Świerk serbski

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Świerk serbski

Post »

Co ile go sadzić na żywopłot ,jak go przycinać i czy to dobre drzewko na żywopłot ?:)
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.

Świerk serbski jest ładny.Ostatnio bardzo modne są świerkowe żywopłoty-często jestem świadkiem w ogrodniczym że ludzie pytają się o świerki bo chcą z nich żywopłot.
A jak gęsto-ja bym obstawiał 80-100 cm.I nie przycinał go nigdy . Przynajmniej ja bym tak zrobił.
Ale poczekaj na wpisy innych bardziej może doświadczonych forumowiczów może coś innego napiszą.


Pozdrawiam:).
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Chyba się nie doczekam innych wpisów :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

To zależy gdzie ma być i jak wysoki ten świerkowy żywopłot, bo jeśli graniczy z otwartą przestrzenią to może być, ale osobiście nie jestem zwolenniczką świerkowych, ciętych żywopłotów. To drzewo moim zdaniem brzydko wygląda z obciętym czubem, a świerk serbski rośnie szybko i 'strzelisto'.Ludzie sadzą małe świerki, bo w wyobraźni widzą rząd niskich choineczek, ale zapominają, że szybko pójdą w górę, a dół w przypadku gęsto posadzonych drzew zacznie zasychać :? Potem będą myśleć już tylko o wycięciu :roll:

Moja sąsiadka posadziła wzdłuż granicy, mówiąc, że będzie przycinać, ale teraz jakoś jej się nie chce, może szkoda, a może nam na złość, ale w efekcie mam ścianę już 4- metrowych świerków w b. małych odstępach przy tarasie od północy :twisted:, gdzie każdy promień zachodniego słońca był na wagę złota :? Co będzie dalej - nie wiem, boję się, że takie chude i wysokie, którejś burzy zwali mi do ogrodu wiatr. Sadząc świerki, a tym bardziej z nich żywopłot trzeba mieć wyobraźnię :?
jackosz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2007, o 09:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Witam,
posadziłem w zeszłym roku jesienią wzdłóż płotu świerki syberyjskie. ( 50-60 cm wysokie.)
Znajomy ogrodnik polecił mi tę odmianę bo dość szybko rośnie, przycinany bardzo się zagęszcza i co najważniejsze nie gubi dolnych gałęzi i igieł. Nie chciałem bardzo zwartej "ściany" w przyszłości , więc posadziłem w jednym rzędzie co 50 cm. Jeśli chcesz mieć b. gęsty sadź w dwóch rzędach "mijankowo" co 50 cm.
Zaraz jadę na działkę - zobaczę jak przezimowały.
Pzdr.
jackosz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2007, o 09:35
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Także czekam na odpowiedź kiedy rozpocząć przycinanie , raz czy dwa razy w roku itp.

PS. W moim poprzednim poście miało być oczywiście 'wzdłuż'. :oops:

J.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

Selli7 bardzo dobrze napisała, to wszystko zależy gdzie ma być ten żywopłot, co ma osłaniać, zasłaniać, czy docelowo nie będzie zacieniać;
czy wzięto pod uwagę cięcie 3 metrowego w wysokości żywopłotu; a żeby ładnie cięty żywopłot świerkowy wyglądał, musi być cięty co roku, bo inaczej to na nic

ważne co ma osłaniać, z której strony będzie wiatr, czy w efekcie nie będzie się tworzyć
zimą zastoisko mrozowe wewnątrz działki ?

świerk serbski jest pięknym drzewem, szybko rosnącym, nie cięty dochodzi do 15 - 20 m wysokości
żywopłot strzyżony z niego ma sens w wysokości 3 - 4 m , czy wzięto to pod uwagę :?:

może posadzić świerk serbski ale swobodnie rosnący i w niezbyt gęstej rozstawie,
żeby mógł pokazać całe swoje piękno :)
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

jokaer pisze: może posadzić świerk serbski ale swobodnie rosnący i w niezbyt gęstej rozstawie,
żeby mógł pokazać całe swoje piękno :)
To się mija z ideą żywopłotu. Jeśli tak się posadzi można mówić o np. szpalerze ze świerków.
Żywopłoty świerkowe są bardzo ładne, najlepiej prowadzić je od razu po posadzeniu i najlepiej nie ciąć, tylko obłamywać młode przyrosty, jak najszybciej. Ja swoim obłamywałam czubki przez kilka lat, świerki są dość ładnie zagęszczone i żywopłot spełnia już swoją rolę. Moj jest ze świerka pospolitego, z serbskich są lepsze, dlatego, że pospolite mają po latach tendencję do zasychania od dołu, serbskie ponoć nie.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Ja wsadzę je co 1 metr i będę przycinał go co roku w połowie nowych przyrostów.
Chcę jutro wsadzić świerki serbskie i chcę najpierw opryskać trawę 1 m od płotu i później je wsadzić nic im nie będzie jak wsadzę je z 2godz po opryskaniu
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

To się mija z ideą żywopłotu. Jeśli tak się posadzi można mówić o np. szpalerze ze świerków.
chciałabym skromnie zauważyć, że szpalerami nazywamy wysokie żywopłoty o formie zgeometryzowanej,
wysokie czyli przynajmniej 3 metrowe

a ogólnie mamy żywopłoty formowane i nieformowane
i właśnie w przypadku nieformowanych sadzimy rośliny w rozstawie szerszej,
niż w przypadku żywopłotów formowanych czyli przycinanych :wink:
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

jokaer-a możesz mi odpowiedzieć na w/w pytanie ?
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

jokaer pisze:
chciałabym skromnie zauważyć, że szpalerami nazywamy wysokie żywopłoty o formie zgeometryzowanej,
wysokie czyli przynajmniej 3 metrowe
:lol: to mi się palnęło.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

do Smolkus1993
Chcę jutro wsadzić świerki serbskie i chcę najpierw opryskać trawę 1 m od płotu i później je wsadzić nic im nie będzie jak wsadzę je z 2godz po opryskaniu
jeśli herbicyd :evil: jest przeznaczony tylko dla roślin jednoliściennych to nie działa na dwuliścienne, więc świerkowi nic nie powinno być

ale czy koniecznie trzeba z tą chemią rozpoczynać działalność :( :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”