Uprawa wierzby energetycznej.

Drzewa ozdobne
majjo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 21 lip 2008, o 13:05
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Uprawa wierzby energetycznej.

Post »

Witam wszystkich.
Posiadam jakieś 3 tys. m2 działki rolnej. Jest to teren nieco podmokły, niewykorzystywany. Zastanawiam się nad zasadzeniem tam wierzby energetycznej. Raz, że ponoć nadaje się na takie tereny i osusza je, dwa - posiada wielkie walory energetyczne i mógłbym w przyszłości spalać ją w piecu redukując koszty ogrzewania.
W związku z tym mam pytanie: Czy ktoś z Was tu obecnych posiada taką uprawę i mógłby posłużyć radami? Oczywiście na necie znajdę dużo wiadomości, ale nie ma to jak z pierwszej ręki. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mam posadzony rząd takiej wierzby i jedyne na co się tak naprawdę wyśmienicie nadaje to ściółka. Jeśli chcesz ją używać do spalania, to nie bardzo wyobrażam sobie palenie w piecu dwumetrowymi witkami średnicy palca. Jak to ładować? Bez jakiegoś wstępnego przetworzenia (np pocięcia na krótsze kawałki) to mocno kontrowersyjny pomysł. Do tego taka wierzba strasznie śmierdzi przy spalaniu. Raz wrzuciłem ją do kominka w salonie i nigdy więcej. Dla mnie to ekologiczna ściema i nic więcej. Ciekawe, czy ktoś wyliczył ile kosztuje pieniędzy i energii przetworzenie ściętej wierzby do postaci umożliwiającej jej w miarę komfortowe spalanie.
Co się tyczy uprawy to właściwie poza ścinaniem nic się nie robi. Wkładasz sztobry w ziemię, zapewniasz wilgoć w początkowym okresie (do momentu ukorzenienia) i to wszystko. Można czasami posypać azofoską, ale i bez tego bujnie urośnie. Od dwóch lat jedyne co przy niej robię to ścinam na wiosnę.
majjo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 21 lip 2008, o 13:05
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post »

Dzięki serdeczne za informacje. Na innych forach równiez znalazłem niezbyt pochlebne opinie o zaletach energetycznych wierzby. Faktyczne jako opał do kominka to żaden materiał, choć niektórzy rozdrabniają ją i mieszają z paliwem do pieców z podajnikiem.
Nie mniej, skoro jej zasadzenie i uprawa nie nastręcza większych problemów zdecyduję sie chociażby na próbę ją posadzić.
Pozdrawiam!
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Witam, chciałbym posadzić taką wierzbę pod płotem. Czy rzeczywiście tak szybko rośnie.?
Czy nadaje się aby przed nią był rząd dzikiej róży caniny?
Do rispetto gdzie można dostać takie sadzonki w niewielkich ilościach?
Pozdrawiam
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja swoje sadzonki kupiłem na Allegro.
W tej chwili rosną mniej więcej 2 metry na rok.
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Dzięki, poszukam na Allegro :)
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

No to i ja się podłączę do tematu.
Jakoś nie wiele widzę inf. o odmianach. Podobno są mała wymagające, ale jednak miewają odmienne wymagania co do wilgotności.
Rośnie super szybko, to mogę potwierdzić i łatwo się daje przycinać.
Tak sobie myślę, że fajnie byłoby mieć rozdrabniarkę do gałęzi.
Ja wezmę sztorby od sąsiada, a że przyrost ma spory to mogę obsadzić plantację :)
Ja chcę ją posadzić jako żywopłot w mniej reprezentacyjnej części ogrodu gdzie pewnie będą się pasły 2 koniki. U niego posadzona jest gęsto 15x15cm, ja chę raczej 1 rząd co 20-30, ewentualnie 2. Wciąż się zastanawiam.
W necie znalazłam sporo zdjęć jak poprowadzić tę roślinę.
Rispetto, czy ty ją przesuszyłeś przed włożeniem do kominka?

http://www.naturalfencing.com/images/level4/187.jpg

Zamieniłem zdjęcie na link.
Jeśli umieszczasz zdjęcia z Internetu to proszę podawaj źródło.
Jeśli te poniższe z fotosika nie są Twoje to proszę również to skorygować.
sylwekw



ObrazekObrazekObrazekObrazek
i coś z obciętych gałęzi jeśli nie na ściółkę lub do spalenia:
Obrazek
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

I jeszcze, coć nie wiem czy tak można: www.wierzba.malechowo.com/
niedaleko Kołobrzegu, Ustronie Morskie.
Więcej znalazłam na stronie niemieckiej, coś jak to zrobić, ale kto to przetłumaczy.
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

ja mam posadzoną w trzech rzędach tak mniej więcej co 20 cm. Psy przez nią nie przełażą.
Suszyłem ją przed spaleniem około dwóch miesięcy (witki ok 1 cm średnicy i mniejsze).
Nie wiem, jak możliwe jest tworzenie takich "konstrukcji" z tej wierzby, bo dosyć intensywnie się rozkrzewia. Bez intensywnego cięcia niemożliwe jest w moim mniemaniu otrzymanie czegoś takiego.
Awatar użytkownika
Geranium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 18 wrz 2008, o 12:21
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Trawa energetyczna

Post »

Z mojej wiedzy zdobytej na studiach wynika że wierzba jest fajna do spalania ale trzeba ją wcześniej zbrykietować mieć specjalny piec do spalania słomy i drewna ze specjalnym sitem.
Są gatunki traw które są mniej kłopotliwe niż wierzba i dają te same efekty energetyczne.
Na co czekasz wstąp na naszą stronę....
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Wyczytałam, że aby obniżyć jej wilgotność o 50% trzeba 5 m-cy,
Facet w posiadaniu plantacji sprawdzał wagę. Spadła o połowę. I wtedy się nadaje do kominka.
Mokre drewno wiadomo, dymi z kominka.
Przypuszczam, że co do plecionych żywopłotów, to sęk w odmianie i może w glebie. Sąsiad ma podobnie jak ty rispetto (chociaż nie mierzyłam :) )
Na niektórych zdjęciach widać wiele witek, czyli też mają tendencję do rozkrzewiania. Tylko trzeba tego dopilnować i wycinać. Na szczęście witki idą lekko pod sekator.
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tu nie chodzi o dymienie, bo to przy wilgotnym drewnie rzecz normalna, ale ten smród! Nie sądzę, żeby po wyschnięciu się zmniejszył.
A czy lekko idą pod sekator? No nie wiem :lol: Pierwszy raz ciąłem sekatorem i zajęło mi to prawie cały dzień. Później pojechałem piłą do żywopłotów i zajęło mi pół godziny :lol: Nie wszystkie jednak dało się tak uciąć. Niektóre gałęzie miały już w zeszłym roku po 5 cm średnicy i musiałem posilać się większymi nożycami. Takich gałęzi nie ma jednak wiele.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Ja też myślę o wierzbie, chociaż na niewielką skalę; i ja decyduję się na pozwolenie, by gałęzie urosły możliwie grube. Drobiazgi będą szatkowane w rębarce.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”