Hortensja (Hydrangea) - przesadzanie

Drzewa ozdobne
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

selli7 pisze:Grandiflora i kwiatostany są podobne kształtem i wielkością do Limelight, ale bardziej luźne.
Mała korekta. Przyglądnąłem się jeszcze raz zdjęciom mojej starej Grandiflory.
Obrazek
... i muszę jednak przyznać Ci rację co do pierwszej kwestii, Grandiflora jest nieco luźniejsza od Limelight :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

O tym, że Limelight ma również kwiaty płodne schowane miedzy płonnymi nie wiedziałam.Ma ją znajoma, nigdy się jej tak bardzo z bliska nie przyglądałam :) Może w tym roku uda mi się ją wreszcie kupić, ale wolałabym w trakcie kwitnienia, by widzieć kwiaty i kształt kwiatostanów i mieć pewność, że to właśnie ta :roll: Kiedyś natknęłam się niby na Limelight, ale kwiatostany były bardziej okrągłe,łodygi wiotkie, całość się pokładała a powinny być wyraźnie stożkowe i sztywniejsze :?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

selli7 pisze:Może w tym roku uda mi się ją wreszcie kupić, ale wolałabym w trakcie kwitnienia, by widzieć kwiaty i kształt kwiatostanów i mieć pewność, że to właśnie ta :roll:
Tak jest! Kupowanie bukietówek nie kwitnących jest wielce ryzykowne. :?

A co do ukrytych kwiatów płodnych... to wystarczy zerwać gdzieś w zimie wiechę jakiejkolwiek bukietówki i potrząsnąć do góry 'nogami' nad kartką papieru lub gazetą. Sam wysiewałem zarówno Limelight jak i Grandiflorę :D a nasion z kwiatów płonnych to raczej zebrać się nie da ;)

Ale zdecydowanie nie polecam siewu ponieważ siewki bardzo często właśnie mają wiechy typu Kyushu czyli z dominującymi kwiatami płodnymi. Rzadko wychodzi taka (to właśnie siewka Grandiflory ze zdjęcia powyżej).
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tak sobie poszukałam u nas wieści o Grandiflorze i znalazłam niegdysiejsze dyskusje :D
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=84 (na dole strony 7 się zaczyna od wątku z Nie 02 Gru 2007 20:29).

A w Dendrologii Senety i Dolatowskiego mamy dwie Grandiflory:

- Hydrangea arborescens Grandiflora (krzewiasta, wys. 1-2 m, kwiatostany płaskie))
Kwiaty wszystkie płonne, białe o wypukłych kwiatostanach, (10-20 cm śr.), VII - VII.
Podobne kwiatostany ma H.Arboresc. discolor Sterilis.

- Hydrangea paniculata Grandiflora (wiechowata, 2-3 m., kwiatostany stożkowe)
Kwiaty prawie wszystkie płonne, VIII - IX.
Kwiaty różowieją w miarę przekwitania, możliwe wyprowadzanie form drzewkowatych.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
miwia
500p
500p
Posty: 680
Od: 2 gru 2007, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Jeleniej Góry

Post »

Dzień Dobry,

W ubiegłym roku zakupiłam Hortensję drzewkowatą "Grandiflora" oraz bukietową "Grandiflora".
Na moje, bardzo laickie oko, drzewkowata miała kwiaty pokrojem zbliżone do Anabell, tylko większe (kupiłam kwitnącą). Natomiast bukietowa Grandiflora, bardziej wydłużone, stożkowe (u mnie były dość marne, bo późno posadziłam, potem przesadziłam, późno zawiązała pąki i zanim zaczęła kwitnąć na dobre, obmarzła ).

Taki laicki głos do dyskusji nad Grandiflorą ;)

Pozdrawiam serdecznie
Mirka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Dziękujemy Mirko ... :D
Myślę,że Twoje obserwacje w nadchodzącym sezonie bardzo będą nam przydatne.
Z przyjemnością popatrzę dla porównania i zaspokojenia własnych wątpliwości na zdjęcia obydwu krzewów robione w tym samym czasie.
Bardzo więc proszę Cię o jakieś systematyczne ,co pewien czas ,porównawcze informacje w tym wątku na temat obydwu "Grandiflor" :D :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
miwia
500p
500p
Posty: 680
Od: 2 gru 2007, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Jeleniej Góry

Post »

Witam :)

Krysiu, jeśli tylko nie zmarzły i zaczną wegetację, oczywiście będą fotki :)
Na razie wstawię zdjęcia z IX 2008r. Może to da już jakiś obraz:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Mirka
kota17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 mar 2008, o 10:49

Hortensja - przesadzanie

Post »

Witam,
Mam młodą hortensję ogrodową. Niestety nie kwitnie i w tym roku rośnie bardzo słabo. U sąsiadki równie młoda jest dużo większa:( Mam wrażenie, graniczące z pewnością, że miejsce jej nie odpowiada. Chcę przesadzić tylko nie mam pojęcia kiedy to zrobić, żeby jak najmniej jej zaszkodzić. Proszę o sugestie i z góry dzięki.
Pozdrawiam
Kota
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Najlepiej przesadza się wczesną wiosną lub jesienią.
Jeżeli słabo rośnie to przesadzaniem teraz raczej jej nie zaszkodzisz, prędzej już pomożesz. Przesadzać tak żeby przenieść jak największą bryłę korzeniową, potem podlewać, podlewać, podlewać...
Duża ta hortensja?
kota17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 mar 2008, o 10:49

Post »

Dziękuję, za błyskawiczną odpowiedź. Wobec tego jeszcze dzisiaj ją przesadzę. A hortensja bardzo mała, mam ją dopiero dwa lata i słabo rośnie.
Pozdrawiam, Kota
Awatar użytkownika
monros
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 4 lip 2007, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Post »

Ja mam w ogrodzie 6 szt. hortensji ogrodowych. Dla tej rośliny ważne jest by podłoże było kwaśne, ja swoje sadziłam w kwaśnym torfie i dodatkowo po czasie zasilałam nawozem dla hortensji. Rosną pięknie i są bardzo okazałe. Ponadto lubią półcień a latem cień gdy słońce mocno pali, noi oczywiście stale wilgotne podłoże :)
Pozdrawiam
Już teraz we mnie kwitną Twe ogrody <><
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Posadziłam w ogrodzie 5 Hortensji bukietowych 'Limelight'. Będzie tam świeciło słońce - czy przetrwają ? Czy wysypanie wokół roślin torfu kory i nawozu dla Hortensji wystarczająco dla nich zakwasi ziemię ...?
Awatar użytkownika
jardin
1000p
1000p
Posty: 1265
Od: 7 sie 2007, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

kota17 pisze:Witam,Mam młodą hortensję ogrodową. Niestety nie kwitnie i w tym roku rośnie bardzo słabo. Chcę przesadzić tylko nie mam pojęcia kiedy to zrobić, żeby jak najmniej jej zaszkodzić. Proszę o sugestie i z góry dzięki.
w tamtym roku przesadziłam w połowie sezonu do kwaśniej torfowej ziemi , liście stały się sztywne i duże do tego jeszcze mi zakwitła.
Lorrie pisze:Posadziłam w ogrodzie 5 Hortensji bukietowych 'Limelight'. Będzie tam świeciło słońce - czy przetrwają ?
gdy będziesz podlewać przetrwają . Zawsze podsypuję tylko odżywką i pięknie rosną więc po Twoich zabiegach powinno im wystarczyć.
Pozdrawiam
Aśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”