Forsycja(Forsythia)- przesadzanie i inne zagadnienia

Drzewa ozdobne
basa gabriela

Forsycja(Forsythia)- przesadzanie i inne zagadnienia

Post »

Zrobiłam błąd bo posadziłam przy siatce od sąsiada forsycję która miała być z tych małych a okazała sie wielkim krzakiem,dawny sąsiad nie miał nic przeciwko forsycji (pytałam przed posadzeniem) ale sąsiad działke sprzedał ,a nowy patrzy krzywym okiem na razie nic nie mówi,o odpowiednim terminie przyciełam ją ,mimo że w tym roku nie kwitła.Myslałam że może choć trochę będzie mniejsza ,ale gdzie tam, poprzerastała przez oczka siatki więc chciałabym ją przesadzić bo tylko patrzeć jak sąsiad wybuchnie czy mogę to zrobić jeszcze teraz w pażdzierniku lub listopadzie ?Czy się przyjmie?Czy lepiej czekać do wiosny a tylko przyciąć gałęzie przechodzące na stronę sąsiada.Z góry dziękuję za odpowiedz. :D


Pozdrawiam.Gabi. :D
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Forsycja jest rośliną zaczynającą wegetację bardzo wczesną wiosną. Moim zdaniem, gorsze dla niej byłoby przesadzanie wiosenne. Trzeba ją przesadzić teraz i niestety dość mocno przyciąć.

Pozdrowienia
Mietek.
basa gabriela

forsycja

Post »

Dość mocno to zn.tak z o połowe ją skrócić?czy może więcej i czy przykryć jej korzenie korą lub ziemią czy nie ma takiej potrzeby.


Pozdrawiam.Gabi.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Gabi! Tego nie można określić nie widząc krzaczka. Mówi się, że przy przesadzaniu, roślinę winno się przyciąć proporcjonalnie do stopnia uszkodzenia (zmniejszenia korzeni). Przycięcie nie musi być bardzo mocne, gdyż forsycja dość łatwo się ukorzenia.

Pozdrowienia
Mietek.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

eMZet pisze:Forsycja jest rośliną zaczynającą wegetację bardzo wczesną wiosną. Moim zdaniem, gorsze dla niej byłoby przesadzanie wiosenne. Trzeba ją przesadzić teraz i niestety dość mocno przyciąć.

Pozdrowienia
krótkie przycięcie wszystkich pędów jest bardzo niekorzystne z fizjologicznego punktu widzenia dla każdej rośliny
musisz pozostawić 1-2 pędy dla wyzywienia(fotosynteza) nowowyrastających a skrócić je za rok(kwiaty na 2 letnich pędach)
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
basa gabriela

Post »

Dziękuję za pomoc(eMZet moja forsycja ma ponad 2m) :D :D przesadzę a przytnę ją w zależności jak będą wyglądać korzenie ale kilka zostawię nie przyciętych,ważne żeby się przyjeła a o kwitnięcie będe się póżniej martwić.

Pozdrawiam. :D .Gabi.
Awatar użytkownika
Miranda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 12 paź 2006, o 09:49
Lokalizacja: Rybnik

Post »

A ja bym zaproponowała sąsiadowi, żeby te części rośliny, które wyrastają nad jego ogród obciał sobie bez skrupułów. W sobotę też przycinałam jego pnącą różę, która batami zwisała nad moją działką. A niechby mi co powiedział!
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

uważam tak jak Miranda.
Mirando, widze ze jestes z mojego miasta :) pozdrawiam
basa gabriela

Post »

Wolę to zrobić sama bo w sumie to krzaczysko nie powinno tam rosnąć,pytać czy proponować nic nie będę bo jakby wzrok zabijał to bym była już trupem :D .Wolę przesadzić i mieć święty spokój.Jaki powód takiego zachowania sąsiadki nie wiem i nie chce wiedzieć .Widać chyba zmienić miasto :D .Zresztą kto wie czy jako działkowiec nie będę zmuszona się spakować :?:


Pozdrawiam.Gabi. :D [/url]
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

dlaczego "spakować"?
Zadarłaś z miejscowym prezesem? Czy połową działek.
Jakub . . . . .
basa gabriela

Post »

Nie zadarłam z nikim bo ja jestem teraz niespotykanie spokojny człowiek :D tylko miał być remont wodociągów i nie ma .Jesteśmy zawieszeni w próżni najprawdopodobniej przez to że nie ma podpisanej ustawy o ROD nic konkretnego nie można sie dowiedzieć każdy pisze inaczej.Prezes też nie wie zresztą nie on jedyny więc czekamy co będzie.Może się tak skończyć że tą forsycję niepotrzebnie przesadzę bo np. będzie po ogrodzie?Tym bardziej że coraz częściej słyszę że może będą likwidować ogrody działkowe miejskie a mój teraz do takich sie zalicza. Znalazłam na pewnym forum wykaz działek do likwidacji i martwię sie,mojego tam na razie nie ma ale np. likwidują ogród większy od mojego i trochę starszy bo z 1946r to co stoi na przeszkodzie zlikwidować 340 działek? :( Ale forsycje i tak przesadzę może to wszystko rozejdzie sie po kościach.



Pozdrawiam.Gabi.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

nie przejmuj się. Te same problemy mają wszyscy działkowcy.
Czytałaś nowy projekt likwidacji PZD przez ustawę PiSu?
Z niej aż tak tragicznego obrazu nie widać. Są pewne wątpliwości ale dopiero w Sejmie dowiemy się co z niej zostanie.
Ważne jest moim skromnym zdaniem kto obejmie rządy samorządowe po wyborach.
Najlepsza byłaby równowaga sił, tzn. rząd PiSowski a samorząd opozycyjny.
Tylko, że PO też chce znieść PZD.
Pożyjemy, zobaczymy.
na razie, to roślinki o tym nie wiedzą i chcą przeżyć zimę.
Dajmy im choć spokój.
Jakub . . . . .
basa gabriela

Post »

To wszystko przypomina mi mojego dentyste który mówi pani Gabrysiu nie będzie boleć,a czasami okazuje sie inaczej.A opozycja w moim mieście w Dabrowie G. to SLD bo PO jest mało widoczne ,a rządy tej właśnie opozycji zadłużyło tak miasto, że w innym kraju chyba przestało by istnieć.Jak ktoś będzie w Dabrowie G. niech zobaczy nasz UM my mieszkańcy nazywamy go Pentagon taki jest wielki ,żadne miasto w pobliżu nie może poszczycić sie takim gmachem.Wybudowali owszem Park wodny,hale sportowa mało używaną ale za jaka cenę!Za to mamy fajne drogi ser szwajcarski wysiada.Roślinkom to ja daje spokój tylko tą forsycje troszke poszarpię ale to dla jej dobra ona to zrozumie :D


Pozdrawiam.Gabi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”