Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: problem z przyjęciem się tuji z gaŁązek. FOTO

Post »

A kiedy najlepiej pobrać sadzonki do ukorzeniania? Czytałem różne wersje, na różnych stronach...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Czy da się rozmnożyć jałowca z szyszkojagód? czy nie zawracać sobie głowy? Ewentualnie jak wydobyć z nich nasiona, jeśli ten pomysł ma sens.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Barbara2000
I jak przyjęły się roślinki??? Ja próbowałem kiedyś odciąć gałązki z iglaków takich płażaków i ukorzenić ale się nie udało. Moja mama włożyła w ziemie odciętą gałązkę, nie jedną i 70% przyjęło się i rośnie do dnia dzisiejszego. Szczęście??? Czy można też tak robić??? Już kilka osób mi mówiło że można włożyć bezpośrednio gałązkę do ziemi i podlewać. Tylko żeby nie było gorąco. Chyba że mieli farta i się im udało. Mam takie płażaczki na działce i chciałbym je rozsadzić.....
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Tak, część jak zwykle się przyjęła a część nie. Można wsadzić gałązkę bezpośrednio do ziemii ale ja wolę sadzonki mieć bardziej na oku jednocześnie zbytnio się nimi nie przejmując. Mam więc taki kawałek ogródka w półcieniu, które stanowi moje poletko doświadczalne. Stoi tam wiele doniczek przykrytych słoiczkami i prostokąt z ziemią pomieszaną z piaskiem i tam sadzę bezpośrednio. Przykrywam to szybą albo włókniną, żeby nie wyschły za szybko jak zapomnę o nich. Wiele roślin naprawdę sprzyjmuje się bez większego problemu. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę bo jedne roślinki lepiej się rozmnażają z sadzonek zdrewniałych, inne półzdrewniałych, albo zielnych
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Iglaki , tak jak inne rośliny , jedne z dobrym skutkiem ukorzeniają się z sadzonek , inne nie . Z siewem jest tak samo . Siałam cyprysiki i są takie odmiany ,że nawet jedno ziarenko nie wykiełkowało , a te co wykiełkowało , w ciągu 3 lat nawet 60 cm urosły . Powtarzają też cechy , bo siałam swoje żółte i niebieskie i w części takie są .

cyprysik lawsona Imbricata Pendula z siewu
Obrazek
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Barbara2000 pisze:Tak, część jak zwykle się przyjęła a część nie. Można wsadzić gałązkę bezpośrednio do ziemii ale ja wolę sadzonki mieć bardziej na oku jednocześnie zbytnio się nimi nie przejmując. Mam więc taki kawałek ogródka w półcieniu, które stanowi moje poletko doświadczalne. Stoi tam wiele doniczek przykrytych słoiczkami i prostokąt z ziemią pomieszaną z piaskiem i tam sadzę bezpośrednio. Przykrywam to szybą albo włókniną, żeby nie wyschły za szybko jak zapomnę o nich. Wiele roślin naprawdę sprzyjmuje się bez większego problemu. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę bo jedne roślinki lepiej się rozmnażają z sadzonek zdrewniałych, inne półzdrewniałych, albo zielnych
Zastosuje się do Pani porad :) może mi się uda czegoś dochować :) jak tak będzie pochwalę się.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Trzymam kciuki, najważniejsze żeby się nie zrażać w razie jakichś niepowodzeń.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Na pewno się nie zrażę :) walczyć będę do momentu powodzenia :D
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
onyx01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2017, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pytanie o sadzonki - podłoże

Post »

Dzień dobry

Chcę wykonać sadzonki iglaków (świerk srebrny, daglezja) i żywotników (brabant, szmaragd)
Sadzonki chcę wykonać w plastikowych kubeczkach na napoje 0,2 litra. Kubki są przezroczyste więc będę widział rozrost korzeni.
Ale do sedna.
Planuję jako podłoże wykorzystać mieszankę torfu kwaśnego z trocinami w proporcji 1:1 plus nawóz ukorzeniający Agrecol.
Dodatkowo końcówki sadzonek chcę zamoczyć w ukorzeniaczu w formie proszku lub żelu. Może polecicie dobry ukorzeniacz?
Czy do podłoża coś jeszcze dodać, np. obornik?
W kubkach wykonałem małe otwory, uzupełniłem mieszanką torfu i trocin i postawiłem na tackę z wodą żeby sprawdzić czy podłoże pociągnie wodę.
Czy kubki mogą stać ciągle w wodzie żeby zapewnić iglakom stałą wilgotność podłoża a może nie jest to wskazane? Całość przykryć folią czy pozostawić nieosłonięte?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Bart78
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 cze 2016, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Lepiej użyć środków zawierających hormony niż nawozu
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Ja stosuję zwykły ukorzeniacz typa A lub B w zależności czy zdrewniałe czy zielne. Nigdy nie stosowałam trocin i chcąc się dokształcić bo akurat mam trociny znalazłam taki artykuł http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=176 . Artykuł stary ale ciekawy.
macko48
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 sie 2017, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

A ja jako świeżak mam do Was inne pytania:) :D Z racji ze zamierzamy zrobić ogrodzenia działki z thuji, chciałbym je sobie sam przygotować, bo potrzebuje ok 70szt. szmaragda i 70szt. złotych thuji. Znalazłem w internecie szkółkarzy którzy sprzedają ukorzenione sadzonki w tzw. multiplatach (+/-50 gr/szt.). Co o tym sadzicie....? :D Myślałem kupic na razie takie właśnie małe sadzonki i wsadzic do donic np. 2,5 litrowych i w torf.
Na razie sprowokowałbym z iglakami a może w przyszłości jakieś jałowce bad berberysy, bo ogrod duzy wiec sam trawnik nas nie interesuje. :tan
Z góry dzięki za pomoc...;)))))))
lukasz_88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sie 2017, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Cześć, sporo poczytałem o ukorzenianiu jednak informacje są bardzo rozbieżne. Chciałbym kupić teraz kilka szmaragdów około 100 cm i je uformować na wiosnę, a odcięte gałązki ukorzenić. Teraz na jesieni chciałbym z każdej pobrać po kilka gałązek i już teraz część ukorzenić. Czy jeszcze nie jest za późno teraz? Lepiej kupić w doniczkach czy kopane z gruntu i posadzić, ale obawiam się, ze kopanym może zaszkodzić pobieranie sadzonek już teraz.
Poniżej na zdjęciach znajdują się próbnie pobrane gałązki, Oceńcie proszę czy się nadają. Nie są odpowiednio przycięte i obskubane ze zbędnych igieł, chodzi mi o zdrewnienie gałązki oraz piętkę. Na pierwszych dwóch zdjęciach są sadzonki które wydaje mi się, że są zbyt duże i można by jeszcze bardziej je podzielić. Z pierwszego zdjęcia na 4 a z drugiego na 2.
Co sądzicie? Z góry dzięki za pomoc :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”