Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
skoczke_k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 kwie 2009, o 11:15

Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Witam serdecznie!

W ubiegłym roku na jesień przesadziłem krzew berberysa ,rośnie teraz od północnej strony,ale coś złego się dzieje gdyż listki zaczeły brązowieć i wygląda jakby usychał.Proszę o pomoc jak uratować drzewko.

Dziękuję bardzo!!!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

A czy to miejsce jest dobrze nasłonecznione ? Większośc berberysów nie znosi silnego zacienienia i minimum 5 godzin dziennie berberys powinien byc w pełnym słońcu.Tylko zimozielone odmiany ładnie rosną w półcieniu.
skoczke_k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 kwie 2009, o 11:15

Post »

Witam serdecznie1

Nasłonecznienie według mnie jest wystarczające,zimą był jeszcze zielony lecz po oprysku na wiosnę tego roku preparatem przeciwko grzybom,zauważyłem usychanie listków.

Dziękuję za odpowiedź


Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Czy nie przemarzł zimą? W jakich dokładnie warunkach rośnie? Czy i czym nawoziłeś? Czy podlewasz i ile? Czy masz psa?

Przeciwko grzybom? Dlaczego? Tzn. z jakiego powodu? Czy ten powód to nie jest jednocześnie przyczyna usychania listków? A może za dużo środka i uszkodziłeś roślinę?

Daj nam jakieś zdjęcia i więcej szczegółów.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
latoura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 kwie 2009, o 19:28

Post »

Witaj skoczkowski :D mam dużo berberysów, wg mnie nie mają specjalnych wymagań.
No może oprócz cięć.

A może masz jakiś ekstra gatunek :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jeżeli to jakiś gatunek zimozielony to powiem Ci, że starsze egzemplarze (jeżeli rosną w danym miejscu dłużej niż dwa lata) nie lubią przesadzania, a jeśli już to wczesną wiosną, nie jesienią.Najczęściej zrzucają wtedy po zabiegu znaczną część liści i przesadzać raczej trzeba tylko w ostateczności.Chemia też mogła zaszkodzić, choć w prawidłowej dawce nie sądzę :roll:
aden
100p
100p
Posty: 181
Od: 15 sie 2009, o 13:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Berberys

Post »

Witam serdecznie znawców berberysów. Ponieważ nie mam z tymi krzewami doświadczenia proszę o pomoc. Mniej więcej w połowie listopada posadziłem do gruntu berberysy "Admiration", "Tiny Gold" i "Orange Rocket" kupione w szkółce w doniczkach. Czy trzeba je na zimę jakoś zabezpieczyć?
Pozdrawiam, Andrzej
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Berberys

Post »

Andrzeju ja w tym roku też posadziłem pierwszy raz i przykryłem.Jak podrośnie to podejrzewam że nie trzeba będzie.
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Berberys

Post »

Andrzeju, nie ma najmniejszego sensu przykrywać tych berberysów w okresie zimowym. Berberys wytrzymuje bez problemu naprawdę duże spadki temperatur.
Janusz
Pozdrawiam Janusz
aden
100p
100p
Posty: 181
Od: 15 sie 2009, o 13:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Berberys

Post »

Cieszą mnie niezmiernie te wiadomości. Robert, Janusz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Berberys

Post »

Aden, berberysów nie trzeba osłaniać na zimę, poza paroma gatunkami i odmianami zimują bardzo dobrze. Zwróć jednak uwagę na formy berberysów które kupiłeś.
'Tiny Gold' - to forma karłowa o żółtym zabarwieniu liści. Tworzy niski, gęsty, płasko-kulisty krzew. Jako karzełek rośnie znacznie wolniej od "normalnych" berberysów. Uwaga z tą odmianą na słońce - zbyt silne promieniowanie słoneczne przypala liście.
'Admiration' - również forma karłowa o czerwonym zabarwieniu liści z żółtą obwódką. Kształt podobny do Tiny Gold, znacznie wytrzymalszy na słońcu, na którym pięknie się przebarwia. Form karłowych nie trzeba przycinać lub w bardzo niewielkim stopniu.
'Orange Rocket' - jedna z najnowszych odmian, forma kolumnowa o pomarańczowo-czerwonych liściach. Na wiosnę warto go przyciąć o 1/3.

Powodzenia w uprawie berberysów:) Odmian i gatunków dostępnych na naszym rynku jest około 100 :D
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Berberys

Post »

Widzę i cieszy mnie to że kolejny fachowiec dołączył do naszego forum.
Dodam jeszcze i Ameryki nie odkryję :D (walory berberysu odkryłem niedawno)ale przy takiej mnogości odmian można tworzyć piękne akcenty w ogrodzie , nawet z samego tylko berberysu łącząc tylko jego odmiany ze sobą .Na przykład mocnym takim akcentem by było posadzenie w środku wysokiego a naokoło niskiego(karłowatego i o innym zabarwieniu)berberysu.
Pozdrawiam i sadźcie berberys. :D
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Berberys

Post »

O, tego Orange Rocketa sobie w tym roku kupiłam. Pięknie się przebarwia, naprawdę polecam.
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”