybliżeniu ....
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
drozd
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4181
Od: 13 lut 2009, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Nie wiem co to za odmiana ale japoński to chyba nie. Mam dwie odmiany zimozielone o liściach zielonych i odm. "Aureoreticulata" o liściach zielonych z akcentem żółtym i kwiaty mają drobniejsze.
Pozdrawiamy. Krystyna i Janusz
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Kochani, pokazujecie przepiękne wiciokrzewy, powiedzcie, jak sobie radzicie z ogałacaniem się ich od spodu? Ja coś chyba źle robię...dwa lata temu poświęciłam jedno kwitnienie i ścięłam moje dwie sztuki nisko, żeby się bardziej rozkrzewiły, ale nadal nie wyglądają dobrze...na dole kilka pędów, więcej ich jest dopiero na wysokości metra...
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Niestety, trzeba się pogodzić z tym, że wiciokrzewy ( jak i inne pnącza ) z biegiem czasu się starzeją, drewnieją od dołu i ogołacają się :? To trochę jak w życiu, nie da się wracać i na nowo przeżywać minionych dni i lat, podobnie roślina 'nie wraca' do starszych części, by wydawać tam pędy i kwitnąć tylko skupia się na tym by rosnąć dalej i na końcach pędów skupia całe siły witalne :) Pewnie jakiś botanik, który wie jak odbywa się w roślinie przemieszczanie i lokowanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za pewne procesy zachodzące w komórkach i tkankach roślin lepiej by to wytłumaczył :)
Cięciem można roślinę nieco zmusić lecz może stracić na urodzie, a najlepiej starą zastąpić młodą, rośnie szybko.Można też pnącza prowadzić poziomo po podporach( wydaje mi się to najwłaściwsze), wtedy kwiaty nie będą wysoko.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

dól zawsze straci liscie po pewnym czasie ale przecież mozna to zamaskować obsadzając wokoło jakieś byliny :wink:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Wiciokrzewy mają płytki system korzeniowy, są dość wilgociolubne w dodatku, 'wypijają' wodę, niewiele bylin to wytrzymuje na dłuższą metę.U mnie rośnie pod wiciokrzewem dąbrówka rozłogowa, dobrze sobie radzi, ale z wyższych by zamaskować nie wiem co by sobie poradziło.Z drugiej strony czy trzeba maskować, zdrewniałe wykręcone pędy też są ładne :wink:
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

No właśnie chodzi o to, że moja roślina jest młoda...rośnie u mnie od trzech lat, dwa sezony temu mocna go skróciłam, żeby sięzagęścił, ale to nic nie dało...
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Jeśli nie ma u podstawy pączków 'śpiących' to przycinanie w celu zagęszczenia nic nie daje.Nie ma jednej recepty na wszystkie rośliny, że trzeba ciąć przy podstawie od małego, to się zagęści.Najlepiej zostawić w spokoju do pewnego czasu, wiciokrzew zacznie się krzewić dostatecznie sam w miarę wzrostu.Na dłuższych pędach jest więcej śpiących pąków, a tym samym efekt lepszy :)
Różne odmiany i gatunki różnie też rosną, niektóre mają luźniejszy pokrój.Mój 'Serotina' nigdy nie był cięty ( nie licząc kosmetyki, gdzie coś przeszkadzało), ma ok.10 lat i jest gęsty.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Lonicera japonica 'Mint Crisp'
Obrazek
kupiony w 2009r.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

selli7 pisze:Jeśli nie ma u podstawy pączków 'śpiących' to przycinanie w celu zagęszczenia nic nie daje.Nie ma jednej recepty na wszystkie rośliny, że trzeba ciąć przy podstawie od małego, to się zagęści.Najlepiej zostawić w spokoju do pewnego czasu, wiciokrzew zacznie się krzewić dostatecznie sam w miarę wzrostu.Na dłuższych pędach jest więcej śpiących pąków, a tym samym efekt lepszy :)
Różne odmiany i gatunki różnie też rosną, niektóre mają luźniejszy pokrój.Mój 'Serotina' nigdy nie był cięty ( nie licząc kosmetyki, gdzie coś przeszkadzało), ma ok.10 lat i jest gęsty.
Dziękuję za te rady, właśnie brakowało mi takiego "poglądu", co siedzieje z wiciokrzewem na przestrzeni kilku lat, w naszych stronach nie sązbyt popularne.
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Najpiękniejszy, najlepszy wiciokrzew?

Post »

Mania- wsadziłaś "kij w mrowisko" :;230 , od sierpnia nie było żadnych postów, a tu proszę- poosypoło się :D . Nie chcę Cię martwić, ale różowy kolor nie brzmi dobrze dla 'Hall's Prolific"... i raczej to nie on.
Robercie- wiciokrzewy są wspaniałą ozdobą, jedynie po cichu powiem żebyś przemyślał zakup odmiany 'Hall's Prolific'- jeżeli chcesz bezproblemowe, pół zimozielone pnącze obsypujące się cudownie pachnącym kwieciem w zasadzie raz w sezonie, to nie ma problemu. Jeśli jednak chciałbyś cieszyć się dłużej kwiatami w podobnej kolorystyce- to polecam 'Grahama Thomasa'- choć może pachnie on nieco mniej intensywnie(lub mam tylko takie wrażenie -'G. T.' nie jest mój, odwiedzam go sporadycznie). A! I 'G. T.' kwitnie bielą, pózniej zmienia kolor na żółty, by w końcu spokojnie przekwitać w kolorze cappucino.
Jeszcze dla potwierdzenia pół zimozieloności 'H. Prolific'- zdjęcia z "teraz" :


Obrazek Obrazek

Troszkę widać- zawiązuje owoce- czarne kuleczki, które pojawiają się pod koniec sezonu. Są małe i nie specjalnie dekoracyjne. Owoce 'G. T' są dużo większe, czerwone i dekorują pnącze już w połowie sezonu.
100krotko- mój wiciokrzew jest w podobnym wieku co Twój. Muszę go silnie, corocznie ciąć ze względu na skąpe miejsce mu przydzielone :cry: - ja go tnę obcinając większość pędów bocznych- poziomych i skracając te nieliczne, które zostają. Pędy pionowe tnę minimalnie. Bardzo silnie wybija z korzenia i nie ogołaca się. Kwitnie bezproblemowo.
Podobnie jak w przypadku powojników polecać można wiciokrzewy(rośliny) made in clematis.
Pozdrawiam- Liliana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”