Tamaryszek (Tamarix)- pielęgnacja, cięcie,ukorzenianie pędów

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Tamaryszek

Post »

Coś pięknego!!!! Rewelacja! :D Idę oglądać mojego - żyje, nie żyje?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Tamaryszek

Post »

Aniu zadałam ci pytanie na poprzedniej stronie,zerknij proszę. :roll:
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Tamaryszek

Post »

Przepraszam - nie zerknęłam na poprzednią stronę :oops: ( chyba to zdjęcie mnie tak otumaniło :lol: )

Aniu ja odcinam gałązki grubości ołówka w kwietniu - maju ( choć zalecają wcześniej) i głęboko wsadzam w ziemię.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Tamaryszek

Post »

Dzięki Aniu,czyli jeszcze mogę coś ciachnąć. :D
Moja sąsiadka bardzo chce mieć tamaryszka.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Bożi
500p
500p
Posty: 585
Od: 7 mar 2009, o 18:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tamaryszek

Post »

Jaka to odmiana Tamaryszka, która kwitnie latem, różowo? Rośnie wysoko.
Awatar użytkownika
nutka71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 14 maja 2010, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Studzienno

Re: Tamaryszek

Post »

Witam
Proszę mi powiedzieć, czy istnieje odmiana tamaryszka kwitnąca nie na różowo, a na biało? Słyszałam, że można dostac takie cudo, ale nie znalazałam na ten temat informacji.
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

witam,chciałabym użyć tamaryszka na żywopłot, trochę już tu na forum poczytałam, ale mam pytanie, czy opierając się na płocie dałby radę ładnie rosnąć, chcielibyśmy go też ciąć, jednak nie wiem czy to nie będzie zbyt problemowe...a jaka odmiana byłaby najlepsza na taki żywopłot max.2-3 metry? i jak długo kwitną? czy są atrakcyjne też poza kwitnieniem?
Awatar użytkownika
Ewakora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2503
Od: 17 maja 2010, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocek

Re: tamaryszek

Post »

Witaj Anndziu.Mam u siebie tamaryszka i jest to piękna roślina.Zaczyna kwitnąc o tej porze roku,ale niezbyt długo.Można go ciąc.Pamiętaj jednak ,że on najpierw kwitnie,a dopiero potem puszcza zielone,a do tego jak będziesz go mocno cięła to będzie słabo kwitł.Nadaje się doskonale na żywopłot nieformowany. Wiosną praktycznie do maja będziesz miała'' goły''żywopłot,a potem puści dłuuuuugie przyrosty.Ciężko ci będzie utrzymac go w ryzach,ale jeśli ci się podoba to warto go miec u siebie. :uszy
Pozdrawiam wszystkich zielenią natchnionych. Ewa
Wiejski ogród Ewy cz.1, cz.2, cz.3 cz.4- aktualna
Wspomnień nadszedł czas
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Tamaryszek

Post »

Witam, chciałabym się dowiedzieć jak rozróżnić sadzonki tamaryszka, zakupiłam dwie (jedna ewentualnie wiosną pójdzie na działkę).Szukałam w necie, ale informacje są różne, czasem sprzeczne ze sobą:( Pierwszy jest jaśniutko zielony, pędy ma dość jasne, w niektórych miejscach czerwonawe, drugi wyraźniej żywo zielony, pędy ma brązowe, ciemne. Żaden nie kwitnie teraz (są młodziutkie, może to dlatego) Jakie to odmiany, może ktoś da radę rozpoznać po opisie?
Anndzia
100p
100p
Posty: 122
Od: 12 kwie 2010, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Tamaryszek

Post »

nikt nie wie...? ten o brązowych pędach to drobnokwiatowy z tego co wyczytałam, ale z drugim mam nadal problem....może ktoś jednak pomoże :(
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Tamaryszek

Post »

Z tych najpopularniejszych: Tamaryszek czteropręcikowy ma ciemne pędy, pięciopręcikowy jasne. Jest też tamaryszek francuski o ciemnych pędach (purpurowych). Pierwszy kwitnie kwiecień/maju, drugi lipiec/sierpień/wrzesień, a trzeci czerwiec/lipiec/sierpień. Czteropręcikowy ma liście zielone, dwa pozostałe niebieskawozielone. Jeśli chciałabyś wejść w szczegóły to różnią się jeszcze budową kwiatu. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tamaryszek

Post »

Bronzoletko, tamaryszek to piękny krzew ale kiepski jako osłona. Jego listki cieniutkie tworzą jakby firankę... Poza tym zimą będzie kompletnie łysy... :( Warto go oczywiście mieć w swoim ogrodzie bo wygląda przecudnie kiedy kwitnie. Ja jednak posadziłabym go na tle iglaków np. Tui ( bo zimozielone, zwarty pokrój). Jest wiele gatunków, odmian - możesz wybrać coś dla siebie. I niekoniecznie musi to być szpaler z tej samej odmiany. Ja taki mam. Gdybym robiła nasadzenia dzisiaj, zdecydowałabym się na zasłonę z wielu gatunków różnych iglaków - wtedy i ogród jest ciekawszy :D A tamaryszek byłby dla nich idealnym towarzystwem - nadawałby lekkości kompozycji. P.S. - zauważyłam, że post napisany rok temu, ale już trudno.
marylin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2011, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tamaryszek

Post »

Czytałam na temat rozmnażania tamaryszka tu i na innych stronach i generalnie najbardziej przekonuje mnie opcja z ukorzenianiem w ziemi torfowej z piaskiem. Podobno można gałązki pozyskać po zakończeniu okresu wegetacyjnego, czyli tuż tuż.
Chcę spróbować, ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Jak często podlewać te sadzonki w czasie zimy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”