Acer campestre Postelense

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Acer campestre Postelense

Post »

Czy ktoś uprawia tego klona? Bardzo mi zależy na zdjęciach liści jesienią i informacji czy faktycznie osiąga takie małe rozmiary jak w opisach. Ewentualnie jak sobie poradzi na półcienistym, suchym stanowisku?
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Mam dwa egzemplarze z tego samego rocznika. Rosną u mnie 4 sezon, miały już roczne przyrosty po szczepieniu. Faktycznie u mnie rosną wolno, obecnie średnica korony max ok.1,2 m -mam mało zasobną glebę i bardzo przepuszczalną, ale kwaśną. Jeden rośnie w miejscu bardziej zacienionym- jest mniej wybarwiony ale za to bez oparzeń słonecznych. Drugi rośnie w pełnym słońcu na otwartej przestrzeni, ma przypalane liście i czasem wygląda jakby był wyblaknięty. Jesienią przebarwia się na blado żółto9Złotawo?) z tego, co pamiętam. Muszę poszukać fotek.
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Acer campestre Postelense

Post »

MartaG pisze:jak sobie poradzi na półcienistym, suchym stanowisku?
Susza i pólcień nie powinny stanowić problemu.
Obserwowałem przypieczone liście na stanowisku słonecznym.
Z kolei cień nie może chyba być głęboki. Seneta opisuje, że liście początkowo złocistożółte na stanowiskach nasłonecznionych, potem jasnozielone.
Podaje również, że gatunek Acer campestre - klon polny, paklon, znosi lekkie zasolenie gleby i nadaje się do obsadzania ulic.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Mam fotki, ale tylko tego w pełnym słońcu. Oba u mnie są bezproblemowe.
1. Wczesna jesień 2008

Obrazek

2.Wiosna 2008


Obrazek
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Dziękuję Wam pięknie za informację. Klon ma rozjaśnić takie trochę przygnębiające miejsce w ogrodzie niedaleko ogromnego świerka. Niestety gospodarze świerka wyciąć nie chcą. Będzie miał dość światła od wschodu, zresztą zależy mi na jasnych liściach niekoniecznie muszą być złote. Wolę jasną zieleń niż przypalenia. Pięknie w tym miejscu wybarwiają się tawuły więc chyba z nim nie będzie kłopotu. Jakoś tak idealnie mi się wpasował. Zresztą sama zaczynam się zastanawiać czy go nie kupić też dla siebie.
Pozdrawiam, Marta
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Posadź bez czarny 'Aurea' albo 'Variegata' - one rozjaśnią najciemniejszy kąt :)
Tomek
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Myślałam raczej o koralowym 'Aurea Plumosa' albo 'Sutherland Gold', bzy jednak mają wadę - pod koniec sierpnia wyglądają brzydko, a to jest dość reprezentacyjne miejsce. Poza tym jeśli chodzi o S.nigra nie podoba mi się zestawienie kwiatów z liśćmi, no nie podoba mi się ten bez i już;). Jeszcze mi dereń chodził po głowie, ale pokrój nie bardzo pasuje. Będzie klon albo kalina hordowina w odmianie.
Pozdrawiam, Marta
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Jest jeszcze baardzo ładna kalina koralowa 'Park Harvest' - żółciutka :) no i kwinąca, i owocujaca !
Klon 'Postolense' też jest fajny :)

Tomek
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

tomgroch pisze:Jest jeszcze baardzo ładna kalina koralowa 'Park Harvest' - żółciutka :) no i kwinąca, i owocujaca !
Ale ona się przypala nawet w półcieniu. To wolałabym V.lantana 'Aureovariegatum', ale ona rośnie wolno. Bardzo ją lubię Baaardzo.
Pozdrawiam, Marta
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Hmm trochę odchodzimy od tematu :) Jeśli to nie musi być wysokie to fajna jest Sorbaria sorbifolia 'Sem' - 1,5 m, a wyższa jest forsycja 'Golden Times'. U nas 'Park Harvest' jest w pełnym słońcu i jej nie pali. Może to zaleta naszego podgórksiego klimatu ?
Marto i czemu nie lubisz czarnych bzów :(
Na ich kwiaty jest prosta metoda - wiosną ściąć krótko i wtedy masz spokój z kwitnieniem, a za to ładniejsze i większe liście.
Podsumowując, najlepszy będzie klon 'Postolense' :)
Tomek
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

Ja zamiast 'Postelense' wolałabym 'Carnivala' rewelacyjnie rozjaśnia przez cały sezon, no chyba, ze chcesz koniecznie coś żółtego, to odpada oczywiście. A co sądzisz o A. negundo 'Elegans'? Zdjęć w sieci mało i trochę nieszczęśliwe, nie oddają prawdziwego kontrastu między żółcią i zielenią, ja byłam nim zachwycona na żywo. Widziałam go wiosną, nie wiem jak wygląda później, latem, ale pewnie jak większość żółtozielonych nie zielenieje jak te o całkowicie żółtej blaszce.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Kaśka 'Carnival' jest super, ale nie mogę tam posadzić kolejnej pstrokatej rośliny:( To ma być coś bardziej 'wyciszonego'.

Tomek ja bzy czarne lubię, sama uprawiam kilka odmian i mam nawet gatunek:) Ale tam się nie nadaje. A kwiatostanów nie ścinam, lubię ich zapach poza tym jesienią ptaki mają frajdę;) Tylko odmiana 'Aurea' mi się nie podoba.
Pozdrawiam, Marta
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Uff ! :)
A leszczyna 'Aurea' ? Ma piękny kolor i nie pali jej słońce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”