Krzewuszka ( Weigela ) - wymagania,uprawa,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

aniawoj pisze:'Aleksandra' w życiu nie osiągnie 2 m!!! To niska krzewuszka.
Ok. Ja tam nie wiem, nie znam, sugerowałem się tylko tym co wyczytałem w sieci. Zdaję sobie jednak sprawę, że rozbieżności nie tylko co do wzrostu są tam tak ogromne, że trudno do końca ufać w cokolwiek.

Tak czy inaczej 'Alexandra' jak i 'Minor Black' w moim przypadku odpadają już nawet nie ze względu na wielkość ale na to, że to są chyba dość nowe odmiany a moja krzewuszka ma parę ładnych latek.

Victoria? A kiedy ona kwitnie? Bo gdzie nie spojrzę tam inny termin. Oszaleć można. :evil:

Na razie obstaję przy Foliis purpureis bo to dość stara odmiana a wtedy kiedy kupowałem to wybór krzewuszek był raczej niespecjalny.
rozalka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 13 cze 2008, o 10:11
Lokalizacja: gm. Zabia Wola

Post »

Ja mam dwa rodzaje. Jedna na pewno Purpurea nana, drugiej nazwy nie pamiętam. Tak jak pisał P.Tadeusz, powtarza kwitnienie o ile usunie sie jej przekwitłe kwiaty. Ja tak własnie zrobiłam i kwitła do października!

Teraz moje pytanie, czy powinno się przycinać krzewuszke wiosną? Przycinałam co prawda w sierpniu i nie wiem czy sie przycina wiosną.

Muszę się wytłumaczyć: zgubiłam ściągawkę - kiedy i co przycinać, a mam ochotę wyruszyć do ogrodu z sekatorem ;-)

Pozdrawiam
Rozalka
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Weigele tniemy po kwitnieniu. Jeśli przytniemy na jesień lub wczesną wiosna nie będziemy mieć kwiatów w porze kwitnienia.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

Efekt będzie taki, że roślina nie zakwitnie, za to więcej energii włoży w wykształcenie młodych, długich prostych przyrostów, zagęści się, podrośnie i za rok będzie ładnym zgrabniutkim krzewem. Ja swoje kupione w ubiegłym roku poprzycinałam teraz porządnie, były rzadkie, bezkształtne.
Kilka razy już tak zrobiłam i nie żałuję, warto się poświęcić, uzbroić w cierpliwość :)
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

Oj dziękuję, bardzo mnie to ucieszyło!Moja roślinka ma ok 30-40cm i jest bardzo lichutka.Myślę,że naprawdę lepiej jej zrobi to przycięcie niż kilka kwiatuszków widocznych tylko z bliska.
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Kattka ma rację, jeśli krzew jest słaby lub młody warto pozbawić się kwiatów w pierwszym roku :D
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Nane purpuree posadziłam pod koniec zeszłego lata. W zime nie zgubiła liści, a teraz te liście są do połowy brązowo-czarne (zawsze od czubka listka) i jakby uschnięte. Ale jak próbowałam je dzisiaj oderwać miałam wrażenie, że ogonki listków są żywe. O czym to może świadczyć?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

O prawidłowym procesie :D Te stare liście zbrązowieją i spadną ( albo możesz im pomóc....), rozwiną się nowe. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

A mnie się wydaje, że może świadczyć, iż roślina była przenawożona w szkółce i nie zdążyła przygotować się porządnie do zimy.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzięki :D , dla mnie to i tak niezła wiadomość, bałam się, że to jakiś grzyb. Roślinka coś już puszcza, więc na pewno przeżyła.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

kattka pisze:
aniawoj pisze:O prawidłowym procesie :D Te stare liście zbrązowieją i spadną ( albo możesz im pomóc....), rozwiną się nowe. :D
A mnie się wydaje, że może świadczyć, iż roślina była przenawożona w szkółce i nie zdążyła przygotować się porządnie do zimy.
Niekoniecznie... W moim ogrodzie zeszłej zimy wiele krzewuszek nie zrzuciło do końca liści. Nie były nawożone w ogóle :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

kattka pisze: Efekt będzie taki, że roślina nie zakwitnie, za to więcej energii włoży w wykształcenie młodych, długich prostych przyrostów, zagęści się, podrośnie i za rok będzie ładnym zgrabniutkim krzewem.
No i doczekalismy maja!Moja mała roślinka mimo silnego przycięcia w marcu,ma sporo pąków i wygląda na to że jeszcze w tym miesiącu zakwitnie w pełni! ;:26
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Mam zamiar posadzić przy ogrodzeniu z siatki, położonym pn-pd, 3 krzewuszki: po środku odmianę Bristol Ruby, a skrajnie Variegata i Nana Purpurea. Proszę o podpowiedź w jakiej kolejności je posadzić, ewentualnie w jakiej odległości od siebie, tak aby w przyszłości gałęzie na siebie zachodziły i aby wspólnie przybrały kształt trójkąta?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”