Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam.
Prosze powiedzieć do jak przygotowanego podłoża należy posadzić Jodły Koreańskie oraz Kalifornijskie wysokości 5-10cm ? Chce je posadzić do P9.
Czy dla Koreańskiej dobrą mieszanką będzie torf kwaśny 3,5- 4,5ph + ziemia uniwersalna w szystko w proporcji 1:1 ? plus powiedzmy lyzeczka perlitu ?

A dla Kalifornijskiej sama ziemia uniwersalna bez dodatku torfu plus też łyżeczka perlitu ?


Dzięki z góry za ew. odp ;)
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam moim zdaniem będzie ok ale dodaj też troszkę piasku
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam.
Jak wiemy iglaki można rozmnażać wegetatywnie jesienią albo wiosną właśnie od marca do końca kwietnia najlepiej :)
Mam więc pytanie czy taka oto gałązka urwana z jałowca będzie się nadawać ? czy może jest za bardzo zdrewniała ?

Co o tym sądzicie?
Dzięki za ew. odp !

http://imageshack.us/photo/my-images/85/jaowiec.jpg/
reni83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lis 2010, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wturek / Wielkopolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Moim zdaniem sadzonka jest idealna :) Należy pamiętać tylko żeby skrócić jej "piętkę"
Pozdrawiam cieplutko - Renata
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

O ile się dobrze wiem, to wczesną wiosną można rozmnażać niektóre krzewy przez sadzonki zdrewniałe tzw. sztobry. Które rośliny można w ten sposób rozmnażać. Wiem,że można tak rozmnażać forsycję, weigelę, śnieguliczki, jaśminowiec, żylistek, wierzbę chyba glicynię.
Kto wie jakie jeszcze?
Barbara
Skierka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam,
Bardzo zależy mi na posadzeniu Daglezji z gałązki. Problemem jest to, że całkowicie nie znam się jeszcze na tych sprawach.
Jak mam zacząć?Zerwać świeżą gałązkę i do doniczki?Czy tą gałązkę oskubać z igieł przed posadzeniem? Ktoś polecił mi ukorzeniacz, czy warto użyć? A jak gałązka się przyjmie to jak dbać o sadzonkę, żeby wyrosło silne i zdrowe drzewo?
Będę wdzięczny za wszelkie porady ! :)
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Udało mi się rozmnożyć parę drzew. Robię to zawsze jednakowo tzn. odrywam gałązkę z piętką, do ukorzeniacza i wsadzam do ziemi wymieszanej na oko torfu z piaskiem. Później przykrywam słoikiem, aby zrobić mikroklimat i ziemia nie wyschła za szybko.
Najlepszym okresem jest chyba sierpień-wrzesień.
Tak udało się ukorzenić jakąś szlachetnę sosnę, jodłę parę iglaków. Myślę, że daglezję należy potraktować tak samo.
Barbara
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Mam jeszcze takie pytanie czy gałązki z tuji które były pobrane dwa dni wstecz i leżały sobie w cieniu można jeszcze ukorzenić ?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Mam jeszcze jedno pytanko może ktoś wie ;)
Ukorzeniając jałowce mogę użyć zamiast odkwaszonego torfu ziemię do iglaków + piasek + perlit ?
MariuszM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 lut 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam
Zanim przeczytałem w necie zacząłem odrywać młode gałązki cisa , takie od 3cm do 10cm. Mogą być takie małe ? słyszałem że trzeba czubki przyciąć ? wymieszałem torf z piaskiem w stosunku 1:1. Nie bardzo wiem czy wielkość ma wpływ na ukorzenianie? jest to moje pierwsze rozmnażanie więc szkoda żebym coś skopał
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Dołożę uwagę - owszem, takie małe można. Młoda gałązka oderwana z piętką ze starszego pędu, tak że piętka jest dwuletnia - taką spotkałem teorię przynajmniej, bo nie żebym się cackał, amatorsko działam - co się urwie, to jest. Im większe, znaczy się więcej liściastego - tym łatwiej uschnie. Zatem z dużego lepiej coś obciąć.
Podłoże: najważniejsze by nie wysychało bo i zawiązki korzonków uschną, o całej sadzonce już nie wspominając... wsadzam w gliniastą ziemię, w zacienione miejsce ogrodu - glina trzyma wilgoć, w piasku by schły. Bo podlewać to mi się nie chce :wink:
:wit
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Nieduże ok. 10 cm sadzonki łatwiej się ukorzeniają, większe sadzonki można od góry przycięć na ten właśnie wymiar, nie ma się co chytrzyć i próbować ukorzeniać zbyt dużych, bo chociaż może się to udać, to przy większej ilości sztuk sadzonek, duży procent może odpaść, byłoby szkoda włożonej pracy. Nie zauważyłem czy ktoś wspomniał o ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych a warto go użyć. Sam ukorzeniłem wiele roślin to bardzo satysfakcjonujące zajęcie :D

Pozdrawiam Tomek :wit
Awatar użytkownika
mmarta1982
500p
500p
Posty: 519
Od: 26 sie 2011, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie Żelechów
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Potwierdzam z własnego doświadczenia nie ma co brać dużych gałązek bo część i tak uschnie.Ja czasami daję ukorzeniacz,czasami nie ,ale i tak większość się przyjmuje tuje, wierzby, bukszpany ,forsycję.Ja mam takie miejsce w cieniu przy płocie i tam mam taką małą szkółkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”