Perukowiec - rozmnażanie z nasion,przez sadzonki

Drzewa ozdobne
vega123
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 21 sie 2006, o 15:56
Lokalizacja: Warszawa

Perukowiec - rozmnażanie z nasion,przez sadzonki

Post »

znajoma ma perukowca tego purpurowego i chcę sobie uszczypać kilka gałązek do ukorzeniena ale nie wiem co i jak
więc moje pytanie - kiedy rozpocząć ukorzenianie i jak to zrobić i ile sadzonek urwać żeby choć jenda się przyjęła i drugie pytanko jak jest z nasionami kiedy je zebrać, kiedy wysiewać i jak przechowywać bo ewentualnie jak nie pozwoli "uszczypać" gałązki na sadzonkę to zbiorę sobie nasiona

prośba o pomoć :)

pozdr
vega
Jestem raczej pytający niż udzielający informacji :)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Nasiona wysiewa się zaraz po zebraniu, powinny wzejść po zimowej stratyfikacji, Rozmnażanie przez odkłady jest chyba najskuteczniejszą metodą. Można rozmnażać również przez sadzonki choć jest to dość trudne, jeśli już decydujemy się to należ robić to przez sadzonki nie zdrewniałe (koniec maja, początek czerwca ale myślę, że teraz też można spróbować)
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
vega123
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 21 sie 2006, o 15:56
Lokalizacja: Warszawa

Post »

a kiedy zbiera się nasiona ?

pozdr
Jestem raczej pytający niż udzielający informacji :)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

vega123 pisze:a kiedy zbiera się nasiona ?
Przyznam się, że nie wiem - informacje, które przekazałem są zaczerpnięte z literatury.
Również z literatury ("Szkółkarstwo ozdobne") przekazuje informację, że nasiona zbiera się kwiecień- maj, chociaż jest to dziwne bo tak na prawdę perukowiec kwitnie (przynajmniej u mnie dopiero od maja). Jest to książka z 1984r - nie pamiętam dokładnie, ale może były wtedy cieplejsze lata i perukowiec kwitł wcześniej. Ja nigdy nie zbierałem nasion i nie zauważyłem aby nastąpił u mnie samosiew ( chociaż wiatr rozrzucał wszędzie kwiatostany tej rośliny).
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
eweczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 mar 2009, o 21:47
Lokalizacja: Chrzanów

Perukowiec - rozmnażanie

Post »

Witam forumowiczów!
Czy ktoś mi może powiedzieć czy da się zrobić i jak odszczepkę z dużego krzewu perukowca? :)
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: perukowiec

Post »

Możesz zrobić sadzonkę z nowego przyrostu ale wtedy,gdy będzie ona półzdrewniała to zwykle w lipcu,albo spróbuj odkład powietrzny.Poczytaj na temat.Muszę Cie zmartwić,że perukowiec z sadzonek ciężko się rozmnaża.Ja w tym roku spróbuję metodą odkładu powietrznego.
Halina
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: perukowiec

Post »

Można również rozmnażać z sadzonek korzeniowych. Potwierdzam, że rozmnażanie z sadzonek zielnych jest trudne ale możliwe nawet dla amatora (odpowiedni termin, wilgotność, podłoże, stymulator wzrostu). Proponuję wysiew nasion + selekcja siewek jeśli odmiana przekazuje cechy potomstwu.
morwus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 kwie 2011, o 08:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: perukowiec

Post »

Heinricus pisze:Proponuję wysiew nasion + selekcja siewek jeśli odmiana przekazuje cechy potomstwu.
Czy możesz zdradzić które odmiany można rozmnażać przez nasiona z zachowaniem cech?
Heinricus
50p
50p
Posty: 50
Od: 13 maja 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: perukowiec

Post »

W dużym procencie powtarza odmiana czerwonolistna Foliis Purpureis (Rubrifolius) i odmiana purpurowa- Purpureus.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: perukowiec

Post »

Gałązki, które leżą na ziemi, same się ukorzeniają.
Przynajmniej tak jest u mojego czerwonolistnego.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
morwus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 kwie 2011, o 08:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: perukowiec

Post »

Witam, w związku z tym że nie mam możliwości złożenia zapytania w wątku sprzedam/kupię/wymienię ogłaszam tutaj że chętnie zakupię sadzonkę perukowca Young Lady i Golden Spirit. Szczególnie zależy mi na Young Lady, gdyż jest niedostępna w znanych mi centrach ogrodniczych.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: perukowiec

Post »

A ja ci jednak radzę poszukać w centrach ogrodniczych bo kupisz egzemplarz za ok.20zł taki,że już będziesz go widział w ogrodzie,a mała sadzoneczka chwilę porośnie.Miesiąc temu Young Lady kupiłam w krakowskim Obi.
Halina
Michalina
50p
50p
Posty: 59
Od: 9 gru 2010, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: perukowiec

Post »

Witam. Bardzo pięknie proszę o radę. Jak w przyszłym roku na wiosnę powinnam przyciąc swojego perukowca odmiany
Royal Purple. Kupiłam go w szkółce ogrodniczej 3 lata temu jako 1,5 metrowy krzew. Rośnie zdrowo mimo, że peruczek
jak na lekarstwo. Póżną wiosną tego roku bardzo radykalnie skróciłam prawie wszystkie pędy bo miały ok.2,5 metra i
stwarzały wiele cienia. Wyobrazcie sobie, że obecnie nowe pędy mają ok. 5 m. Przewyższają wszystkie stare drzewa
owocowe. Poradzcie co mam z nim robic w przyszłym roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”