Tamaryszek (Tamarix)- pielęgnacja, cięcie,ukorzenianie pędów

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Tamaryszek (Tamarix)- pielęgnacja, cięcie,ukorzenianie pędów

Post »

Pytanie jak w temacie, kiedy mogę obciąć tamaryszek i jak zrobić z niego sadzonki?
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie wiem nic o cięciu tamaryszka, bo ja swojego nie tnę. Chcę żeby rósł swobodnie. Ale sadzonke robiłam. Ja ją zrobiłam wiosną, ale myslę, ze teraz też możesz spróbować. Ok.20-centymetrową, półzdrewniałą gałązkę wsadziłam do ziemi, w cieniu. Dobrze jest użyć ukorzeniacza :D
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kiedy ciąć tamaryszek?

Post »

Pauzalka pisze:Pytanie jak w temacie, kiedy mogę obciąć tamaryszek i jak zrobić z niego sadzonki?
Jak zrobić sadzonkę nie wiem. A kiedy ciąć to zależy od tamaryszka, czy jest to kwitnący na pędach zeszłorocznych w maju czy też kwitnący w lecie na pędach tegorocznych. Jeśli ten pierwszy (wiosenny) to natychmiast po kwitnieniu, żeby miał czas wypuścić do jesieni nowe pędy i kwitł w następnym roku a jeżeli ten drugi to na wiosnę przyszłego roku, ponieważ i tak zakwitnie jeszcze tego samego roku.
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Chwaścik - dzięki :) Ja też skorzystam z porady. Muszę przyciąc, bo nie mam za dużo miejsca, a bardzo lubię tamaryszek ze względu na to kwitnienie - różowy obłok ;:173
Pozdrawiam, Małgosia
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

To może jeszcze powinienem dodać, że cięcie tamaryszka powinno być dość mocne, warto skrócić gałęzie o jakieś 2/3 długości. W tym roku mój drobnokwiatowy skróciłem radykalnie z około 2,5 m do metra. Było to konieczne ze względu na grube i pokładające się pod deszczu gałęzie. No i po tym skróceniu na wiosnę tak odbił, że teraz z powrotem ma już prawie 2m tyle, że cieńsze gałązki dzięki czemu się nie kładzie.

Co do tego późnego to na rynku jest kilka różnych odmian ja mam akurat Tamarix ramosissima Rubra ale dopiero drugi rok więc jeszcze słabo ukorzeniony ale mimo wszystko na wiosnę ściąłem go nisko tuż przy ziemi (w tym przypadku podobno tak można) i odbił doskonale ma prawie 1 m pewnie niedługo zacznie kwitnąć.

A jeszcze co do rozmnażania to mój drobnokwiatowy rozmnożyłem sobie przez odkład - stosunkowo proste szczególnie jeśli się nie wie jak robić sadzonki.
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

To nie mój tamaryszek tylko sąsiadki, zaproponowała mi żebym sobie go obcięła i ukorzeniła bo za bardzo jej się rozrósł. Nie chce jej zmarnować rośliny, dlatego chciałabym zrobić to jak należy, a ona nie wie nic na temat jego pielęgnacji. To jest raczej ten kwitnący w maju, teraz nie kwitnie.
Dziękuję za wszystkie rady.
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Zrobiłam na początku sierpnia sadzonki z tego tamaryszka i chyba się przyjęły, wyszły młode listki. Ciekawsze jest jednak to, że on mi teraz kwitnie :shock: Nie wiem czy to dobry objaw :?:
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
ala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 mar 2007, o 12:21
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

W zeszłym roku w październiku obłamałam z małego tamaryszka (1,2 m) kilka suchych (tak myslałam) badylków.
Wsadziłam je ot tak sobie do ziemi jako osłonke do kwiatka . Na wiosne w tym roku chciałam je wyrzucic ale w ostatniej chwili zauważyłam, że ma maciupkie sielone kropeczki. W ten sposób mam pięc młodziutkich drzewek.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Tamaryszki w zasadzie powinno się ciąć wiosna po przekwitnięciu . Natomiast do rozmnażania gdy młode pędy urosną do 30 cm używając ukorzeniacza go roślin pół zdrewniałych . Najlepiej stosować metodę naginania w ziemię dolnego młodego pędu na jesień . 100 procent że się uda , i na wiosnę będziesz miała tamaryszki . Moje mają sporo lat , ale tak zrobiłem zobacz czy nie piękne ? Pozdrawiam . Powodzenia :)
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Moje pytanie dotyczy przesadzania tamaryszków .Posadziłam metrowe drzewko w zeszłym roku a teraz doszłam do wniosku ,że rosnąca niedaleko daglezja niebawem je zagłuszy .Chciałabym wiosną przesadzić tamaryszka .Czy mogę to zrobić bez obaw ? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?? .
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Spokojnie na wiosnę( wczesną wiosnę przed czerwonymi pąkami) można przesadzić . Przesadzałem tamaryszki 2,5 metrowe i wszystko ok . Staraj się wydobyć z możliwie największą ilością korzeni . Powodzenia :) Obrazek
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Pauzalko ja zawsze naginam pędy i przysypuje ziemią i na wiosnę mam gotowe nowe tamaryszki. :D
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Czy tamaryszka należy przycinać tak jak budleje co roku? Posadziłam w tym roku dwa krzewy-mają po ok 60 cm wysokości.Jeden z nich kwitnie-ten jest ładnie rozgałęziony.Natomiast ten drugi nie kwitnie, ma jeden pęd, który ładnie wypuszcza boczne gałązki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”