Mamutowiec olbrzymi(Sequoiadendron giganteum)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Afrodyzjak pisze:Właśnie zakupiłem nasiona zobaczymy co z tego bedzie :)
Życzę powodzenia, ja mam już trzy egzemplarze. Dwa naturalne i jeden greenpeace
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Nie dziękuje (nie chce zapeszać). Jako laik w temacie hodowania mamutowca mam tylko pytanie czy mamutowiec będzie się dobrze rozwijać w ziemi dla iglaków zmieszanej z piaskiem w proporcjach 1:1, czy muszę koniecznie zakupić jakiś torf ?
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Ja bym zastosował opcje 1 tj ziemia z piaskiem. Moje rosną w ziemi mocno przepuszczalnej, lekko kwaśnej i mają się ok.
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Dziękuję za odpowiedź na pewno się teraz do niej zastosuje i zrobię taką mieszankę :) Byłem bardzo zainteresowany uprawą mamutowca co do gruntu oraz ogólnej hodowli. Więc poszukałem coś po internecie, jednakże na polskich stronach mogłem bardziej poczytać o ogólnej morfologii tego drzewa oraz takiej bardziej historii. Tutaj na forum jest bardzo pożyteczna wiedza na temat uprawy więc mogłem sobie spokojnie poczytać.
Na youtubie też poszukiwałem materiałów na ten temat (po polsku bardzo ciężko było coś znaleźć). Natrafiłem na film gdzie taki pan opisuje zasady hodowania tego drzewa, powiedział, że nie trzeba zbytnio przejmować się ziemią, ponieważ mamutowiec ma zdolność bardzo szybkiego adaptowania się do otoczenia. Jednakże to tylko teoria, a jak to wygląda w praktyce to się dopiero okaże.
Pozdrawiam :)
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Odnośnie siewu mamutowca trzeba wiedzieć że , nasiona suche szybko tracą zdolność kiełkowania i najlepiej przechowywać je w temp. do +4 C. Przed siewem stratyfikuje się je przez ok. 10 tyg. w temperaturze +4 C. Zdolność kiełkowania nasion to ok. 37%. Przy czym siewki lubią być mocno atakowane przez zgorzele siewek oraz szarą pleśń, dlatego zalecane jest po skiełkowaniu częste opryskiwanie (co7-8 dni) różnymi fungicydami przemiennie. Zaleca się też zaprawianie nasion przed siewem fungicydem. Siewki należy chronić przed przesychaniem podłoża i niskimi temperaturami.
Pozdrawiam Janusz
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

10 tyg aż tak długo? :) Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że trzeba tyle stratyfikować nasionka. Jednakże jedyną wiedzę jaką posiadałem co do stratyfikacji z youtube gdzie na filmie był robiony eksperyment co do stratyfikacji nasion (mamutowca). Było 5 grup nasion. 1 grupa to nasiona stratyfikowane przez tydzień. 2 grupa przez 2 tygodnie i tak co grupę zwiększało się o tydzień. Temu panu na youtube najlepsze wyniki wyszły przy 2 tygodniach stratyfikacji i czym dalej były stratyfikowane tym mniejsze było kiełkowanie tych nasion. Mogę się mylić oczywiście :) Dziękuję za rade co do stratyfikacji oraz zgorzele (o tym zupełnie nie miałem pojęcia). Tak się zastanawiam, czy dobrym sposobem by było zakupić krążki torfowe i w nich zrobić stratyfikacje :) Co o tym myślicie ?
Pozdrawiam :)
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Dane na temat siewu pozyskałem ze źródeł niemieckich. Zalecają tam aby siewki nie uprawiać w doniczkach ze względu na zbytnie zahamowanie wzrostu i idąc tym tropem sianie nasion w krążki torfowe może być też złym pomysłem.
Pozdrawiam Janusz
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Czyli z tego wynika, że do jakiejś głębokiej doniczki ? coś podobnego dla palm ?
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Zależy ile tego masz, jak kilka to bym wysiał do zwykłej czarnej (dużej ). A co do gleby to zauważyłem że w gliniastej korzenie słabo się rozwijają.
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

W takim razie zrobie sobie miesznke ziemi :) Kupie sobie jakąś dla iglaków i w proporcjach 1:1 zmieszam z piaskiem na sam spód dodam keramzytu, czy też innych kamyczków :) a co do nasion to mam tylko tylko 20 to zobaczymy ile z tego będzie :). Przed wsadzeniem nasion do ziemi wymocze je 24h w cieplej wodzie i 30 minut w naparze z rumianku aby zgorzel się nie dostał i wystawie sobie roślinki na stratyfikacje :)
Pozdrawiam :)
lukasz79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 gru 2016, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Właśnie przymierzam się do kupna sadzonki ze szkółki na allegro. Sadzonki sprzedawane w pojemniku, wys. drzewka 30 cm. Miejsce sadzenia raczej osłonięte o wystawie południowej , ale jak czytam powyższe wypowiedzi to mam wątpliwości...
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Jakie wątpliwości?
David9
50p
50p
Posty: 74
Od: 9 maja 2016, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Posiadam sześć sadzonek mamutowca posadzonych we wrześniu. Bez okrycia żadnego przetrzymały kilka nocy zimoś z minus 25 oraz kilka dni z minus 16 za dnia. Widać lekkie przebrązowienia na niektórych końcówkach gałązek. Wiek sadzonek to około 26-29 miesięcy wysokość dwadzieścia- trzydzieści centymetrów. Pieniek u dołu lekko zdrewniały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”