Złotokap (Laburnum anagyroides) uprawa,przesadzanie,

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Dabek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lut 2013, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
Mam w ogrodzie 3 letni złotokap, który posiada dwie odnogi i jest pochylony do wschodu. Chciałbym go prowadzic na jeden pęd, ale nie wiem kiedy mogę uciać drugą odnogę?? a czy jeśli go przywiaze od zachodu i naciagne to sie wyprostuje z czasem czy go to osłabi w sensie sporych podmuchów wiatru juz przy odwiązaniu drzewka??
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Złotokap - przycinanie

Post »

Odradzam cięcie, pooglądaj w sieci, najpiekniejsze krzewy to takie wielopniowe, rozłożyste, to zresztą ich naturalny pokrój.Jeśli masz do czego podwiązać to zrób tak, tylko trzeba często kontrolować, bo szybko może okazać się, że sznurek wrósł w pień.Najlepiej zrobić opaskę z gumy.
Złotokapy mają elastyczne drewno i dość szybko przyrastają na grubość.
Dąbek
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lip 2009, o 17:11

Re: Złotokap - przycinanie

Post »

Ja mam opaskę z bandaża elastycznego. A Czemu go nie przycinać - w internecie widziałem wiele pięknych złotokapów prowadzonych na drzewo i pięknie wygladaja - ja swojego tak prowadzę i formuje go przycinając przed puszczeniem pąków,
Dąbek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Złotokap - przycinanie

Post »

Złotokap należy do krzewów nie lubiących przycinania http://www.florini.pl/blog/tag/przycinanie-zlotokapu/
Przycinany słabo bedzie kwitł, i trzeba wybrać albo kształt, albo kwiaty :wink:
Dąbek
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lip 2009, o 17:11

Re: Złotokap - przycinanie

Post »

O powiem Ci ze o tym nie wiedziałem ;) już go przycinałem lekko ale pierwszoroczne odrosty ;)
Dąbek
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Złotokap (Laburnum anagyroides)

Post »

;:oj Już kwitnie!

U mnie dopiero pączusie, ale bardzo się cieszę, bo jest ich bardzo dużo i zapowiada się pierwsze tak obfite kwitnienie u mojego złotokapa.
W ubiegłym roku zrobił to pierwszy raz kilkoma krótkimi gronkami.
Bardzo chciałam go poprowadzić jako formę pienną wycinając wszystkie odrosty, ale niestety przemarzał każdej zimy i z cięciem dałam sobie i jemu spokój. I teraz jest z niego dobrze zapowiadający się krzaczor ;:224
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Złotokap (Laburnum anagyroides)

Post »

Mam go pierwszy rok ? zakwitł jedynie dwoma pędami kwiatostanowymi ? ale i tak mnie to cieszy. :-D

Pozdrawiam!
LOKI
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Złotokap (Laburnum anagyroides) uprawa,cięcie ,foto

Post »

Mój dziś wygląda tak :)))
Obrazek
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Złotokap (Laburnum anagyroides) uprawa,cięcie ,foto

Post »

;:oj Ślicznie się zakwieciły w tym roku ;:138
Złoty deszcz kwiecia !!!!
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Złotokap (Laburnum anagyroides) uprawa,cięcie ,foto

Post »

Piękne są. Mam nadzieję, że w najbliższych latach mój zacznie kwitnąć równie obficie ? chociaż tak po prawdzie to i to skromne tegoroczne kwitnienie mnie cieszy.

Pozdrawiam!
LOKI
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Złotokap (Laburnum anagyroides) uprawa,cięcie ,foto

Post »

Mój w ubiegłym roku miał tylko jeden kwiat.Sypnęłam mu ociupinkę dolomitu ale nie wiem czy to zadziałało czy nie w każdym bądż razie w tym roku zachwyca obfitością kwiatów co widać na załączonym wyżej zdjęciu :tan
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Złotokap (Laburnum anagyroides) uprawa,cięcie ,foto

Post »

Mój też w tym roku się postarał.

Obrazek
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: złotokap

Post »

Mam u siebie kilka złotokapów (Liburnum, piękna roślina). Gleba piaszczysta, wapienna, więc złotokapy same się tu mnożą. Zostawiliśmy kilka drzew w pobliżu oczka wodnego. Śliczna zielona kora, a drzewo nadaje się na instrumenty muzyczne. Gdy kwitnie, cały w żółtych płomieniach, kwiat zwisasający jak u akacji.
Owszem, podają, że trujący (dla koni), ale nie szkodzi owcom i zającom, a kozy to podobno za nim przepadają. Wszystko w proporcjach.
Zawiera alkaloid cytyzynę http://pl.wikipedia.org/wiki/Cytyzyna , która w dawce 1,5 mg wchodzi w skład tabletki Tabex (lek bułgarski na rzucenie palenia). Dostałam to kiedyś. Owszem, działało. Dawało reakcję na tytoń jak u kobiety w ciąży: chęć wymiotów i mdłości. Zdenerwowało mnie to, po kilku dniach swierdziłam że wolę palić i lek podałam dalej. Teraz, że tytoń zdrożał i jadę na zwijanym, suszone liście złotokapu domieszane do tytoniu są bardzo przyjemne. Słyszałam, że we Francji używano ich na wsiach zamiast tytoniu, zastępczo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”