Winobluszcz w pojemniku,na balkonie

Drzewa ozdobne
Inka9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 cze 2013, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Winobluszcz w pojemniku,na balkonie

Post »

Witam :)
W tym oku posadziłam w ogrodzie dwa różne winobluszcze i wpadłam na pomysł, żeby również na tarasie (piętro domu) zasadzić winobluszcz w pojemniku. Widziałam u kogoś jak pięknie potrafi rosnąć czepiając się muru.

Wiem jednak, że trudno go później przesadzić nie uszkadzając. Zastanawiam się więc, jak dużą donicę mu dać. Nie chcę, żeby poszedł bardziej w korzenie niż liście. I nie wiem, czy wybrać pięcio-, czy trójklapowy? Ten podoba mi się bardziej.

Może macie jakieś doświadczenia dotyczące tej rośliny uprawianej w pojemniku? Będę wdzięczna za pomoc :)
Kto wygra w tej nierównej walce? Rośliny, czy ja? A może jeszczo ktoś inny?
rajda687
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 lip 2013, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Winobluszcz w pojemniku

Post »

jeśli chcesz aby winobluszcz sam się chwytał ściany itp. to radzę posadzić 3-klapkowy. Ja mam na budynku gospodarczym winobluszcz 5-klapkowy i wiem że musiałem ciągnąć druty po ścianie bo sam się jej nie chwyci (mowa o ścianie w miarę gładkiej).
Co do wielkości doniczki to mogę Ci podpowiedzieć że winobluszcz który rośnie u mnie i ma rozpiętość 12 metrów i wysokość 6 metrów korzysta tylko z niewielkiej dziury wybitej w betonie w chodniku. Co prawda nie wiem jaką ma tam rozpiętość korzeni ale jest tam słaba ziemia zmieszana z gruzem. raz rocznie go zasilę gnojówką z pokrzyw i na tym się kończy.
Oto efekty:
Obrazek
stempel81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 lip 2013, o 08:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Karniszewo, pow. gnieźnieński
Kontakt:

Re: Winobluszcz w pojemniku

Post »

Witam. Winobluszcz w pojemniku może rosnąć, jednak musi mieć dość duża donicę i po kilku latach z pewnością będzie trzeba go przesadzić do ogrodu i wymienić na nowy. Będzie miał zbyt ograniczone możliwości do rozwoju systemu korzeniowego i nie da rady wykarmić rozrastającej się nadziemnej części (a jest ona duża). Będzie też wymagał częstszego podlewania. Na zimę polecam zabezpieczyć donicę przed mrozem. Ewentualnie przesadzić do większej donicy. Winobluszcz pięciolistkowy również się nadaje, ale w odmianie murowej (Parthenocissus quinquefolia var.murorum). Pędy przylegające do muru można śmiało przycinać co rok lub dwa. Ma on taką siłę wzrostu, że da sobie bez problemu radę. Daje przyrosty do 6 metrów rocznie.
Inka9
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 cze 2013, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz w pojemniku

Post »

dziękuję za Wasze uwagi.
Bardziej podoba mi się pięcioklapowy, ale skoro taki leniwy :roll: , to wybiorę jego kuzyna. Ściana co prawda chropowata, ale nie chcę mu życia utrudniać :wink:

Co do pojemnika; chciałam wybrać beczką, znalazłam taką na allegro. Miałam nadzieję, że się mu uda w takiej dużej przeżyć wiele lat. Zastanowię się jeszcze, czy nie wykazać więcej cierpliwości i posadzić go w ziemi, a potem pokierować, żeby poszedł raczej w górę niż na boki.
Niestety w tym miejscu rośnie mahonia, którą lubię. Nie wiem, czy winobluszcz jej nie zagłuszy :?:
Kto wygra w tej nierównej walce? Rośliny, czy ja? A może jeszczo ktoś inny?
krystianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: katowice

Winobluszcz na balkonie

Post »

Obrazek


kupilam wiosna sadzonke winobluszcza na balkon ale nie wiem co to za odmiana bo wyglada okropnie ,widzialam te winobluszcze na ekranach obok mojego domu i liscie byly piekne ,zielone ,duze a to to co za dziadostwo?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: winobluszcz na balkonie

Post »

Pewnie te co widziałaś rosną w gruncie.Warunki balkonowe dla rośliny dalekie są od gruntowych i nie można tego porównywać.Na twoim balkonie chyba jest też gorąca, słoneczna wystawa, stąd taki wygląd rośliny.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz na balkonie

Post »

To dziadostwo sama wyhodowałaś.Po liściach widać, że ma za gorąco , poza tym braki składników pokarmowych i jest jak jest.
Do postu Selli dodam iż do końca się nie zgadzam.Owszem co grunt to grunt a nie balkon nasłoneczniony i donica, ale i w takich warunkach da sie zrobić cudo, tylko tyle, że więcej z tym zachodu i opieki .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
krystianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: katowice

winobluszcz

Post »

czy da sie jeszcze uratowac ten winobluszcz?please o pomoc Obrazek

-- 13 sie 2013, o 22:18 --

tak wygladal poczatkiem lata Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: winobluszcz

Post »

A dlaczego on ma taką małą doniczkę ?
Nie musisz go ratować, winobluszcz na jesień przebarwia się na czerwono a na zimę gubi liście.
Prawdopodobnie u Ciebie mała doniczka i duże nasłonecznienie ( plus brak wody ) przyspieszyły ten proces.
Nie podajesz też jaka ziemia jest w doniczce i czy był zasilany i czym...
krystianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: katowice

Re: winobluszcz

Post »

niczym nie zasilalam ,podlewalam codziennie a ziemia uniwersalna z leroy merlin
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: winobluszcz

Post »

Te wszystkie uniwersalne ziemie, to zawierają przeważnie torf.A torf ma to do siebie , że szybko wysycha , zbryla się i kawali robiąc kanaliki przez które woda potrafi ściekać pozostawiając paradoksalnie suchą roślinę.
Większa donica, zmieszaj ja ze zwykłą ziemią i odżywianie.
Pnącza mają to do siebie, że szybko rosną i dlatego też potrzebują dużych ilości wody i składników pokarmowych .
Stosować nawozy uniwersalne jak np. Florovit / i inne podobne / w miarę doświadczenia ucząc się stosować zwykłe nawozy .Ja stosuję saletrę / saletrzak /potafoskę.Duży worek starcza na cały sezon.Woda i nawóz i rośnie.Posadzony w zwykłej ziemi.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
krystianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: katowice

Re: winobluszcz

Post »

zwykla ziemia czyli taka nie z marketu ?a skad ja taka wezme ;:174i kiedy to przesadzic teraz czy dopiero na wiosne?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz na balkonie

Post »

Można i by było teraz tylko jest jedno,, ale ''.
Przenieść to w cień.Ograniczyć podlewanie, żeby się bryła zeschła trochę , potem całą bryłą przesadzić w nową doniczkę i okres karencji także w cieniu/półcieniu.Podlewanie systematyczne, można nawet wziąć taki psiukacz do okien i zraszać liście.Nie nawozimy świeżo posadzonych/przesadzonych roślin.
Co do ziemi , zwykły piach.Albo też :roll: park , dwa typki spod ciemnej gwiazdy i przy blasku księżyca ;:204 ;:204 pakujesz humus liściasto-ziemiowy do worka i w samochód . ;:71
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”