Brzoza brodawkowata 'Youngii'

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Brzoza brodawkowata 'Youngii'

Post »

Prośba o wyjaśnienie.
W zeszłym roku kupiłem w szkółce brzozę 'Youngii' i wygląda (obecnie) jak pokazują to zdjęcia. Byłem dzisiaj przejazdem w szkółce i tam sprzedają też 'Youngii' ale ma ona boczne pędy przez cały pień. Proszę wyjaśnijcie mi, która to rzeczywiście Youngii. I ta moja do jakiej wysokości i szerokości dorośnie bo nie wiem czy dobre miejsce jej przygotowałem? Oczekuję jak to rzeczywiście jest w opisach 400/400cm.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam. Mirek.
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Post »

Twoja brzoza jest szczepiona i na pewno miała dopisek "pendula", w zależności od wysokości szczepienia będzie rosła w szerz ,ale niedużo w górę.Tak wygląda zimą moja 7 letnia.Ale ja co roku ją tnę od dołu. No i ona jest szczepiona tak na wysokości 2.20.Jak bym jej nie cięła gałęzie sięgałyby do ziemi.

Obrazek
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Witaj Mirku moja brzoza zaszczepiona jest na pniu 2,20 i posadzona była 10 lat temu.
Co roku przycinam jej wszystkie pędy rosnące do góry i tworze formę parasolowatą,
co stwarza według mnie lepszy wygląd.Sadząc ją wyglądała tak jak Twoja.
Oto moja brzoza Young po 10 latach.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Macie już super brzozy. mierzyłem swoją i miejsce szczepienia mam na wys. 1.70. Czyli taka już zostanie? a szerokości jakiej mogę się spodziewać-Twoja Zenobiuszu ma właśnie taką szer. ok.4-5m (sądząc po zdjęciu) na jakiej mi zależy-nawet w jednym kierunku bardziej się rozrasta. czy moja taką szer. osiągnie?
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Mirku na pewno tak , jeżeli będziesz ją odpowiednio korygował i będzie miała odpowiednią ilość swiatła. Uważam że przydała by sie Twojej brzozie wyższa i grubsza
podpora, aby pień był prosty.
Pozdrawiam Zenek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Musi mieć na początku zanim pień zrobi się grubszy solidną podporę.Ja miałam wysoką gdzieś na 2 metry, ale chciałam mieć nieco wyższą, moja ma pędy do ziemi, nie obcinałam ich nigdy , choć brzoza ma ok.15 lat, czasem kosiarka je lekko skróciła.Chcąc mieć nieco wyższą podwiązywałam na początku kiedy pędy były elastyczne jakiś pęd (taki, który się dało) nieco wyżej do założonej podpory, za rok lub dwa z tego pędu znów jakąś wyrosłą gałązkę i znów.Teraz ma jakieś 2,5m wysokości.Dolne, najstarsze gałęzie, które sięgają ziemi z braku światła zasychają i łamie je wiatr, czasami suche wycinam, rosną te z wierzchu, dość szeroko się rozkładają na boki, w efekcie czego brzoza zajmuje jakieś 4m kw.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Dziękuję za rady. Jutro wymieniam podporę na mocniejszą.
Zenobiuszu na czym miałoby polegać odpowiednie korygowanie. Rośnie w miejscu nasłonecznionym przez cały dzień.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Mirku lekkie przycinanie pędów które dośc mocno rosną na jedną strone, tak aby zmusic ją do wypuszczania pędów w stronę przeciwną. Życzę powodzenia .
Pozdrawiam Zenek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja bym spróbowała ten pałąk rosnący na jedna stronę jak wbijesz mocniejszą podporę wyprostować nieco jeszcze w pień.Ona zniekształciła się w szkółce z braku podpory.Musisz jednak zrobić to z wyczuciem, by nie złamać, stopniowo.Wtedy ta 'miotełka' pędów bardziej się rozłoży równomiernie naokoło i niepotrzebne na razie podcinanie.Ona i tak ma tendencję do wzrostu leciutko w jedną stronę :)
Awatar użytkownika
Rzepa
50p
50p
Posty: 66
Od: 24 maja 2009, o 14:02

Brzoza

Post »

Pomóżcie !
Moja brzózka od trzech lat ma cienki pień. Czy ją za mało nawożę ???
To samo z jednym z klonów pospolitych, gdyby nie podpora to bym miała dwa "pałąki ;:110 ".
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Mam brzozę Youngii, szczepioną. Kiedy można/należy ją przycinać?
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Brzozy Young w początkowym okresie nigdy nie przycinałem, jedynie usuwałem wszystkie pędy rosnące do góry ponieważ chciałem aby miała formę parasolowatą i to mi się udało.
W chwili obecnej ma około 12 lat i rozłożysty parasol sięgający do ziemi 3 x 4 m i wysokości
ponad 2 m.
Pozdrawiam Zenek
mart_mil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lip 2009, o 11:41
Lokalizacja: Szamotuły / Wielkopolska

Post »

Witam Was,
jestem nowym członkiem forum, choć już od dawna czytam Wasze wypowiedzi, kiedy tylko poszukuje odpowiedzi na temat roślin.
Planuje na moim małym ogrodzie (ok 350 m2) mały lasek brzozowy, około 12-16 sztuk, marzy mi się takie poletko, dodatkowo podświetlane wieczorami.
Jednak małe rozmiary mojego ogrodu, a co idzie za tym dość gęste sadzenie tych brzóz, wymuszają dość niewielkie (ok. 4-6 m) rozmiary drzew.
Z tego co zdążyłam się zorientować, brzozy są ogromnymi drzewami, a odmiana young, o której piszecie, a która jest zdecydowanie mniejsza, ma właśnie wg. mnie jedną wadę - mianowicie obwieszające się łodygi. Czy można ją prowadzić tak, aby rosła do góry? Albo czy polecacie jakieś inne odmiany, które będą rosły w górę, dzięki temu będą miały pięknie odsłonięty pień, ale nie urosną mi pod niebo?
Mieszkam w mieście i takie wielkie okazy będą po latach wielkim kłopotem.

Znalazłam w internecie zdjęcie brzozy, i taki efekt chciałabym uzyskać. Czy to jest możliwe?

Dziękuje Wam za odpowiedzi i pozdrawiam.
Marta http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c1b ... 60441.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”