Mamutowiec olbrzymi(Sequoiadendron giganteum)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

U mnie w okolicy rosną 3 sztuki po kilkanaście metrów wysokości, a zdarzało się że temperatury w zimie schodziły poniżej -30 0C.
Wszystkie one rosną w mieście więc pewnie nie ma mocnych wiatrów.
jjdj

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Ja mam ogród na wsi i niestety od strony wschodniej odsłonięty. Ale jak to u mnie bywa, pewnie mi świerk prędzej padnie, niż jakaś wrażliwa roślina.
mazursky
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lip 2016, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

To może i ja coś dodam od siebie. Mam dość sporo mamutowców od paru lat, wyhodowane z nasion obecnie wysokość około 1.5-2m. Jestem z centralnej Polski, gdzie sięgają spore mrozy i susze bywają konkretne. Wg. mnie mamutowcom o ile to nie malutkie siewki nie grożą mrozy nawet -30 tylko tak jak wielu innym roślinom słońce w zimę i na przedwiośniu. Zaleca się je sadzić w słonecznym miejscach tylko mało kto wspomina, że właśnie w suchym i mroźnym klimacie młode rośliny są bardzo wrażliwe na ten nadmiar zimowy słońca i po swoim doświadczeniu wiem, że najlepiej jest je zasłonić tylko siatką cieniującą nie żadną agrowłókniną. U mnie nie wszystkie są przykrywane- eksperymentuje i wnioski są takie, że te najbardziej zacienione są na wiosnę najładniejsze intensywnie zielone. Niektóre nieprzykrywane, nawet nieosłonięte zbytnio od wschodu, północy ale tylko te na pełnym słońcu lekko zbrązowieją ale później im to znika. Zdarzało się, że coś wypadło po zimie ale tylko te najbardziej wyeksponowane. Także zachęcam od sadzenia mamutowców niezależnie od regionu Polski, bo przyrosty mają niesamowite nawet w dość suchym klimacie.
jjdj

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Od zimowego słońca jałowce czy świerki brązowieją, więc nie ma się co dziwić, że mamutowiec tak reaguje.
Zamówiłem właśnie jednego w kolorze niebieski metalik, po okazyjnej cenie. Jak przyjdzie wstawię zdjęcie.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Niebieski metalik? Możesz bardziej rozwinąć...?
jjdj

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Zobaczyłem zdjęcie. Na pierwszy rzut oka wydawać się mogło, że to sztuczna roślina. Zapytałem czy to nie Photoshop, przyrzekli,że to prawdziwy kolor. Jutro powinna roślina dotrzeć.
jjdj

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Tak to wygląda, ale fotka nie oddaje koloru, bo jest pochmurno.
Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

To on jest w końcu niebieski czy srebrny metalik? No i w sumie to mógł byś pokazać co tam masz na karteczce napisane...
jjdj

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Na karteczce 'Glauca' jest napisane. Wygląda na srebrny i to bardzo. Muszę zrobić zdjęcie w dobrym świetle. Nieważne jaki kolor z resztą. Podoba mi się, takich srebrnych jeszcze nie widziałem.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Na moim pisało 'Glaucum' zresztą wcześniej wklejałem zdjęcia... Nie wiem, czy jest to jednoznaczne z "Glauca", ale jak widać dość mocno różnią się wybarwieniem...


ObrazekObrazekObrazek
jjdj

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Roślina w gruncie dopiero nabiera kolorów i pokazuje potencjał. Poza tym, na zdjęciu zrobionym w pogodny dzień roślina wygląda inaczej niż w dzień ponury. Mam nadzieję, że moja roślinka zatrzyma ten aluminiowy kolor. Niebieskie iglaki już mam.
Glauca/Glaucum to jeden czort.

A wierzchołek Twojego mamutowca jakiś mizerny. Przemroziło go?
mazursky
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lip 2016, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Kolor zależy od różnych czynników, u mnie wysiane z tej same partii zwykłe mamuty jedne są zielone a inne sine/niebieskawe. W Poznaniu w Parku Wilsona rośnie Glaucum może nie gigant bo z 4 m ma wysokości ale teraz nie wygląda za ciekawie bo musiało spaść na niego coś bo z jednej strony jakby obdarty uszkodzony. W innej części parku rośnie zwykły z 6-7 m.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

jjdj pisze:A wierzchołek Twojego mamutowca jakiś mizerny. Przemroziło go?
Zdjęcia nie są zbyt duże, więc nie wszystko dokładnie widać. Gdy się dobrze przyjrzysz to zauważysz, że tegoroczny przyrost jest bardzo intensywnie niebieski.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”