jak przyciąc olszynę?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
ania-maria
50p
50p
Posty: 79
Od: 30 maja 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

jak przyciąc olszynę?

Post »

Bardzo proszę o radę - przeszukując tematy nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie :/
w ogrodzie rośnie pięknia olszyna, wszyscy ją bardzo lubią (jest ładnie podświetlona wieczorami, wokół rosną ładne rosliny); niestety zaczęła się bardzo silnie rozrastać...
chciałabym ją jakoś przyciąć,żeby pozostała dużym 3 metrowym krzewem raczej niż 6 metrowym drzewem przesłaniającym słońce. Jak mogę ją zmniejszyć żeby nadal była rozłożysta? Czy mogę ściąć gałęzie z góry? może lepiej wyciąć najdłuższe, najwyższe konary?
Prosze o radę.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: jak przyciąc olszynę?

Post »

Olcha jest drzewem szybko rosnącym, nie nadaje się specjalnie do formowania, czyli częstego przycinania.
No i leśnicy zlecają prace pielęgnacyjne ( np. przerzedzanie pędów odroślowych) najpóźniej do końca lutego.

Ps. Ne znaczy to oczywiście, że drzewko padnie po pierwszym przycięciu wierzchołka i konarów w lipcu :wink: Ale docelowo zaplanować jakieś wolniej rosnące drzewo, które posadzone obok za kilka zastąpi tą olszynkę.
ania-maria
50p
50p
Posty: 79
Od: 30 maja 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: jak przyciąc olszynę?

Post »

dziękuję za odpowiedź :)
Romek W.
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 gru 2008, o 21:38
Lokalizacja: Lublin

Re: jak przyciąc olszynę?

Post »

Czy ta olszyna ma obecnie 6 m i pokrój drzewa czy jest jeszcze 3-metrowym krzewem? Rzeczywiście olszyna rośnie silnie i myślę, że cokolwiek z nią da się zrobić tylko gdy jeszcze nie przekroczyła 3 m.Gdy ma już formę dużego drzewa ciężko będzie ją bez szkody dla jej zdrowia skrócić.Na dużych drzewach cięcie nie powinno przekraczać jednorazowo 20 % ogółu gałęzi, gdy drzewo zużyje dużo energii na zakalusowanie ran i wstrzyma to jej wzrost. Silnie cięcie to też dużo odrostów a te zwykle są kruche i słabo na konarach osadzone, mogą się wyłamywać.
Myślę jednak, że skoro olszyna ta jest podświetlona to można spróbować pokombinować coś z kształtowaniem jej a.la bonsai :lol: Uwaga tylko na kruche gałęzie.
Saszar
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: jak przyciąc olszynę?

Post »

A mnie się udało bezboleśnie wykasować dwie olchy właśnie w ten sposób - ogławiałam przez dwa sezony pod rząd takie trzymetrowe młode drzewka, wycinałam dokładnie wszystkie gałązki zostawiając jedynie pień, w tym roku mam dwa gołe badyle ciut wyższe ode mnie i żadnych odrostów korzeniowych :) Z czego bardzo się cieszę, bo okazuje się, że nawet na bardzo ekspansywną olchę jest jakiś bez-chemiczny sposób.

Dla wielbicieli olch - jako przestroga :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”